Po raz pierwszy w historii polska reprezentacja olimpijska składa się z większej liczby zawodniczek niż mężczyzn, co przyczynia się do realizacji ambicji Paryża 2024, aby stać się pierwszymi w historii igrzyskami, w których będzie panował parytet płci wśród zawodników.
Polski Komitet Olimpijski ogłosił w poniedziałek listę 213 zawodników, którzy będą reprezentować Polskę na igrzyskach rozpoczynających się 26 lipca. Na liście znajduje się 113 kobiet i 100 mężczyzn.
213 zawodniczek i zawodnik liczy zaprezentowaną Olimpijską Reprezentacji Polski #Impreza2024 🔥 Informacje o kluczach #ZespółPL:
🇵🇱 Mamy 113 monet – nie musimy wpłacać pieniędzy w historii – czyli 100 mac.
🇵🇱 Czas poczekać do 18… pic.twitter.com/GbJSbTDQ9b– Polski Komitet Olimpijski | Zespół PL (@pkolpl) 15 lipca 2024 r
Do najwybitniejszych kandydatek do medali należy polska miotacz młotem Anita Włodarczyk, która na trzech ostatnich igrzyskach olimpijskich zdobyła złoto i jest rekordzistką świata w rzucie młotem kobiet. Jest powszechnie uważana za najwspanialszą kobietę w rzucie młotem wszechczasów.
W rzucie młotem mężczyzn Wojciech Nowicki i Paweł Vadek także liczą na dołączenie do złotego i brązowego medalu wywalczonego w Tokio.
Być może najbardziej znaną polską zawodniczką na świecie, która pojawi się na tegorocznych Igrzyskach, jest Iga Świątek, numer jeden na świecie w kobiecym tenisie i zwyciężczyni pięciu turniejów Wielkiego Szlema.
23-latka, której ojciec brał udział w igrzyskach olimpijskich w 1998 r. jako wioślarz, ma nadzieję wymazać wspomnienia z igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 r., kiedy udało jej się dotrzeć jedynie do drugiej rundy gry pojedynczej.
Nr 1 na świecie @iga_swiatek Jest nie tylko gwiazdą na boisku, ale także poza nim wzorem do naśladowania, poruszającym takie tematy, jak zdrowie psychiczne, zespół napięcia przedmiesiączkowego i wojna na Ukrainie.
Podważa wyobrażenia o Polsce i poprzez pisanie ukazuje światu swoje nowoczesne oblicze @MSewillo https://t.co/OJvVPHTkjI
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 6 czerwca 2022 r
Natalia Kaczmarek (na zdjęciu powyżej) – polska sztafeta mieszana 4×400 m, która zdobyła złoto w Tokio i sztafeta kobiet, która zdobyła srebro – również znajduje się w gronie faworytek do medalu, a także kajakarzy Karoliny Nagi i Anny Poławskiej, które zdobyły złoty medal srebrny medal w Tokio.
Wśród pretendentek do medalu może znaleźć się alpinistka szybka Alexandra Miroslav, dwukrotna mistrzyni świata we wspinaczce sportowej kobiet. W Tokio, gdzie wspinaczka miała swój debiut olimpijski, Miroslav ustanowiła nowy rekord świata kobiet, ale w końcowej klasyfikacji zajęła dopiero czwarte miejsce.
Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 1900 r. były pierwszymi w historii, które umożliwiły kobietom udział w zawodach, a oczekuje się, że tegoroczne igrzyska będą pierwszymi, na których udział kobiet i mężczyzn będzie równy. W Tokio 2020 cel ten był prawie osiągnięty, a udział kobiet sięgnął 48%.
W Tokio Polska zdobyła łącznie 14 medali, najwięcej od Igrzysk w Atlancie w 1996 roku. Polska zdobyła osiem z tych medali w rywalizacji kobiet i jeden medal w konkurencji mieszanej.
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny, a wydawane przez niezależną organizację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy osiągnąć tego, co robimy.
Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
Daniel Telles jest redaktorem naczelnym Notatki z PolskiO sprawach polskich pisał w wielu publikacjach, m.in Polityka zagraniczna, Polityka Europy, Obserwator Unii Europejskiej I Gazeta Brauna.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
Intel wstrzymuje plany budowy dużych fabryk w Niemczech i Polsce ze względu na problemy finansowe – Euractiv
Polskie Prawo i Sprawiedliwość plądruje kieszenie swoich przedstawicieli, aby zrekompensować deficyt finansowy – Politico
Akcje Polski spadają pod koniec notowań; Indeks WIG30 spada o 1,59% Według Investing.com