Polka Daria Pikulik wygrała pierwszy etap australijskiego Tour Down Under

Daria Pekulik jechała solidnie w sprincie, by w niedzielę pod Adelajdą ukończyć pierwszy etap Women’s Tour of Australia Under Downs.

Pikulik (Human Powered Health) pokonała Francuzkę Clarę Copone (FDJ-Suez) i Australijkę Georgię Becker (Jayco-AlUla Team) na koniec 110,4-kilometrowego etapu Glenelg do Aldinga.

„Nie spodziewałem się dzisiejszej wygranej, to mój pierwszy wyścig World Tour i pierwszy wyścig z moim nowym zespołem” – powiedział Picolek.

„Nie mogę uwierzyć, że dzisiaj wygrałem. Jestem tylko polską dziewczyną, która spełnia marzenia”.

Z premiami czasowymi Pikulik zabierze koszulkę lidera na poniedziałkowy pagórkowaty 90-kilometrowy etap drugi z Birdwood do Uraidla.

„Daria Pikulik jest gwiazdą naszego potrójnego podium” – napisał jej zespół na Twitterze. „Zwycięstwo etapowe, koszulka lidera, koszulka sprinterska. Niezły powrót do pierwszego wyścigu szosowego w barwach #HumanPoweredHealth.”

Trzyetapowy TDU kobiet jest teraz częścią UCI World Tour i oferuje punkty.

Pekolik, która była głównie zawodniczką torową, wykorzystała swój mocny finisz sprinterski, by wskoczyć na etap po tym, jak peleton ruszył w mocną ucieczkę z Australijkami Isabel Carnes (Arascape Capital) i Giną Ricciardo (Team Bridgelan), mając 10 km do mety linia.

Wiodąca australijska zawodniczka Amanda Spratt, która zdobyła tytuł TDU trzy lata z rzędu (2017-2019), zajęła piąte miejsce w pierwszym etapie dla swojego zespołu Trek-Segafredo.

Spratt jest ósmy w klasyfikacji generalnej, ze stratą 10 sekund do drugiego etapu.

Inna godna uwagi miejscowa zawodniczka, Grace Brown, jeżdżąca we francuskim zespole FDJ-Suez, była czwarta w klasyfikacji generalnej po pierwszym etapie, siedem sekund za liderem.

Po zdobyciu trzeciego miejsca przez Baker, Jayco AlUla z jej zespołu napisała na Twitterze: „Wielki wysiłek w wietrzny, wietrzny dzień, Team Baker wraca do mety, zajmując trzecie miejsce na podium po tym, co było szybkim, szaleńczym pędem do linii. ”.