Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska szuka schronienia u białoruskiego sprintera i poszukuje dyplomatycznego złota

Wiedeń – Polska chwyta białoruską sprinterkę olimpijską Kristinę Simanuską, która starała się oderwać od swojej dyktatorskiej ojczyzny, zdobywając punkty dyplomatyczne w Warszawie.

Simanuskaya powiedział dziennikarzom w Warszawie w czwartek, że „jest szczęśliwy, że jest tutaj, szczęśliwy, że jest bezpieczny” i podziękował Polsce za wsparcie. Powiedziała, że ​​planuje rozpocząć tam nowe życie z mężem, który ma polską wizę, ale „jest gotowa wrócić na Białoruś, gdy tylko będę pewna, że ​​będę tam bezpieczna”.

„Może rozwijać się bez przeszkód, a jeśli chce, może uzyskać większe wsparcie” – napisał we wtorek na Twitterze polski premier Matzos Moraviki.

Impuls dyplomatyczny dla Polski jest znaczący. „Cieszymy się, że Polska otrzymała wizę humanitarną” – powiedziała Nabila Masrali, rzeczniczka szefa polityki zagranicznej UE Josepha Borala.

Od czasu objęcia władzy w 2015 r. rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość w Polsce wyrażała zaniepokojenie prawem i praktykami w UE, które zagrażają wolności sądownictwa, mediów i jednostki.

Polska domaga się około 24 mld euro (28,4 mld dolarów) od unijnego funduszu naprawy gospodarczej epidemii, ale Komisja Europejska niechętnie przekazuje pieniądze na te obawy.

Pogorszyły się stosunki między Polską, członkiem NATO a prorosyjską Białorusią. Warszawa wydała w tym roku wizy dla ponad 90 tys. osób ze swoich sąsiadów, w tym wizy humanitarne, otwierając swoje drzwi dla działaczy opozycji w obliczu politycznych represji.

Sportowiec zwrócił się w niedzielę o azyl na lotnisku Haneda w Tokio po tym, jak w obawie o swoje bezpieczeństwo odmówił wejścia na pokład samolotu na Białoruś. Polska poruszała się niezwykle szybko Wydać wizę humanitarną do Simanuskaya.

READ  Polscy właściciele centrów handlowych czują się uszczypnięci, gdy zamek jest wysuwany