Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pareidolia: Dlaczego wszędzie widzimy twarze?

Pareidolia: Dlaczego wszędzie widzimy twarze?

Uczestnicy badania przeprowadzonego na Queensland University of Technology najczęściej opisywali lewe ciało jako szczęśliwe i kobiece, podczas gdy obraz po prawej stronie opisywano jako bardziej zły i męski.
zdjęcie: dostarczone

Uśmiechnięte ciasto, człowiek na księżycu, a nawet Jezus Chrystus na toście. Dlaczego my, ludzie, widzimy twarze w przedmiotach nieożywionych?

Nowe badania przeprowadzone w Australii rzucają światło na zjawisko znane jako pareidolia.

Według badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Technologicznym w Queensland ludzie szybciej wykrywają szczęśliwe twarze i chętniej klasyfikują „kobiece” twarze jako szczęśliwe – nawet jeśli nie są to twarze ludzkie.

„Jesteśmy wstępnie uwarunkowani, aby wszędzie widzieć twarze” – powiedział autor badania, profesor Otmar Lieb z Queensland University of Technology, w programie RNZ Nights.

„Jako ludzie jesteśmy skłonni widzieć twarze wszędzie, na skale, na drzewie, ponieważ twarze są dla nas z natury ważnymi bodźcami”.

Powiedział, że rozpoznawanie twarzy jest ważną cechą biologiczną człowieka.

„To bardzo dobre, bardzo bogate źródło informacji o innych ludziach. Zatem po prostu patrząc na twarz, mogę dobrze zorientować się, ile dana osoba ma lat, czy jest mężczyzną, czy kobietą i czy jesteś typem osoby.” Ta sama grupa etniczna lub inna grupa etniczna.”

Ale dlaczego widzimy twarze w obiektach nieożywionych? Czy to nowa sprawa? Nie, powiedziała Lipa.

„Nasze nastawienie do oglądania twarzy wszędzie istnieje już od bardzo dawna.

„I ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że jest to wyraz tego, jak ważne są dla nas twarze, ponieważ zwracamy uwagę na rzeczy, które są ważne. A to może się zmieniać w zależności od tego, co jest dla ciebie ważne. Ale niektóre rzeczy są nadal ważne Ty.” Ty, całe twoje życie i twarze innych z pewnością należysz do tej kategorii.

READ  Chaos podróżniczy w Paryżu i Londynie po powodziach w tunelach

Powiedział, że częściej widzimy szczęśliwe twarze.

„Spośród różnych emocji, które wyrażamy, szczęście jest najlepiej rozpoznawalne i najbardziej niezawodne. Jest lepsze niż gniew lub być może bardziej groźne wyrażenia.

„To także najczęstsze wyrażenie. Jeśli wyjdziesz i spojrzysz na innych ludzi, większość z nich będzie miała uśmiech na twarzy, wyrazi szczęście, wyrazi oznaki przynależności”.

„Nie bez powodu bardziej postrzegamy szczęście” – powiedział.

„Coś mi mówi, że ta osoba jest przystępna, w przeciwieństwie do wyrazu gniewu lub strachu, w przypadku którego musimy zachować większą ostrożność i być może spróbować ocenić, co ta osoba ma na myśli.

„Tak więc, patrząc na twarze i mimikę, możemy uzyskać informacje o intencjach danej osoby, jeśli chcesz”.

Na potrzeby badania pokazali ludziom „różnorodność” różnych rzeczy, powiedział Lieb.

„Torebki, spodnie, kawałki ciasta, samochody, maszyny do pisania, co tylko chcesz, wszędzie widać twarze… Szukaliśmy tego, czy można zobaczyć twarz w tej rzeczy. A czasami nawet nie jest to konieczne rzecz.” co.

„Jednym z obrazów, którego użyliśmy, był obraz trzech ptaków lecących po niebie. Po złożeniu ich razem widać, że masz dwoje oczu i usta, a usta się uśmiechają. Zatem jest to szczęście twarzy, którą widzisz.”

Staramy się wszędzie widzieć znaczące podmioty, powiedział.

„A jedną z najważniejszych istot, jakie możemy zobaczyć, jest twarz innego człowieka”.