Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pfizer pozywa Polskę w sprawie szczepionek.  Tak tu dotarliśmy – Politico

Pfizer pozywa Polskę w sprawie szczepionek. Tak tu dotarliśmy – Politico

Naciśnij przycisk odtwarzania, aby odsłuchać ten artykuł

Wyrażona przez sztuczną inteligencję.

Trochę to trwało, ale w końcu przyszedł rachunek.

Amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer złożył pozew przeciwko polskiemu rządowi w związku z niezapłaceniem 60 milionów dawek szczepionki przeciwko Covid-19 opracowanej we współpracy z BioNTech.

Pozew złożony w związku z przygotowaniami Polski do zmiany rządu po październikowych wyborach stanowi kulminację trwającego 19 miesięcy konfliktu. Konflikt Warszawy z firmą Pfizer w sprawie obfitości dawek szczepionek.

Jednak korzeni tego konfliktu można szukać dalej: w ogromnym kontrakcie na 1,1 miliarda dawek, jaki Komisja Europejska podpisała z firmą Pfizer w 2021 r., który stał się kontrowersyjny w związku z wymianą SMS-ów między przewodniczącą Komisji Ursulą von der Leyen a dyrektorem generalnym firmy Pfizer. Albert Bourla w okresie poprzedzającym negocjacje.

„Firmy Pfizer i BioNTech dążą do wywiązania się Polski z jej zobowiązań wynikających z zamówień na szczepionki przeciwko koronawirusowi złożonych przez polski rząd w ramach kontraktu na dostawy do UE w maju 2021 r.” – powiedział Politico rzecznik Pfizer, dodając, że BioNTech również przyłącza się do obrady.

według Polska Gazeta BrawaPfizer złożył sprawę cywilną przed brukselskim sądem Ponieważ dawki zakupiono w ramach unijnych umów o wspólne zamówienia, które zostały zawarte na mocy prawa belgijskiego.

Pierwsze przesłuchanie zaplanowano na 6 grudnia. Oto, jak dotarliśmy do tego punktu.

Mnóstwo szczepionek

W 2021 r. Komisja podpisała przełomową umowę z firmą Pfizer na maksymalnie 1,8 miliarda dawek szczepionki przeciwko Covid-19; Spośród nich ostatecznie zamówionych zostanie 1,1 miliarda dawek. To porozumienie w sprawie wspólnych zamówień, wynegocjowane przez Komisję w imieniu krajów UE, ograniczyło wcześniejsze zakupy szczepionek przez blok i skłoniło innych producentów szczepionek do narzekań, że zostali wyparci z rynku.

Od tego czasu wielkość kontraktu była kamieniem młyńskim u szyi Komisji i to nie tylko ze względu na obawy dotyczące przejrzystości związane z odmową von der Leyen omówienia jakiejkolwiek osobistej roli, jaką mogła odegrać w negocjacjach. Zobowiązała także kraje do zakupu dawek, które, jak się okazało, nie byłyby potrzebne.

READ  Misja biznesowa morskiej energetyki wiatrowej w Polsce | wiadomość

W kwietniu 2022 r. ówczesny minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że do kraju wskazano dostawy szczepionki. Powiedział, że Polska to wymówka Siła przymusu klauzulę w umowie, powołując się na presję finansową spowodowaną napływem uchodźców z wojny na Ukrainie i wynikającymi z niej zawirowaniami gospodarczymi. Wyjaśnił także, że poprawa sytuacji epidemiologicznej oznacza zmniejszenie zapotrzebowania na szczepionki. Na czele polskiego rządu stał wówczas populistyczny lider PiS Mateusz Morawiecki, a Polska w wielu kwestiach była w dużej mierze izolowana.

Rosnąca opozycja

Nie trzeba było jednak długo czekać, aby grupa dziewięciu innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej poszła za przykładem Polski. Choć nie posunęli się tak daleko, aby wstrzymać dostawy, skarżyli się, że wpadli w pułapkę wydawania pieniędzy na dawki, których nie potrzebowali w czasie zawirowań gospodarczych. Kraje lobbowały w Komisji, aby ponownie otworzyła porozumienie i wielokrotnie podnosiły tę kwestię na spotkaniach ministrów zdrowia UE.

Szczepionka Pfizer-BioNTech przeciwko wirusowi Corona Daniel Munoz/AFP za pośrednictwem Getty Images

Komisja mogła Ekstrakty Zobowiązania firmy Pfizer do zmiany harmonogramu niektórych dostaw, ale to nie wystarczyło, aby uspokoić stolice.

W miarę jak wskaźniki szczepień ustabilizowały się, kraje spoza Wspólnoty Europy Środkowo-Wschodniej zaczęły przyłączać się do wezwania do renegocjacji. W pewnym momencie stolice Dopóki nie zaczął pytać W celu zapewnienia większej przejrzystości w pierwotnych negocjacjach pomiędzy firmą Pfizer a Komisją. „Co obiecał? Naprawdę chcielibyśmy wiedzieć” – powiedział ambasador Belgii Pierre Karteuwels w grudniu 2022 r.

W maju tego roku Komisja po cichu ogłosiła merytoryczną renegocjację zerwanego porozumienia. Zmniejsza – o bliżej nieokreśloną kwotę – liczbę zaległych dawek, przy czym dostawy również będą na większą skalę, aż do 2026 r. Polska odmówiła jednak podpisania zmienionego porozumienia.

Czas zbierać

Wydawało się, że jest martwy i nie było jeszcze informacji o chęci pozwania rządu przez firmę Pfizer. Moment jest znamienny, gdyż przypada po październikowych wyborach w Polsce, w których PiS stracił większość rządzącą, a opozycja zdobyła wystarczającą liczbę mandatów, aby objąć władzę centroprawicowy umiarkowany Donald Tusk.

READ  NuScale Power i KGHM oczekują zlecenia misji na rozpoczęcie wdrażania pierwszego małego reaktora modułowego w Polsce

Pfizer oferuje Tuskowi słony rachunek, który według „Financial Times” może sięgnąć 1,2 miliarda euro przy cenie 19,50 euro za dawkę (dokładne szczegóły umowy pozostają poufne). Dzieje się to także w czasie, gdy zwykle silna gospodarka Polski znajduje się w recesji. Jednak dla firmy Pfizer jest to wyraźny sygnał dla każdego kraju, który może chcieć uniknąć płacenia swoich długów.

Będzie to jednak dezorientujące dla Tuska, który będzie chciał utrzymać dobre relacje z Brukselą i może odczuwać większą presję, aby przestrzegać porozumień wynegocjowanych w ramach umowy Komisji o wspólne zamówienia.

Rzecznik firmy Pfizer powiedział, że decyzja została podjęta „w następstwie długotrwałego naruszenia umowy i okresu rozmów w dobrej wierze między stronami”.

W podanych przez Ciebie komentarzach Rinke ZdrojaMinister zdrowia Katarzyna Świca stwierdziła, że ​​sytuacja jest trudna, ale istnieje szansa na zakończenie sporu „w pozytywny sposób”.