Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska partnerem Virgin Orbit w inicjatywie wystrzelenia satelity z Europy Wschodniej

Polska partnerem Virgin Orbit w inicjatywie wystrzelenia satelity z Europy Wschodniej

WARSZAWA, Polska – W trosce o zabezpieczenie krajowych zdolności startowych, Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podpisała z Virgin Orbit list intencyjny w sprawie korzystania z systemu LauncherOne amerykańskiej firmy już w przyszłym roku.

Przedstawiciele POLSA i Virgin Orbit oczekują, że projekt zwiększy możliwości kosmiczne w całym regionie. Kilka krajów Europy Wschodniej rozmawia z Warszawą o udziale w inicjatywie.

Prezes PAK Grzegorz Wrochna powiedział, że branża lotnicza w Polsce dynamicznie się rozwija. Jednak umożliwienie lokalnym graczom wystrzeliwania małych satelitów z polskiej ziemi może złagodzić wąskie gardła dla dalszego wzrostu, powiedział.

Polska odrzuca rosyjskie rakiety

Porozumienie z Virgin Orbit sygnalizuje determinację Polski w zapewnieniu możliwości startu i rezygnacji z rosyjskiej technologii.

„Francuskie rakiety dominują w europejskim przemyśle, a ich możliwości są ograniczone” – powiedział Warshna SpaceNews. „Niektóre firmy decydują się na użycie chińskich lub rosyjskich rakiet, ale z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę ta druga opcja nie jest już opłacalna dla Polski”.

Polska nie jest krajem nadmorskim, ale jej 500-kilometrowa linia brzegowa nad Morzem Bałtyckim leży dokładnie naprzeciw Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii. To sprawia, że ​​start na orbitę z nadbrzeżnego portu kosmicznego jest dla Polski nie do zaakceptowania.

„Nie możemy wykonywać regularnych lotów pionowych z Polski, ponieważ istnieje ryzyko, że pocisk może spaść na zaludniony obszar” – powiedział Workshop. „Technologia dostarczona przez Virgin Orbit, w której pocisk jest dołączany do samolotu startującego z polskiego lotniska, przelatującego nad Morzem Północnym, a następnie startującego z wysokości 10 000 metrów z prędkością 600 kilometrów na godzinę, jest wykonalna technologia metody na orbicie.”

Dan Hart, dyrektor generalny Virgin Orbit, powiedział SpaceNews, że list intencyjny pozwala POLSA i Virgin Orbit „rozpocząć prawdziwą pracę polegającą na ustaleniu, co się stanie, aby tak się stało” – zaczynając od oceny polskich lotnisk.

READ  polska spyware | wiadomości ze świata

Dwustopniowa rakieta Virgin Orbit Launcher One wykonała trzy udane misje od nieudanego lotu testowego w maju 2020 r. W grudniu firma weszła na giełdę poprzez fuzję ze spółką zajmującą się przejmowaniem specjalnego celu i jest obecnie notowana na Nasdaq.

„W ubiegłym roku przenieśliśmy nasz system z etapu projektowania do eksploatacji” — powiedział Hart. „Poślubiliśmy 747 z rakietą, a dla takiego kraju jak Polska ta współpraca otwiera możliwość lotu w kosmos. Nasz system może służyć celom handlowym, naukowym i bezpieczeństwu narodowemu Polski.”

W kolejnym kroku POLSA planuje przeprowadzić dogłębne studium w celu określenia optymalnego modelu biznesowego dla projektu.

„Naszym celem jest zorganizowanie pierwszego uruchomienia przy użyciu rozwiązania Virgin Orbit późnym latem 2023 roku. Następnie chcielibyśmy stopniowo przenosić tę technologię do Polski i szkolić naszych pilotów” – powiedziały nasze warsztaty.

Według Harta „Teraz jest bardzo dobry czas na pracę nad zdolnością do wystrzelenia, a ta wyjątkowa zdolność może służyć Polsce, ale także całemu regionowi”.

Transgraniczna współpraca kosmiczna

W ramach działań Polski na rzecz zacieśniania współpracy międzynarodowej w Europie Środkowo-Wschodniej, POLSA aspiruje do zaangażowania innych krajów Inicjatywy Trójmorza, obejmującej państwa leżące wzdłuż osi Bałtyku, Adriatyku i Morza Czarnego. Mogłoby to poszerzyć bazę użytkowników technologii w całym regionie o takie kraje jak Chorwacja, Czechy, Węgry, Litwa, Rumunia i Słowacja.

Szef PAK powiedział, że w polskim sektorze lotniczym działa grupa szybko rozwijających się graczy z sektora prywatnego, a ich udział będzie miał kluczowe znaczenie dla rozwoju projektu.

„Sat-Revolution wystrzelił już wiele satelitów z wykorzystaniem usług Virgin Orbit, a start z Polski może ułatwić jej operacje i zmniejszyć zależność od lotów poza Stany Zjednoczone” – powiedział Warchen. „Creotech Instruments również przygotowuje się do swojego pierwszego lotu”.

W ubiegłym roku w ramach projektu Polskie Satelity Obrazujące (PIAST) konsorcjum utworzone przez lokalne firmy kosmiczne rozpoczęło prace nad trzema nanosatelitami dla Sił Zbrojnych RP, które mają operować i wynieść na orbitę w 2024 roku. W ramach konsorcjum Creotech Instruments buduje nanosatelity We współpracy z liderem projektu Wojskową Akademią Techniczną (WAT) kraju. Inicjatywa ta zapewni Siłom Zbrojnym RP konstelację obserwacji Ziemi zdolną do wykonywania zdjęć z odległości próbki gruntu wynoszącej około 5 metrów.

READ  Wicepremier obiecał wspierać Igrzyska Europejskie

POLSA z siedzibą w Gdańsku, nad brzegiem Morza Bałtyckiego w Polsce, jest podmiotem rządowym, który powstał w 2014 roku, a pełną działalność rozpoczął pod koniec 2015 roku. Agencja jest nadzorowana przez Prezesa Rady Ministrów RP.

Polska przystąpiła do NATO w 1999 roku, do Unii Europejskiej w 2004 roku, a do Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2012 roku.