Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zabiega o zwiększenie inwestycji w tajwańskie chipy z potencjałem znacznych dotacji

Polska zabiega o zwiększenie inwestycji w tajwańskie chipy z potencjałem znacznych dotacji

Oczekuje się, że Polska odegra większą rolę w rozwoju branży technologicznej w Europie Środkowej w związku z oczekiwaniem Warszawy na grudniowe utworzenie nowego rządu. Donalda Tuska. Doświadczony polski polityk, który pełnił funkcję premiera kraju w latach 2007–2014, a następnie przewodniczącego Rady Europejskiej w latach 2014–2019. Poprowadził swoją partię Platformę Obywatelską do zwycięstwa w październikowych wyborach krajowych w Polsce. Powróci na stanowisko premiera, tworząc nowy rząd. rząd z dwiema małymi partiami opozycyjnymi w grudniu. Według źródła z polskiego środowiska politycznego kolejny rząd będzie zabiegał o wzmocnienie roli Polski w globalnym łańcuchu wartości zaawansowanych technologii, a wielomiliardowy pakiet wsparcia ma przyciągnąć i pobudzić inwestycje zagraniczne w polskim sektorze zaawansowanych technologii. sektor technologiczny. Przemysł, zwłaszcza jeśli chodzi o półprzewodniki.

Kraj z Europy Środkowej stał się wschodzącą potęgą w branży półprzewodników po ogłoszeniu przez firmę Intel w czerwcu budowy zaawansowanego zakładu pakowania we Wrocławiu, co oznacza jedną z największych inwestycji na terenach zielonych w kraju. W Gdańsku Intel od 1999 roku prowadzi największy ośrodek badawczo-rozwojowy w Unii Europejskiej, a zakończenie rozbudowy zaplanowano na ten rok (2023). W listopadzie ustępujący rząd ustanowił dedykowany program wsparcia strategicznych inwestycji w półprzewodniki w Polsce, którego celem jest objęcie całego łańcucha wartości, od projektu chipa po produkcję. W latach 2024-2026 program Krajowe Ramy Wspierania Strategicznych Inwestycji Półprzewodnikowych zapewni finansowanie do 1,5 miliarda dolarów.

Naturalnym elementem działań Polski jest to, że Tajwan staje się głównym partnerem. Powracając do SEMICON Taiwan we wrześniu 2023 r., Grzegorz Piechowiak, Minister Rozwoju Gospodarczego i Technologii Polski, zauważył, że w Trójkącie Drezno-Praga-Wrocławski kształtuje się nowy europejski hub półprzewodników w wyniku planowanej fabryki TSMC w Niemczech, podczas gdy w Polsce Źródła branżowe i rządowe wskazują na obiekt Potencjalne zaawansowane opakowania dla TSMC w Polsce. Przejęcie firmy Universal Scientific Industrial Co., Ltd (USI), duży tajwański producent opakowań półprzewodników, nabył swój pierwszy zakład produkcyjny w Polsce w 2018 r., a w czerwcu zbudował drugą fabrykę w Kuperzyszu. Tymczasem na początku 2023 r. firma MediaTek utworzyła w Warszawie ośrodek badawczo-rozwojowy. W oczekiwaniu na duży pakiet wsparcia w przyszłym roku źródła z polskiego kręgu politycznego poinformowały DIGITIMES Asia, że ​​Warszawa dąży do głębszego zaangażowania w tajwański łańcuch dostaw zaawansowanych technologii, a rozmowy są w toku. Już w toku.

READ  Kolarstwo: Polska Niewiadoma zajmuje drugie miejsce w Tour of Flanders w Belgii – Sekcja Angielska

Cyril Koszewski, dyrektor polskiego biura w Tajpej, w poprzednim wywiadzie dla DIGITIMES Asia zauważył, że Polska jest największym producentem akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych w UE, a jednocześnie największym producentem autobusów elektrycznych w UE. Jako jeden z głównych producentów wodoru w Europie Polska dąży także do budowy przemysłu zorientowanego na zielone technologie. Oczekuje się, że w tych sektorach, wraz z prężnie rozwijającą się fotoniką i systemami obronnymi, nastąpi głębsza współpraca między Tajwanem a Polską.

Tymczasem Tusk rozpoczął już rozmowy z przywódcami UE w celu przyspieszenia przekazania ponad 34 miliardów euro funduszy na walkę z pandemią, czyli 22,5 miliarda euro w postaci dotacji i 11,5 miliarda euro w pożyczkach, które UE jest obecnie zamrożone ze względu na spory polityczne. Jeżeli byłemu przewodniczącemu Rady Europejskiej uda się uwolnić te fundusze, z pewnością nada to pożądany impet regionowi Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza że niedawna sytuacja finansowa w Niemczech stworzyła atmosferę niepewności co do inwestycji w półprzewodniki.