Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

ORLEN zbuduje w Polsce trzy nowe stacje wodorowe

W ramach projektu Hydrogen Eagle firma zamierza stworzyć sieć 100 stacji paliw wodorowych w Europie Środkowej.


PKN Orlen przygotowuje się do budowy w Polsce trzech publicznych stacji tankowania pojazdów wodorowych. Nowe tereny powstaną w Wałbrzychu, Poznaniu i Katowicach w ramach podpisanej niedawno umowy projektowej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Inwestycja stanowi kolejny namacalny krok w realizacji strategii wodorowej w całym łańcuchu wartości firmy. Jej projekt „Hydrogen Eagle” został niedawno zaakceptowany przez Komisję Europejską w ramach programu Hy2Use programu Ważnego Projektu Wspólnego Zainteresowania Europejskiego (IPCEI) i był jedyną polską inicjatywą spośród 35 projektów zgłoszonych przez wnioskodawców z 13 krajów europejskich.

„Zdecydowane wejście PKN Orlen na rynek wodoru i umocnienie pozycji lidera to efekt wizji transformacji energetycznej, którą realizujemy nieprzerwanie od kilku lat. Tylko silna i duża grupa będzie miała możliwości zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w kraju” – powiedział Daniel Obagtik, prezes PKN Orlen, jednocześnie wdrażając najnowsze technologie na poziomie europejskim.

Zgodnie ze strategią wodorową Grupy Orlen do 2030 roku, w całej Europie Środkowej zostanie uruchomiona sieć ponad 100 stacji paliw wodorowych obsługujących pojazdy drogowe i szynowe w sektorze prywatnym, publicznym i towarowym. Przełoży się to na 57 stacji w Polsce, 28 w Czechach i 26 na Słowacji.

Dostawy wodoru będą możliwe dzięki programowi rozwoju do 2030 r. międzynarodowej sieci ośrodków wodorowych zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz budowie innowacyjnych obiektów do przetwarzania odpadów komunalnych na niskoemisyjny, niskoemisyjny wodór. Do 2030 roku nakłady inwestycyjne grupy na projekty wodorowe wyniosą ok. 7,4 mld zł.

Powiązane treści

omówić

READ  bne IntelliNews - Inflacja PPI w Polsce spadła w lutym do 15,9% r/r