Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ostrzeżenie przed burzą słoneczną, która uderza dziś w Ziemię, może zakłócić sieci elektryczne i satelity

a

Władze ostrzegły, że w poniedziałek spodziewany jest ogromny rozbłysk słoneczny, który uderzy w Ziemię, co może wpłynąć na sieci energetyczne, ale oznacza również, że zorza polarna może być widoczna w północnej Anglii.

Rozbłysk – oficjalnie znany jako koronalny wyrzut masy (CME) – został zaobserwowany w sobotę po stronie Słońca skierowanej bezpośrednio do naszej planety i pojawia się, gdy wchodzimy w okres zwiększonej aktywności słonecznej.

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) opublikowała ostrzeżenie, że burza geomagnetyczna może powodować „słabe wahania sieci energetycznej” i „nieprawidłową orientację satelitów”, co może zwiększyć opór pojazdów na orbicie okołoziemskiej.

Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) twierdzi, że burza geomagnetyczna jest znaczącym zaburzeniem magnetosfery Ziemi, które występuje, gdy w środowisku kosmicznym otaczającym Ziemię występuje zwiększona aktywność z powodu wiatru słonecznego.

orbita słoneczna

/ Media PA

Mogą wpływać na satelity i zakłócać globalną komunikację, a także wzmacniać zorzę polarną.

The Met Office powiedział: „Zorza polarna jest możliwa dzięki [the] Zajmuje 11. miejsce w większości części Szkocji, chociaż ilość chmur rośnie, co oznacza, że ​​jest mało prawdopodobne.

Dodali: „Istnieje niewielka szansa, że ​​zorza polarna dotrze dziś wieczorem do dalekiej północy Anglii i Irlandii Północnej, ale chmury pękają i dlatego jest bardziej prawdopodobne, że będzie ją można zobaczyć w Irlandii Północnej”.

National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) poinformowała, że ​​jej model przewiduje, że uderzy on w Ziemię około południa czasu amerykańskiego (wczesnym wieczorem czasu brytyjskiego) i będzie trwał do wtorku.

Ziemia znajduje się obecnie we wczesnych stadiach okresu zwiększonej aktywności słonecznej.

Astronomowie odkryli w zeszłym roku dużą grupę plam słonecznych na Słońcu, co zwykle wskazuje na większą szansę na rozbłyski słoneczne i aktywność magnetyczną.

Zorza polarna pojawiła się nad szczytem Szkocji kilka tygodni temu, a ludzie z Orkadów, Murray i wyspy Lewis robili zdjęcia temu zjawisku.

READ  COVID-19: Nieszczepione osoby powinny spodziewać się ponownego zakażenia koronawirusem co 16-17 miesięcy - Badania