Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pentagon odrzucił ofertę Polski MiG-29 dla Ukrainy

Pentagon odrzucił ofertę Polski MiG-29 dla Ukrainy

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Stany Zjednoczone prawie odrzuciły we wtorek ofertę Polski dotyczącą dostarczenia na Ukrainę nieokreślonej liczby myśliwców MiG-29, aby samoloty bojowe mogły zostać użyte przeciwko inwazji sił rosyjskich.

„Nie wierzymy, że propozycja Polski jest możliwa do obrony” – powiedział w oświadczeniu rzecznik Pentagonu John Kirby.

niezwykły pokaz publiczny, Został opublikowany na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RPzszokowali niewidomi urzędnicy amerykańscy, którzy powiedzieli, że nie konsultowali się z polskim rządem przed tą propozycją.

Polska starała się zapewnić Ukrainie samoloty do walki z Rosją nawet po tym, jak Moskwa ostrzegła, że ​​każdy kraj goszczący ukraińskie samoloty wojskowe będzie uważany za stronę konfliktu zbrojnego.

Polska oświadczyła w swoim oświadczeniu, że jest „gotowa do natychmiastowego i bezpłatnego rozmieszczenia wszystkich swoich myśliwców MiG-29 w bazie lotniczej Ramstein i oddania ich do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki”. Ramstein to amerykańska placówka wojskowa zlokalizowana w Niemczech.

Kirby Podniósł możliwość Polska propozycja może wywołać napięcia z Rosją, która konflikt na Ukrainie przedstawia jako konflikt z agresją Zachodu. Powiedział, że samoloty bojowe „wylatujące z bazy USA/NATO w Niemczech, aby wlecieć w sporną przestrzeń powietrzną z Rosją nad Ukrainą, budzą poważne obawy dla całego sojuszu NATO”, dodając: „Po prostu nie jest dla nas jasne, czy istnieje cel uzasadnienie tego.”

W obliczu zbliżającej się wojny Stany Zjednoczone uzbroiły Ukrainę do ataku na rosyjskie samoloty i czołgi oraz przygotowują się do walki miejskiej, zgodnie z odtajnioną listą przewozową.

Wydaje się, że posunięcie Polski ma na celu przeniesienie odpowiedzialności za dostarczenie samolotu – i ryzyko ewentualnej rosyjskiej odpowiedzi wojskowej – na Stany Zjednoczone. Stało się to, gdy urzędniczka Departamentu Stanu nr 3, Victoria Nuland, zeznawała przed senacką komisją spraw zagranicznych.

READ  SuperEnduro startuje w Polsce zwycięstwem Bolta

„O ile mi wiadomo, nie skonsultowano się z nami z wyprzedzeniem w sprawie zamiaru dostarczenia nam tych samolotów” – powiedział prawodawcom Nuland, podsekretarz stanu ds. politycznych. wyraźny To było „niespodzianka” Polaków.

„Nie mogę się doczekać, kiedy to przesłuchanie się skończy, aby wrócić do mojego biura i zobaczyć, jak odpowiemy na tę ich propozycję” – powiedziała.

Sekretarz stanu Anthony Blinken powiedział, że podczas gdy wszystkie kraje NATO mają „zielone światło” na wysłanie myśliwców na Ukrainę, Stany Zjednoczone starają się uniknąć bezpośredniej konfrontacji z Rosją. Wysłałem Waszyngton Miliardy dolarów na sprzęt wojskowy na Ukrainę w ostatnich latach.

Ukraińskie wojsko dostosowuje taktykę po początkowej inwazji Rosji

Wysoki rangą urzędnik europejski powiedział, że zachodni urzędnicy byli całkowicie zaskoczeni oświadczeniem Polski. Inny europejski urzędnik powiedział, że został „przesunięty w bok”.

Polska deklaracja wzywała również Stany Zjednoczone do „dostarczenia nam używanych samolotów o odpowiednich zdolnościach operacyjnych”, aby zrekompensować utratę samolotów, które oferowały Ukrainie.

Propozycja miała służyć Polsce poprzez wzmocnienie oporu Ukrainy wobec Rosji, wspólnego wroga geopolitycznego i wzmocnienie jej armii. Polska, której lotnictwo lata zarówno rosyjskimi MiGami, jak i amerykańskimi F-16, w 2017 roku zbadała możliwość zastąpienia MiG-ów używanymi F-16. Wtedy postanowili tego nie robić, uznając taką transakcję za zbyt kosztowną.

Wysoki rangą funkcjonariusz obrony USA, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości pod bazami naziemnymi ustanowionymi przez Pentagon, powiedział, że Rosja i Ukraina utrzymują większość swoich sił powietrznych, pomimo utraty samolotów po obu stronach.

Ten urzędnik powiedział, że przestrzeń powietrzna pozostaje „gorącą walką”, a obie strony rywalizują o kontrolę.

„Bardzo niewielka część narodu ukraińskiego nie jest pokryta jakimś rodzajem rosyjskiego potencjału rakietowego ziemia-powietrze” – powiedział przedstawiciel obrony.

Karen de Jong przyczyniła się do powstania tego raportu.

READ  Ukończono modernizację sygnalizacji dla projektu polskiej kolei dużych prędkości