Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Podpisanie porozumienia w sprawie bezpieczeństwa między Chinami a Wyspami Salomona „poważna porażka dyplomatyczna” Australii – komentator

We wtorkowym oświadczeniu minister spraw zagranicznych Australii Marise Payne i minister Pacyfiku Zed Sesilga – minister, który odwiedził Wyspy Salomona w zeszłym tygodniu – powiedzieli, że są „rozczarowani” podpisaniem.

„Jesteśmy zaniepokojeni brakiem przejrzystości, z jaką ta umowa została wypracowana, zauważając, że może ona podważyć stabilność w naszym regionie” – powiedzieli ministrowie.

W oświadczeniu zauważono, że premier Suleiman powiedział: Nie ma tam zakładać chińskiej bazy wojskowejJednak szczegóły transakcji pozostają nieujawnione.

Morrison powiedział, że umowa wpłynie również na Nową Zelandię.

„Chiny coraz bardziej zbliżają się do naszego regionu w strategicznym celu.

„Mam przeczucie, że będziemy o tym rozmawiać za 10 lat, o jednym z największych punktów zwrotnych w naszym regionie i dzieje się to teraz i dzieje się dzisiaj”.

Powiedział, że jest to kwestia, która powinna zostać omówiona podczas australijskiej kampanii wyborczej „dla przyszłości kraju”.

Wtorek, Przemawianie na konferencji prasowej w Singapurze„Można powiedzieć, że żyjemy w coraz bardziej złożonej części świata i jesteśmy w niej od jakiegoś czasu” – powiedział Ardern.

„Ale widzimy również globalnie, że istnieje presja na nasz system oparty na zasadach, który został zagrożony, zakłócony i obalony przez działania Rosji.

„Myślę, że to, co chcemy zobaczyć w naszym regionie, to kontynuacja dialogu, który jest niezbędny, aby nie dopuścić do eskalacji w naszym regionie, militaryzacji w naszym regionie, aby szanować wzajemną suwerenność i terytorium oraz zająć bardzo silną pozycję tam, gdzie widzimy, jak inni łamią te zasady”.

READ  Aktualizacja Covid-19: 17 kolejnych zgonów, 7800 przypadków zgłoszonych w Nowej Zelandii