Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska stoi przed pierwszymi procesami w sprawie zmian klimatycznych

Polska stoi przed pierwszymi procesami w sprawie zmian klimatycznych

Pięć osób w Polsce pozywa rząd w związku z rzekomym brakiem ochrony przed skutkami zmian klimatycznych, poinformowała w czwartek legalna organizacja charytatywna Clint Earth, pierwszy taki proces w kraju uzależnionym od węgla.

Polska planuje ogromne inwestycje w morską energetykę wiatrową i chce zbudować swoją pierwszą elektrownię jądrową, aby ograniczyć emisje dwutlenku węgla, ale aktywiści skrytykowali Warszawę za powolne wycofywanie węgla i poprawę jakości powietrza.

Był jedynym państwem członkowskim UE, które nie zobowiązało się do osiągnięcia emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 r., kiedy blok wyznaczył cel w 2019 r. Konserwatywny rząd Polski od dawna korzysta z politycznego poparcia interesów w przemyśle węglowym, który zapewnia około 70 proc. energia.

„Widzę zmiany klimatyczne… W moim gospodarstwie są trzy stawy – wszystkie trzy już wyschły” – powiedział Piotr Romanowski, rolnik z północno-wschodniej Polski i jeden z pięciu stron procesowych.

„Składam ten pozew, ponieważ polski rząd nie robi nic, aby zapobiec tej sytuacji i zapobiec zmianom klimatu” – powiedział w oświadczeniu.

Inne strony to właściciel firmy ekoturystycznej, rodzice z różnych rodzin oraz młody działacz na rzecz klimatu. Trzy sprawy zostały wniesione w czwartek, a dwie kolejne jeszcze w tym miesiącu w sądach okręgowych.

Cała piątka poprosi sądy o wydanie orzeczenia, że ​​Polska musi zobowiązać się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 61% w stosunku do poziomu z 1990 r. do 2030 r. oraz do neutralności klimatycznej do 2043 r.

„(Te pięć przypadków) są pierwszymi, które ujawniają pojawiające się skutki zmian klimatycznych dla ludzi mieszkających w Polsce” – powiedział ClimateEarth w oświadczeniu.

Urzędnicy polskiego Ministerstwa Klimatu nie odpowiedzieli od razu na prośbę Reutera o komentarz.

Na początku tego tygodnia lokalne władze poinformowały, że elektrownia węglowa w Bełchatowie w centralnej Polsce, największy tego typu truciciel w Europie, zostanie zamknięta do 2036 roku. Więcej

READ  Europa cieszy się obfitością „wielkich” IPO w 2021 roku. Czy to zawyża?

Polska została również pozwana przez sąsiednie Czechy do najwyższego sądu w Europie w związku z obecną rozbudową polskiej kopalni węgla brunatnego Toro, która jest otwarta w pobliżu granic obu krajów. Czytaj więcej

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.