Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska nie jest już tania EurobuildCEE

Rynek magazynowy w Polsce utrzymywał się na stabilnym poziomie w pierwszym kwartale 2022 r., z niewielkim spadkiem popytu skutkującym spadkiem o 1,56 mln mkw. o 2,5% rok do roku według najnowszego raportu Axi Immo.

W tym okresie na rynek dostarczono ponad milion metrów kwadratowych, co oznacza wzrost o 44 procent rok do roku. Obecnie w budowie jest 4,9 miliona metrów kwadratowych, podczas gdy stawki czynszów szybko rosną z powodu rosnących kosztów budowy i inflacji. W tym okresie sprzedano około 190 milionów euro, co stanowiło 11% udziału w całkowitym wolumenie inwestycji. Do najważniejszych transakcji należały zakup projektu Amazon Świebodzin BTS od Panattoni (200 000 m² | 4 piętra) przez nieujawnionego koreańskiego inwestora oraz nabycie przez Partners Group & Peakside Capital Advisors 72 500 m² nieruchomości Cromwell / White Star portfela w rejonie Warszawy oraz zakup działki inwestycyjnej w Małopolsce przez Revetas Capital od Panattoni, na której powstanie nieruchomość przemysłowo-logistyczna o powierzchni ok. 55 000 mkw. Łączna frekwencja wyniosła 1,56 mln mkw. (-2,5 proc. rok do roku), podczas gdy same nowe kontrakty wyniosły ponad 1,12 mln mkw. Do najważniejszych umów najmu w I kwartale 2022 r. należała rozbudowa i rozbudowa o 65 300 mkw. podpisana przez sprzedawcę powierzchni w Segro Logistics Park Gliwice oraz podpisana przez sieć najem 47 700 mkw. w Hillwood Łowicz South, as oraz umowę najmu 45.500 mkw z operatorem e-Logistics na handel w Hillwood Słubice II.

Nasza analiza pierwszych trzech miesięcy 2022 roku wyraźnie pokazuje, że rynek magazynowy w Polsce z punktu widzenia popytu ma potencjał i szansę na dalszy stabilny wzrost. Pomimo kilku czynników ograniczających podaż, nie spodziewamy się stagnacji w tym segmencie. Większy udział projektów spekulacyjnych i wyższe stawki czynszów mogą prowadzić do nieco wolniejszego wzrostu popytu. W ciągu najbliższych miesięcy 2022 r. znaczenie będą miały decyzje rządu dotyczące inflacji i poszukiwania nowych alternatywnych dostawców paliw kopalnych i materiałów budowlanych w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Powyższe wyzwania sprawiają, że rynek magazynowy w Polsce wchodzi w nowy etap swojej dojrzałości i nie jest już najtańszy w Europie. Jednak nadal będzie atrakcyjny zarówno dla najemców, jak i inwestorów. W efekcie podstawowe stawki czynszu zaczynają konkurować z czynszami w Europie Zachodniej
Renata Osica, Partner Zarządzający Axi Immo.