Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska wzmocniła swoje bezpieczeństwo energetyczne dziesięcioletnim kontraktem na sprzedaż gazu z Norwegią

Polska wzmocniła swoje bezpieczeństwo energetyczne dziesięcioletnim kontraktem na sprzedaż gazu z Norwegią

Norweski gigant energetyczny Equinor poinformował w piątek o podpisaniu długoterminowej umowy sprzedaży gazu ze swoim polskim odpowiednikiem PGNiG, co zwiększy bezpieczeństwo energetyczne tego ostatniego.

Equinor ujawnił, że 10-letnia umowa dotyczy 2,4 miliarda metrów sześciennych (miliardów metrów sześciennych) gazu rocznie eksportuje się za pośrednictwem nowego Rury Bałtyckie. Projekt łączy norweski system eksportu gazu do Polski przez Danię i ułatwia przepływ norweskiego gazu rurociągowego do Polski.

Wiceprezes wykonawczy ds. marketingu, pośrednictwa i przetwarzania w Equinor, Erin Rommelhoffskomentował: „Bardzo się cieszę, że dzięki tej umowie sprzedaży gazu możemy rozszerzyć naszą ofertę jako rzetelnego partnera energetycznego również na Polskę. Equinor współpracuje również z lokalnymi firmami nad rozwojem na dużą skalę morski wiatr i projekty fotowoltaiczne w Polsce. Liczymy na dalszy rozwój naszej współpracy energetycznej z PGNiG i Polską w nadchodzącym czasie.”

Equinor zauważył, że wolumeny w ramach nowej umowy długoterminowej, które odzwierciedlają ceny rynkowe, odpowiadają około 15% typowego rocznego zużycia gazu w Polsce. Umowa obowiązuje od 1 stycznia 2023 do 1 stycznia 2033.

Iona Waxmundska-OlinzacPrezes PGNiG powiedział: „Equinor jest strategicznym partnerem handlowym Grupy PGNiG, który odgrywa ważną rolę w naszych staraniach o dywersyfikację dostaw gazu do Polski. Podpisane właśnie kontrakty przewidują dostawę gazu do Polski gazociągiem bałtyckim, co daje znaczną wartość Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego z naszego kraju.”

Mając na uwadze bezpieczeństwo energetyczne kraju w czasie obecnego kryzysu energetycznego, w tym roku ujawniła się również polska firma Planuj wyprodukować dodatkową objętość Około 0,5 mld m3 gazu ziemnego z norweskich aktywów w tym roku ma zapewnić dywersyfikację dostaw gazu do Polski.

W ramach tej samej strategii PGNiG również Zapewnienie większej przestrzeni w Norwegii Zatwierdzenie nabycia udziałów w polu offshore obsługiwanym przez Aker BP.

The Projekt Baltic Pipes Komunikuje się z Norweskim Systemem Przesyłowym z Duńskim Operatorem Systemu Przesyłowego (OSP) Energinet odpowiedzialnym za komponenty na duńskiej ziemi oraz polską firmą OSP GAZ-SYSTEM odpowiedzialną za podział między Danią a Polską.

READ  Team Electric wkracza do Polski poprzez umowę Remontowa

W zeszłym tygodniu ogłoszono projekt Uzyskanie pozwolenia na eksploatacjęAby zakończyć proces uzyskiwania wszystkich niezbędnych decyzji. Gazociąg podmorski ma zostać częściowo oddany do eksploatacji w październiku przyszłego roku i w pełni operacyjny 1 stycznia 2023 r., z pełną roczną przepustowością 10 miliardów metrów sześciennych.