Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pacjenci z POChP mają zmniejszoną przeżywalność i zwiększone koszty w roku następującym po operacji

Pacjenci z POChP mają zmniejszoną przeżywalność i zwiększone koszty w roku następującym po operacji

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie COPD wykazało, że pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), którzy przechodzą poważną operację, są bardziej narażeni na śmierć w ciągu roku po operacji i ponoszą wyższe koszty opieki zdrowotnej niż podobni pacjenci bez POChP. cmg (Dziennik Kanadyjskiego Stowarzyszenia Medycznego) https://www.cmaj.ca/lookup/doi/10.1503/cmaj.220733.

Ponieważ pacjenci z POChP są często słabi i mają wiele problemów zdrowotnych, opieka nad nimi w czasie operacji powinna dotyczyć nie tylko ich POChP, ale wszystkich problemów zdrowotnych”.


Dr Ashwin Sankar, anestezjolog w St. Michael’s Hospital, Unity Health Toronto i University of Toronto

Badanie obejmowało 932 616 pacjentów w wieku 35 lat i starszych w Ontario, którzy przeszli poważną operację, w tym wymianę stawu biodrowego lub kolanowego, operację przewodu pokarmowego, chirurgię naczyniową i inne planowe operacje niekardiochirurgiczne. Spośród wszystkich pacjentów około 1 na 5 (170 482) miało POChP. Pacjenci z POChP byli starsi, częściej byli płci męskiej, wątli, mieli niższe dochody i mieli wcześniej istniejące schorzenia, takie jak choroba wieńcowa, cukrzyca i rak płuc. Naukowcy odkryli, że w porównaniu z podobnymi demograficznie pacjentami bez POChP, którzy przeszli podobną operację, osoby z POChP miały o 61% większe ryzyko zgonu i 13% wzrost kosztów opieki zdrowotnej w roku następującym po operacji. To zwiększone ryzyko i koszty były widoczne już w 30-dniowym okresie pooperacyjnym.

„Pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc zwykle mają współistniejące choroby, problemy biologiczne i psychologiczne oraz kruchość” – napisali autorzy. „Nasze odkrycia podkreślają znaczenie dokładnego przewidywania ryzyka i podejmowania decyzji u pacjentów z POChP, którzy rozważają operację”.

Mają nadzieję, że ich odkrycia dotyczące rosnących kosztów opieki zdrowotnej pomogą decydentom politycznym i administratorom szpitali w planowaniu całego systemu w celu lepszego reagowania na pooperacyjne potrzeby osób z POChP.