Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Państwowa firma elektryczna wybuduje w Polsce BESS o mocy 800 megawatogodzin

Państwowa firma elektryczna wybuduje w Polsce BESS o mocy 800 megawatogodzin

Państwowa spółka Grupa PGE uzyskała zgodę organu regulacyjnego na budowę w Polsce bateryjnego systemu magazynowania energii (BESS) o mocy 200MW/820MWh.

Grupa PGE poinformowała, że ​​projekt o nazwie CHEST (Commercial Hybrid Energy Storage) będzie miał minimalną pojemność 200 megawatów i wyprodukuje 820 megawatogodzin energii, co czyni go jednym z największych w Europie. Będzie używał baterii litowo-jonowych.

Do tej pory w tym roku projekt zapewnił decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, pierwszą promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej oraz pierwsze pozwolenia na przyłączenie do sieci, które zdaniem firmy były ważnymi kamieniami milowymi w jej rozwoju. Prezes Grupy PGE Wojciech Dąbrowski wskazał, że celem jest ukończenie projektu do 2030 roku.

Dodał, że „magazyny energii (magazyny) zapewnią bezpieczną integrację systemową nowych odnawialnych źródeł energii, przyczynią się do stabilności systemu energetycznego i poprawią bezpieczeństwo energetyczne kraju”.

Projekt zostanie zintegrowany z Elektrownią Wodną (PHES) o mocy 716 MW/3600 MWH, która razem złagodzi przerywaną generację pobliskich farm wiatrowych (pokazanych na mapie grupy PGE powyżej). Grupa PGE ma pozwolenie na budowę 3,5 GW wiatrów w pobliżu obu lokalizacji.

Spółka, która jest notowana na giełdzie, ale w większości jest własnością państwa polskiego, powiedziała, że ​​projekt pomoże zwiększyć konkurencyjność rynków energetycznych i planowaną synchronizację systemów elektroenergetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z systemami Europy kontynentalnej.

Odbywa się to za pośrednictwem projektu Harmony Link, który jest połączeniem elektrycznym wykorzystującym 300-kilometrowy kabel między Polską a Litwą. Choć projekt wyprzedza rosyjską inwazję na Ukrainę, jego celem jest umożliwienie państwom bałtyckim odejścia od centralnie kontrolowanego przez Rosję systemu IPS/UPS.

Uruchomienie projektu może być możliwe dzięki niedawnym zmianom regulacyjnym i prawnym dokonanym przez polski parlament wokół definicji magazynowania energii, zakryty krok Magazynowanie energii w samą porę.

Innym godnym uwagi projektem magazynowania energii w Polsce jest zakład montażowy i produkcyjny Energy Storage System (ESS) gigafabryki Northvolt, który niedawno zabezpieczył 1,8 mld euro udziału w finansowaniu UE.

READ  Podczas uroczystej ceremonii Edo State Aquatics Association uhonorowało emerytowanego trenera Polanda Benazimo