Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska armata wodna strzelała do rzucających kamieniami osadników na granicy białoruskiej

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że policjant został poważnie ranny przedmiotem rzuconym na granicę i przebywał w szpitalu z podejrzeniem pęknięcia czaszki.

W tweecie polskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że białoruscy urzędnicy dostarczyli imigrantom granaty dźwiękowe, którymi można rzucać w polskich żołnierzy i straż graniczną.

Unia Europejska (UE) twierdzi, że zachęca białoruskich imigrantów do przekraczania granicy w odwecie za wcześniejsze sankcje represyjne na protesty przeciwko reelekcji prezydenta Aleksandra Łukaszenki w zeszłym roku.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg Mówi się, że jestem głęboko zaniepokojony O tym, jak Białoruś narażała życie bezbronnych imigrantów.

Białoruś, bliski sojusznik Rosji, stwierdziła, że ​​„absurdalne” jest stwierdzenie, że wywołało to kryzys graniczny. Białoruska agencja informacyjna BELTA poinformowała, że ​​Łukaszenka we wtorek wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do omówienia kryzysu.

polscy urzędnicy powiedzieli Poinformowano ich o rozmowie telefonicznej w poniedziałek między kanclerz Niemiec Angelą Merkel a ŁukaszenkąKiedy rozmawiali o pomocy migrantom na granicy polsko-białoruskiej.

Desperackie wyniki

Rzecznik polskiego rządu powiedział, że rząd rozważa rozpoczęcie formalnych konsultacji z sojusznikami NATO w sprawie kryzysu.

„Przygotowujemy się na beznadziejny koniec – ten konflikt może trwać miesiącami” – powiedział na konferencji prasowej rzecznik prasowy Piotr Mல்லller.

Według polskich urzędników ponad 20 000 policjantów, straży granicznej i wojska umacnia granicę, na której imigranci gromadzą się w pobliżu polskiego miasta Kuźnica.

Szacuje się, że na granicy przebywa około 4000 imigrantów, a wielu twierdzi, że władze białoruskie nie pozwoliły im na powrót do Mińska.

Lider polskiej partii rządzącej Jaroslav Kaczyński mówi, że jego kraj stoi w obliczu mieszanej wojny.

„Mamy wojnę hybrydową, ale prawdziwa wojna z bronią nie jest na naszym horyzoncie. Mamy do czynienia z nieprzewidywalnym wrogiem” – powiedział Kaczyński w Polskim Radiu.

Tymczasem Irak zaplanował w czwartek lot z Mińska. Jak dotąd około 150 do 200 Irakijczyków w Mińsku zarejestrowało się na powrót do domu.

READ  Butler Satyan był podekscytowany dobrym biegiem w Polsce

Inni Irakijczycy na granicy mieli problemy z rejestracją. „Współpracujemy nad tym z władzami białoruskimi” – powiedział Majid al-Kinani, ambasador Iraku w Rosji i na Białorusi.

„Istnieją wahania w liczbie osób pozostawionych na białoruskiej granicy z Polską lub Litwą, a władze białoruskie nie zezwoliły jeszcze na powrót do Mińska” – poinformowała ambasada.

Na Litwie władze poinformowały, że aresztowały 47 osób próbujących przekroczyć granicę.

Reuters