Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Po raz pierwszy od dziesięcioleci w Australii zauważono rzadką rybę o różowej dłoni

Rzadką rybę „bydlęcą”, która pochodzi tylko z Australii, po raz pierwszy została zauważona 22 lata temu u wybrzeży Tasmanii.

Ryba z różową dłonią była ostatnio widziana na Półwyspie Tasmana w 1999 r.
Zdjęcie: Karen Juliet Holmes

Ryba z różową dłonią była ostatnio widziana przez nurka u wybrzeży Tasmanii w 1999 roku i była widziana tylko cztery razy.

Obawiając się o jego przetrwanie, urzędnicy niedawno sklasyfikowali go jako krytycznie zagrożony.

Ale australijscy naukowcy powiedzieli, że znaleźli go ponownie w nagraniu z kamery głębinowej uchwyconej na początku tego roku w parku morskim.

Nowa wizja ukazuje ryby na głębszych i bardziej otwartych wodach, niż żyły wcześniej.

Naukowcy kiedyś myśleli, że ryba była gatunkiem płytkowodnym, żyjącym w osłoniętych zatokach – ale teraz została znaleziona na głębokości 150 metrów od dzikiego południowego wybrzeża Tasmanii.

„To ekscytujące odkrycie i daje nadzieję na dalsze przetrwanie ryb o różowej ręce, ponieważ wyraźnie ma szersze siedlisko i rozmieszczenie, niż wcześniej sądzono” – powiedział główny badacz i biolog morski Neville Barrett, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Tasmanii.

Zgodnie ze swoją nazwą, gatunek posiada duże „ręce”, które „chodzą” po dnie morza oprócz pływania.

W lutym jego zespół zrzucił kamerę z przynętą na dno morskie Tasman Fracture Marine Park, aby zbadać występujące tam gatunki koralowców, homarów i ryb.

Chroniony park – wielkości Szwajcarii – słynie z długiej szczeliny w skorupie ziemskiej, która pozwoliła na istnienie życia morskiego na głębokości ponad 4000 metrów.

Podczas fotografowania włoków w październiku asystent naukowy odkrył to dziwne stworzenie wśród tłumu dużych zwierząt zwabionych na przynętę.

„Oglądałem jeden z naszych surowych filmów i na skraju rafy pojawiła się mała ryba, która wyglądała trochę dziwnie” – powiedział Ashley Bastiansen z uniwersyteckiego Instytutu Studiów Morskich i Arktycznych.

READ  Wirus koronowy Covid 19: dlaczego zmienna delta przeraża ekspertów

„Przyglądam się bliżej i widać jej małe rączki” – powiedziała ABC.

Widok przedstawia 15-centymetrową rybę wyłaniającą się z brzegu po niepokoju przez skalnego homara.

Początkowo ciekaw zamieszania, przez kilka sekund obserwuje scenę, po czym odpływa.

„W tamtym czasie dał nam naprawdę wspaniały obraz… aby ostatecznie zidentyfikować gatunek i zmierzyć jego rozmiar” – powiedział profesor Barrett ABC.

„Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy teraz korzystać z kombinacji technologii i naprawdę zobaczyć, jak ważne są te głębsze siedliska dla tak rzadkiego gatunku”.

Różowy handfish jest jednym z 14 gatunków ryb ręcznych spotykanych na Tasmanii, wyspie na południe od stałego lądu Australii.

– BBC