Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska planuje obniżyć VAT, aby zrównoważyć inflację

Polska obniży podatek od wartości dodanej od gazu, żywności i benzyny w ramach drugiego zestawu środków mających złagodzić ten wpływ Rosnąca inflacja, powiedział premier.

Jak na rząd, który w dużej mierze zbudował swoją reputację dzięki podnoszeniu standardów życia zwykłych ludzi polarnych dzięki hojnym zasiłkom socjalnym, szybki wzrost cen uwikłał się w budżety mieszkaniowe.

„[The programme] Ma na celu pozostawienie jak największej ilości pieniędzy w kieszeni” – powiedział na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

[The programme] Ma na celu pozostawienie jak największej ilości pieniędzy w kieszeniach Polaków

Mateusz Morawiecki, premier RP

Ogłoszone już środki obejmują obniżenie podatku VAT na podstawową żywność i gaz oraz zerowy podatek na gaz, a także ostrą obniżkę podatku VAT na paliwo, ogrzewanie i energię elektryczną.

Polska została zaatakowana Kryzys energetyczny w Europie, Kiedy ograniczenia Govt-19 wprowadzone w zeszłym roku zostały zniesione, postawiły ogromne wymagania na wyczerpane zapasy. Gazu ziemnego. Rosnące zimą ceny paliw przyczyniły się do presji kosztowej utrzymania w całym regionie.

Moraviki powiedział, że działania antyinflacyjne kosztowałyby budżet 15-20 mld zł (3,74 mld do 4,99 mld USD).

Rządzący nacjonaliści Moraviki, Prawo i Sprawiedliwość, stanęli w obliczu trudnego początku roku, a firmy narzekały na rosnące koszty energii i błędy w podstawowym planie gospodarczym, które obniżyłyby podatki dla większości ludzi, ale niższe płace dla niektórych pracowników, a mianowicie nauczycieli, w styczniu .

Szczególnie szkodliwe były doniesienia, że ​​firmy, takie jak szkoły i szpitale, muszą liczyć się z wielokrotnie wyższymi rachunkami za energię niż rok temu.

W najnowszym zestawie środków antyinflacyjnych pojawia się propozycja objęcia tych firm mechanizmem taryfowym chroniącym rodziny przed wzrostem cen gazu.

„Wtedy to po prostu do nas dotarło [mechanism] Wzrost taryf na gaz dla gospodarstw domowych był nadal ogromny, ale średni wzrost o 54 proc. dla tych odbiorców w porównaniu do kilkuset proc…. Trzeba powiedzieć, że jest to bardzo rozsądne dla innych firm” – wicepremier Jacek Sachin powiedział w publicznym radiu.

READ  Wczesny sukces Disney+ w Polsce

Ekonomiści twierdzą, że działania rządu obniżą inflację do szczytu w pierwszej połowie 2022 r., ale potem pomogą zwiększyć wzrost cen.

Naukowcy z Credit Agricole twierdzą, że tymczasowa obniżka VAT na żywność do zera faktycznie podniosłaby ceny, gdy podatki powrócą do normy.

Zaktualizowano: 13 stycznia 2022, 10:54