Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: CPI spada ze szczytu, ale inflacja bazowa trwa…

Polska: CPI spada ze szczytu, ale inflacja bazowa trwa…

(MENAFN-ING) Inflacja spadła dzięki normalizacji cen energii

Główny Urząd Statystyczny
Wstępny szacunek inflacji za marzec zrewidowany do 16,1% r/r
(miga o 16,2%). Roczna stopa inflacji obniżyła się z 18,4% r/rw lutym. W marcu inflacja cen surowców spadła do 17,1% rok do roku (z 20,2% w lutym), podczas gdy
Ceny usług pozostały stabilne i wyniosły 13,3% rok do roku. Dynamika cen usług pozostała stabilna
W ostatnich miesiącach w wyniku presji wzrostowej pozostałych kosztów (w tym energii) i płac na tle negatywnej presji spowodowanej słabym popytem.

Potwierdź ostateczne dane
Spadek rocznej inflacji CPI w marcu związany był głównie z czynnikami energetycznymi. Roczna stopa wzrostu cen benzyny spadła do 0,2% z 30,8% rok do roku w lutym, przy rekordowym poziomie od marca 2022 r., kiedy ceny były najniższe.
Wzrósł po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Obniżyła się również roczna inflacja cen energii gospodarstw domowych (odpowiednio 26,0% r/r wobec 31,1% r/r). Jednocześnie utrzymuje się presja na wzrost cen żywności. Żywność i napoje bezalkoholowe były w marcu droższe o 24,0% niż przed rokiem, a roczna stopa wzrostu pozostała na tym samym poziomie w lutym. Warzywa stały się o 7% droższe miesiąc do miesiąca.

Utrzymująca się inflacja bazowa wskazuje, że cele nie zostaną zrealizowane

Z naszych szacunków wynika, że ​​inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wzrosła w marcu do 12,3% r/r z 12,0% r/rw lutym, co było zgodne z naszą wcześniejszą prognozą. Uwagę zwracają znaczne podwyżki cen odzieży i obuwia (5,0% miesięcznie) oraz wyposażenia wnętrz (1,4% miesięcznie).

Rozpoczął się proces deinflacji, ale dalszy wzrost inflacji bazowej wskazuje, że nie będzie to proces szybki i łatwy. W pierwszym etapie będzie temu sprzyjać spadek rocznej dynamiki cen paliw i energii m.in.
przez wysoką bazę odniesienia. Jednak dalsze spadki stóp w kierunku celu NBP na poziomie 2,5% r/r będą coraz trudniejsze. Proces przenoszenia wyższych kosztów na ceny detaliczne trwa, choć pojawiają się oznaki wyraźnego pogorszenia popytu konsumpcyjnego. Nawet dwa kwartały spadku konsumpcji nie wystarczyły, aby opanować bazowy CPI.

W marcu inflacja bazowa dalej rosła

Ceny konsumpcyjne, % w porównaniu z rokiem ubiegłym

Gus.
W tym roku nie ma miejsca na obniżki stóp NBP, ale podwyżki też są mało prawdopodobne

środek
Aby pogłębić spowolnienie gospodarcze, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie będzie
Podnosi stopy procentowe dalej, ale dzisiejsze dane o inflacji jasno pokazują, że jest zdecydowanie za wcześnie, aby dyskutować o obniżkach stóp procentowych. Członkowie Rady milczą na temat możliwych obniżek stóp procentowych przed końcem 2023 r., co jest pozytywną zmianą w komunikatach banku centralnego. Choć rynek nadal stawia na obniżki stóp procentowych pod koniec 2023 roku, to widzimy, że pozostaną one bez zmian do końca roku, a pierwszych obniżek spodziewamy się w III lub IV kwartale 2024 roku.

W regionie Europy Środkowej Polska i Węgry są teraz
Wartości odstające, ponieważ inflacja bazowa nadal rośnie, przy czym inflacja bazowa w Czechach
już upaść.

Wysokie oczekiwania inflacyjne widoczne są również na rynkach finansowych;
Dziś krzywe dochodowości uległy odwróceniu (rentowności obligacji IRS lub 10-letnich są niższe niż rentowności obligacji 2-letnich), co oznacza, że ​​rynki finansowe antycypują gospodarki
Aby spowolnić inflację. Jednak w przypadku Polski krzywa rentowności jest odwrócona do minimum (mniej ujemnego nachylenia), co interpretujemy jako mniejsze przekonanie o dalszym spadku inflacji w Polsce niż w Czechach czy nawet na Węgrzech.

MENAFN14042023000222011065ID1106015227

* Zastrzeżenie dotyczące treści:

Niniejsza publikacja została przygotowana przez ING wyłącznie w celach informacyjnych, niezależnie od środków, sytuacji finansowej lub celów inwestycyjnych konkretnego użytkownika. Informacje te nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej ani porady inwestycyjnej, prawnej lub podatkowej ani oferty ani zachęty do kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Przeczytaj więcej tutaj: https://think.ing.com/about/disclaimer/


Zastrzeżenia prawne:
MENAFN udostępnia informacje „tak jak są”, bez jakiejkolwiek gwarancji. Nie ponosimy odpowiedzialności za dokładność informacji zawartych w tym artykule, treść, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność lub wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi związane z tym artykułem, skontaktuj się z usługodawcą powyżej.

READ  Polska „oczywiście” byłaby zainteresowana kanadyjskim LNG: Duda