Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: PKP Intercity kupuje pierwsze 6 lokomotyw EffiShunter 300.

CZ Loko dostarczy pierwsze sześć z dziesięciu lokomotyw EffiShunter 300 do PKP Intercity, które 26 października wyjechały z Česká Třebová do Polski.

Pozostałe cztery lokomotywy zostaną dostarczone do marca 2023 roku.

Jan Kotalik, Dyrektor Handlowy, CZ Loko powiedział:

„W przeszłości mieliśmy wiele projektów w Polsce, ale dostawa tych małych EffiShunterów to duży i ważny projekt dla polskiego klienta po długim czasie. Wierzymy, że lokomotywy sprawdzą się w eksploatacji i naszej współpracy z PKP Intercity nie zakończy się tą serią dziesięciu sztuk i będzie kontynuowane dalej.”

EffiShunter 300 posiada silnik spalinowy CAT C13B o mocy wyjściowej 328 kW, który spełnia normy emisji EU Stage V (najwyższe normy).

PKP Intercity wymagało również, aby lokomotywy posiadały monitoring nagłośnienia w kabinie maszynisty, parowania półautomatyczne oraz system kamer.

W celu dopuszczenia do ruchu w Polsce lokomotywy zostały również wyposażone w Krajowy System Sterowania Pociągiem SHP oraz CA Vigilance Monitor.

Ponadto lokomotywy wyposażone są w cyfrowy system sterowania, diagnostykę on-line, wielokierunkowe sterowanie oraz zabezpieczenie antypoślizgowe.

Lokomotywa CZ Loko EffiShunter 300 dla Polski

Lokomotywa CZ Loko EffiShunter 300 dla Polski

© Czechosłowacja Loko

Operator dalekobieżnych usług pasażerskich PKP Intercity będzie wykorzystywać lekkie lokomotywy dwuosiowe przede wszystkim do lekkiej konwersji na odcinkach i stacjach postojowych. Wśród pierwszych sześciu lokomotyw cztery przeznaczone są do Warszawy, a dwie do Krakowa. Pozostałe cztery trafią do Gdańska i Katowic.

Jan Kotalik:

„Dzięki połączeniu niskich kosztów zakupu i eksploatacji, a także łatwości użytkowania, pojazdy te od kilku lat wchodzą w skład taboru Kolei Czeskich, Instytutu Badań Kolejowych i wielu innych przewoźników zagranicznych”.

Lokomotywy zostały dopuszczone do eksploatacji na terenie Słowacji, Serbii, Czech i Polski.

READ  Serowe show otwiera się w Europie z polskim wydaniem - Źródła