Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska może osiągnąć średni PKB Unii Europejskiej do końca dekady, lider partii rządzącej – The First News

Leszec Zimansky / PAP

Lider partii rządzącej wyraził przekonanie, że Polska ma szansę na osiągnięcie średniego wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej do końca bieżącej dekady.

„Wreszcie mamy szansę osiągnąć wzrost średniego PKB Unii Europejskiej do końca tej dekady” – powiedział w niedzielę Wprost.pl lider prawa i sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Kaczyński przyznał, że pandemia Covid-19 okazała się „mega-katastrofą”, która pochłonęła ponad 100 000 ofiar w Polsce i powiedział, że Nowy Ład był szansą na odbudowę polskiej gospodarki dzięki funduszom Unii Europejskiej i rozwojowi Polski. darowizna.

„To naprawdę ogromny, złożony program dla Polski” – powiedział, dodając, że jego realizacja będzie możliwa dzięki 770 mld zł (171 mld euro) z budżetu Unii Europejskiej. „Skoro te pieniądze zostaną wydane tak szybko, jak to możliwe, oznacza to, że będziemy mogli wydawać 110 mld zł (24,4 mld euro) rocznie”.

Kaczyński powiedział też, że możliwości polskiego budżetu państwa są dziś znacznie większe niż przed laty. „Polska jest dziś bogatsza” – powiedział.

Projekt New Deal, który obejmuje znaczną część reform zdrowotnych, przewiduje, że wydatki na zdrowie wzrosną do 7% PKB, przy poziomie 6% osiągniętym w 2023 r. W części dotyczącej środowiska plan przewiduje projekty dotyczące kontroli zanieczyszczenia powietrza i redukcji emisji. Sektor energetyczny koncentruje się na energii jądrowej, fotowoltaice, środkach przeciwdziałających suszom oraz ograniczaniu importu ropy i gazu.

W segmencie ekonomicznym New Deal oferuje fundusz inwestycyjny w wysokości 650 miliardów złotych (143,5 miliarda euro) z możliwością przedłużenia go na okres 5-7 lat oraz wiele nowych korzyści dla małych przedsiębiorców. Pakiet inwestycyjny planu przewiduje głównie projekty drogowe i infrastrukturalne, szersze wprowadzenie szerokopasmowego dostępu do Internetu oraz projekty dotyczące czystej energii.

READ  Amerykańskie giełdy zakończyły dzień bez zmian w oczekiwaniu na nowe dane gospodarcze