Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska wstrzymuje pomoc dla Ukrainy i plany Węgier z powodów podatkowych – POLITICO

Polska wstrzymuje pomoc dla Ukrainy i plany Węgier z powodów podatkowych – POLITICO

Dziś wieczorem Polska odmówiła poparcia umowy pakietowej mającej na celu uwolnienie 18 miliardów euro pomocy UE dla Ukrainy, a także dwóch niepowiązanych, ale powiązanych ze sobą decyzji w sprawie Węgier w związku z obawami dotyczącymi odrębnego planu stawek podatku od osób prawnych, powiedziało POLITICO czterech unijnych dyplomatów.

„Jest wiele frustracji, że Polska naraża pomoc dla Ukrainy poprzez blokowanie podatków minimalnych” – powiedział unijny dyplomata, nazywając to posunięcie „kolejną sytuacją zakładników”.

Cztery dossier – wsparcie dla Ukrainy, plan wydatków Węgier w ramach unijnego funduszu odbudowy po pandemii, decyzja o zamrożeniu 6,3 mld euro środków dla Budapesztu i reforma podatkowa – były częścią kompleksowego pakietu, który miał zostać zatwierdzony przez UE. Państwa członkowskie Unii Europejskiej dzisiaj.

Pierwotny termin 17:00 został przedłużony do 20:00 na prośbę Polski. Kiedy i to umknęło uwadze, czeski premier Petr Fiala, którego kraj sprawuje rotacyjną prezydencję w Radzie, podjął w ostatniej chwili próbę przekonania swojego polskiego odpowiednika, Mateusza Morawieckiego, do ustąpienia.

Ale to nie zadziałało. Oczekuje się, że Morawiecki poruszy teraz tę sprawę na czwartkowym spotkaniu przywódców UE w Brukseli, powiedzieli dyplomaci, mimo że sprawa nie jest oficjalnie w porządku obrad.

Dyplomaci powiedzieli, że termin adopcji został teraz przedłużony do czwartku bez konkretnej daty. Zgodnie z warunkami pakietu, jeśli jeden z czterech zostanie odrzucony, ponieważ minimalna stawka podatkowa jest obecnie ustalana przez Polskę, wszystkie cztery problemy nie zostaną zrealizowane.

Polska od miesięcy blokowała minimalną stawkę podatkową, zanim najwyraźniej ustąpiła, kiedy zatwierdzono jej plan naprawczy.

Potem przyszła kolej na Węgry, by zahamować, aż w poniedziałek zrezygnowały z weta.

Ale Warszawa wycofała swoje zastrzeżenia w ostatniej chwili w poniedziałek podczas spotkania ambasadorów UE.

„To jest jak nadużycie w związku: ciągle obiecują, że następnym razem będzie inaczej, ale w głębi duszy wiemy, że będziemy ciągle krzywdzeni” – powiedział inny unijny dyplomata.

READ  Transmisja na żywo w Polsce: Bytkosk Archers @ Silesia Rebellion Katovis, 13 czerwca, 13:00 CET (13:00, 07:00 i ET)

Polski rząd nie odpowiedział na prośbę o komentarz.