Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pacifica 2023: Oczekuje się, że tysiące przybędą na festiwal, gdy wydarzenie powróci do Western Springs

Pacifica 2023: Oczekuje się, że tysiące przybędą na festiwal, gdy wydarzenie powróci do Western Springs

Ukochany festiwal Pacifica w Oakland powraca w ten weekend do swoich korzeni, wracając do Western Springs i wiejskiego klimatu, z którego od dawna jest znany. Wideo/NZ Herald

Oczekuje się, że Pacifica Festival w Oakland w ten weekend będzie jednym z największych festiwali, ponieważ impreza w końcu powraca do swojego rodzinnego miasta Western Springs.

Po latach zakłóceń i odwołań festiwal będzie obchodził swoje 31. urodziny, ponieważ wszystko zaczęło się w 1992 roku; Prezentacja różnych kultur, potraw i występów z całego regionu Pacyfiku.

Producent festiwalu, Torres Flay, jest producentem tego wydarzenia od sześciu lat i mówi, że dobrze jest być w domu. Ostatni raz festiwal odbył się w Western Springs Park w 2018 roku.

„Czujemy, że to nasz powrót do domu – pięć lat odkąd byliśmy w Western Springs Park – więc to była podróż.

„Pacifica 2023 ponownie w Western Springs Park jest naprawdę kulminacją tego, co zrobiliśmy w ciągu ostatnich pięciu lat.

„Wszyscy są podekscytowani powrotem. Wiemy, że nasi właściciele straganów są gotowi, nasi wykonawcy są gotowi i my jesteśmy gotowi.”

Producent festiwalu Pacifica, Torres Fly, spodziewa się ogromnej frekwencji w ten weekend.  Zdjęcie/Jason Oxenham
Producent festiwalu Pacifica, Torres Fly, spodziewa się ogromnej frekwencji w ten weekend. Zdjęcie/Jason Oxenham

Dwudniowy festiwal rozpocznie się jutro i obejmie osiem wiosek z 11 krajów z całego Pacyfiku – Fidżi, Samoa, Niue, Tahiti, Tokelau, Wyspy Cooka, Kiribati, Tuvalu, Hawaje, Tonga i Aotearoa.

Ponad 100 stoisk będzie oferować rękodzieło, biżuterię i odzież Pacifica, a także różne tradycyjne i współczesne potrawy i przysmaki charakterystyczne dla tych krajów.

Najważniejszym wydarzeniem tegorocznych wiosek na Fidżi i Samoa, jak powiedział Flay, jest tradycyjna kuchnia loofo i umu.

Samoański umu to naziemny piekarnik, który używa gorących kamieni do gotowania potrawy, a piec Fidżi to podziemny piekarnik, który gotuje posiłek – w stylu hanji.

„Oczywiście jedzenie jest czymś, na co wszyscy czekają w Pacifica” – powiedział Flay.

READ  Pożar w domu dzieciństwa księżnej Diany podczas fali upałów w Wielkiej Brytanii

Inne potrawy w menu to ciasta jagnięce i wieprzowe (keki poa), budyń budyniowy, placki paua i biała pita, tarty ananasowe, ciasta marchewkowe Cook, BBQ, lody kokosowe, chop suey i basic Pacifica – lody w arbuzie.

Jak gotowanie mamy doprowadziło do rodzinnego biznesu

Wśród sklepikarzy, którzy założyli sklep, jest rodzina Lauvao z Polyanaz, która będzie sprzedawać polinezyjskie jedzenie duszy w samoańskiej wiosce.

W ich menu jest gorące danie BBQ – z marynowanym kurczakiem lub jagnięciną – sałatka ziemniaczana, kapusta kiszona, bułki z boczkiem i jajkiem, bułki ze stekiem i jajkiem, białe pierogi i małże.

Rodzina przyjechała z Hawke’s Bay, gdzie mieszkają, i od siedmiu lat prowadzi ciężarówkę z jedzeniem.

Anna Lofau powiedziała, że ​​firma powstała z chęci pomocy mężowi, który przez wiele lat był jedynym żywicielem rodziny.

Czasami emocjonalny Lauvao przyznaje, jak ciężkie było życie w tamtych czasach.

„Zaczął pracować w domu. Mamy siedmioro dzieci i gotowanie było dla nich trudne – robienie posiłku ze wszystkiego, co mieliśmy w domu.

Zaczęli mnie pytać: Wow mamo. jak to zrobiłeś? Ciągle myślałam, że chcę pomóc mężowi w utrzymaniu moich dzieci”.

Anny i Kevina Lofau.  Załączone zdjęcie
Anny i Kevina Lofau. Załączone zdjęcie

Lauvao w końcu zaczęła sprzedawać potrawy, które jej dzieci tak bardzo kochały, a które były oparte na przepisach z jej tongijskiego pochodzenia i samoańskiej strony jej męża.

Postanowili kupić ciężarówkę z jedzeniem zamiast sklepu, w którym mogliby sprzedawać swoje dania, ponieważ dało im to swobodę podróżowania na różne wydarzenia w rejonie Hawke’s Bay i kraju.

Nie tkwimy w sklepie czekając, aż ludzie przyjdą. Idziemy do ludzi.

Brali udział w pokazach i festiwalach wokół Hawke’s Bay, a ostatnio w Te Matatini i ASB Polyfest w Auckland High Schools w zeszłym tygodniu.

W dzisiejszych czasach wszystkie dzieci Lauvao dorosły i nauczyły się, jak ważna jest ciężka praca, aby zarobić na życie – jednocześnie spędzając czas z rodziną.

„Mój mąż i dzieci są moimi głównymi pomocnikami. Ciężko pracują, a potem dostają wakacje, a potem płacą. Jestem bardzo wdzięczny.”

Mapa tegorocznego Pacifica Festival w Western Springs Park w ten weekend.  Festiwal Fotografii / Pacifica
Mapa tegorocznego Pacifica Festival w Western Springs Park w ten weekend. Festiwal Fotografii / Pacifica

Jeśli chodzi o rozrywkę, każda scena w wiosce ma swój własny program i obejmuje zarówno występy taneczne, jak i tradycyjny taniec wyspiarski, ale także elementy muzyczne młodych artystów z Pacyfiku i Maorysów z Nowej Zelandii i za granicą.

Oczekuje się, że specjalny siva afi (taniec z ogniem) spodoba się publiczności w samoańskiej wiosce dziś wieczorem, z udziałem pięciu międzynarodowych tancerzy siva afi – po raz pierwszy wystąpili razem.

Fly powiedział, że wielu właścicieli straganów dzieliło rodziny i grupy społeczne, które chętnie wracają.

„Rodziny przygotowywały się przez cały tydzień i jesteśmy naprawdę podekscytowani, że możemy je znowu gościć w Western Springs.

„To dla nas dobra rzecz. Witamy wszystkich z otwartymi ramionami. Park jest gotowy i nie możemy się doczekać, aż ożyje dzięki kulturze Pacific 11”.

Członkowie społeczeństwa są zachęcani do korzystania z transportu publicznego, aby dostać się na festiwal, ponieważ liczba miejsc parkingowych jest bardzo ograniczona.

Usługa zatrzymania i jazdy będzie kursować codziennie z Unitec (Gate 4) w Mount Albert, co 30 minut do Western Springs iz powrotem.

Potrzebuję wiedzieć

KiedyJutro: 9:00-19:00 i niedziela 10:00-16:00

ile: bezpłatny

Nie zapomnij: czapka, butelka wody, krem ​​do opalania