Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pięć najpiękniejszych wysp północnej Szkocji

Pięć najpiękniejszych wysp północnej Szkocji

Jest coś bardzo romantycznego i nostalgicznego w Wyspach Szkockich. Wydają się istnieć w naszej wyobraźni jako miejsce folkloru, naturalnego piękna i oczywiście doskonałej whisky.

Kiedy opuścisz tętniące życiem centra miejskie Aberdeen i Glasgow, wkroczysz w zupełnie nowy świat. Tutaj dzikie morza mieszają się z torfowiskami, tworząc środowisko niespotykane nigdzie indziej na ziemi. Jeden powiew słonego powietrza i wiesz, że dotarłeś w niesamowite miejsce.

Być może najsłynniejsza z wysp, Orkady, jest tak odległa, że ​​nawet nie chce być szkocka, a co dopiero brytyjska. Ze swoimi czerwonymi, żółtymi i niebieskimi flagami dumnie powiewającymi, Orkady mają tyle samo, jeśli nie więcej, ze swojego starożytnego nordyckiego pochodzenia, co ich szkoccy przodkowie.

Znajdziesz tu miejsca neolityczne, takie jak osada Skara Brae czy Pierścień Brodgar sprzed tysięcy lat. Białe piaszczyste plaże i turkusowe morze sprawiają, że łatwo jest pomyśleć, że przeniesiono Cię gdzie indziej. To znaczy, dopóki maskonury nie polecą.

Jedną z najlepiej zachowanych osad neolitycznych jest Skara Brae.

Liz Carlson

Jedną z najlepiej zachowanych osad neolitycznych jest Skara Brae.

Piękne północne wyspy Szkocji najlepiej zwiedzać statkiem. Chociaż między większością miejsc można latać lub promować, najlepszym sposobem, aby cieszyć się tym wszystkim, jest rejs małym statkiem ekspedycyjnym.

Pracując tego lata nad wycieczką Adventure Canada Scotland Slowly, odwiedziliśmy niektóre z najpopularniejszych i najrzadziej odwiedzanych miejsc na Wyspach Szkockich, do których bardzo trudno jest dotrzeć niezależnie.

Jedną z największych niespodzianek była Fair Isle, położona w połowie drogi pomiędzy dwoma najbardziej odległymi archipelagami Szkocji. Należąca do National Trust for Scotland wyspa Fair Isle słynie z niesamowitego życia ptaków i krajobrazów, a także stylu robienia na drutach.

Na Fair Isle znajdują się jedne z najlepszych miejsc do obserwacji ptaków w Szkocji.

Liz Carlson

Na Fair Isle znajdują się jedne z najlepszych miejsc do obserwacji ptaków w Szkocji.

Podczas gdy tylko 60 osób nazywa Fair Isle domem w dobry dzień, jedna z największych kolonii maskonurów w Europie zajmuje sporo miejsca. Na ogół spędzają czas także wydrzyki, kittiwakes, nury, burzyki i głuptaki. Mała, ale potężna Fair Isle była wielką niespodzianką.

READ  Ukraina domaga się sankcji wobec rosyjskiego magnata stalowego oskarżonego o pomoc Putinowi w budowie fabryki czołgów

Chociaż większość ludzi słyszała o słynnych Szetlandach i ich krótkich kucykach, mogę niemal zagwarantować, że nikt nie słyszał o Foli. Wyspa Fola, najbardziej oddalona zamieszkana wyspa w Wielkiej Brytanii, leży około 30 kilometrów na zachód od kontynentalnych Szetlandów.

Odwiedź Szkocję / YouTube

Stirling jest znane jako brama do szkockich wyżyn (wideo opublikowane w sierpniu 2019 r.).

Jako jedno z najbardziej dzikich i najpiękniejszych miejsc w Szkocji, bardzo niewiele osób nazywa Folę domem. Zaufaj mi, ważne jest, aby tu dotrzeć. Zacumowani na morzu, popłynęliśmy statkiem Zodiac przed całodniowym zwiedzaniem Vouli. Wydaje się, że tutaj kucyki wędrują dziko po torfowiskach, podczas gdy niezliczone ptaki nurkują i pływają wzdłuż klifów. Tak, jesteś w innym świecie.

Chociaż możesz pomyśleć o Lewisie i Harrisie jako o dwóch oddzielnych wyspach, w rzeczywistości są one jedną i tą samą – jedna strona to Lewis, a druga Harris. Główna wyspa Hebrydów Zewnętrznych słynie z zachwycających krajobrazów, pięknych miast i bogatej historii.

Stornaway, główne miasto na wyspie, jest aż nazbyt magiczne i stanowi bramę do reszty wyspy. Warto zwiedzić liczące 5000 lat Kamienie Stojące w Calanais, a także inne miejsca z epoki żelaza, takie jak Dun Carloway Broch i Gearrannan Blackhouse Village – tradycyjne jednopokojowe domy kryte strzechą.

Jeśli kiedykolwiek widziałeś dramatyczną scenerię Szkocji, prawdopodobnie jest to wyspa Skye. Skye, centrum mitów, legend i historii jakobiańskich, natychmiast przeniesie Cię na inną planetę. To może być Nowa Zelandia.

Ludzie zamieszkiwali wioskę Geranan Blackhouse do lat 70. XX wieku.

Liz Carlson

Ludzie zamieszkiwali wioskę Geranan Blackhouse do lat 70. XX wieku.

Największa i najbardziej wysunięta na północ wyspa Hebrydów Wewnętrznych, Skye, jest popularna nie bez powodu – ze względu na wspaniałe krajobrazy. Miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu, Sky jest dla Ciebie.

Loch Scavage, w którym spędziłem dzień, to najbardziej wysunięte na południe i najbardziej dramatyczne miejsce na wyspie. To miejsce, w którym żyją foki i duże góry. To doskonałe miejsce do zwiedzania Skye.

READ  COVID-19 Australia: wiktoriańskie numery spraw spadły; „Ogromna zmiana”, gdy kraj osiągnie kamień milowy

Plik faktów:

Adventure Canada’s Scotland Slowly to 11-dniowa wyprawa z Glasgow do Aberdeen w cenie od 6395 USD (10 743 NZ) za osobę. być widzianym: Adventurecanada.com

Jedna z najpopularniejszych wysp w Szkocji, wyspa Skye, słynie z naturalnej scenerii.

Liz Carlson

Jedna z najpopularniejszych wysp w Szkocji, wyspa Skye, słynie z naturalnej scenerii.

Zrównoważony rozwój Rejsy i rzeki mają wpływ na drogi wodne Ziemi. Aby zmniejszyć swój wpływ, rozważ zrównoważenie emisji dwutlenku węgla i rezerwacji liniami wycieczkowymi, które korzystają z czystych paliw i przyjmują praktyki recyklingu.

Pisarz pracował jako przewodnik wyprawowy w Adventure Canada.