Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska spółka Orlin składa skargę na Venture Global LNG

Polska spółka Orlin składa skargę na Venture Global LNG

Orlen SA złożył pozew arbitrażowy przeciwko Venture Global LNG Inc., zarzucając amerykańskiemu eksporterowi skroplonego gazu ziemnego nie dotrzymanie długoterminowego kontraktu z największym polskim koncernem naftowo-gazowym, zdaniem osób zaznajomionych z posunięciem.

Polska spółka kontrolowana przez państwo poszła w ślad za innymi europejskimi koncernami naftowymi, w tym Shell Plc i BP Plc, składając skargę przeciwko Venture Global, zarzucając, że amerykańska spółka nie wysyłała ładunków LNG w ramach kontraktów długoterminowych, a jednocześnie sprzedawała ładunki spotowe z Przełęcz Calcasieu. Salonik.

Venture Global stwierdziło, że nie wysłało jeszcze przesyłek ze względu na problemy operacyjne na etapie uruchamiania inwestycji. Dostawy w ramach kontraktów długoterminowych powinny rozpocząć się do końca 2024 roku, powiedział w tym miesiącu dyrektor generalny Mike Sabel.

Orlen chce, aby Venture Global natychmiast rozpoczęło dostawy LNG w ramach kontraktu – powiedziały osoby, które prosiły o zachowanie anonimowości, gdyż nie wolno im publicznie omawiać takich informacji. Źródła dodały, że polska spółka spodziewa się, że sprawa arbitrażowa potrwa od roku do dwóch lat.

Polska podpisała w ostatnich latach kilka kontraktów na LNG z amerykańskimi i innymi światowymi dostawcami, przygotowując się do zerwania powiązań z rosyjskim eksportem. Krajowy terminal skroplonego gazu ziemnego na Morzu Bałtyckim, a także nowy rurociąg do Norwegii pomogły zabezpieczyć dostawy po tym, jak Rosja ograniczyła w zeszłym roku przepływ gazu.

Niedobory dostaw korytarzem Calcasieu nie miały wpływu na bezpieczeństwo energetyczne kraju – twierdzili obywatele, dodając, że wpływ ma charakter czysto finansowy. Orlin musiał uzupełnić brakujące kwoty z kontraktu na rynku spot, co kosztowało go około dwukrotnie wyższą cenę w porównaniu do ceny w kontrakcie długoterminowym z Venture Global.

Polska spółka, która ma także kolejną umowę z Venture Global, której rozpoczęcie zaplanowano na 2026 rok, wartość utraconych zysków widzi na kilka miliardów złotych. Nie wyklucza to dochodzenia roszczeń odszkodowawczych ze strony Venture Global w zależności od tego, kiedy rozpoczną się dostawy objęte umową.

READ  Do Polski przybywa ponadpartyjna delegacja senatorów USA, spotyka się z ambasadorem i siłami USA