Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski przemysł przeżywa recesję w obliczu epidemii | Artykuł

Silna regeneracja wspiera wzrost płac i tworzy presję kosztową

W marcu dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw wzrosła do 8,0% z 4,5% w lutym, czyli znacznie powyżej naszych i rynkowych oczekiwań.

Firmy produkcyjne, które stosunkowo dobrze poradziły sobie podczas epidemii, zdecydowały się płacić kwartalne premie i zachęty; Tutaj może zadziałać podstawowy efekt. Niektóre premie zostały początkowo przesunięte na marzec 2020 r. Z powodu wybuchu epidemii. Rosną też nadgodziny – przyspieszająca produkcja wraz z liczbą osób odizolowanych w marcu wymusiła konieczne zmiany godzin pracy.

W marcu dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw wzrosła do 8,0% z 4,5% w lutym, czyli znacznie powyżej naszych i rynkowych oczekiwań.

Mimo wzrostu produkcji firmy nie zdecydowały się jeszcze na zwiększenie zatrudnienia. Liczba miejsc pracy w sektorze przedsiębiorstw spadła o 0,1% m/m i 1,3% r/r w porównaniu do lutego. Konsensus przewiduje spadek o 1,2% r/r. W lutym zatrudnienie spadło o 1,7%.

Wyciek trzeciej fali epidemii spowodował zwolnienia w sektorze usługowym, takim jak hotele, restauracje i handel detaliczny, pomimo elastycznego przemysłu. . Gdy trzecia fala epidemii dobiegnie końca, firmy, przedsiębiorstwa i usługi w Polsce będą musiały ponownie zacząć zwiększać miejsca pracy.

READ  Westinghouse nadal inwestuje w Polsce | wiadomości krajowe