Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Obserwacje atmosfery w Chinach wskazują na wzrost silnej emisji gazów cieplarnianych

Obserwacje atmosfery w Chinach wskazują na wzrost silnej emisji gazów cieplarnianych

Ten artykuł został zrecenzowany według Science Proces edycji
I Zasady.
Redaktorzy Przy zapewnieniu wiarygodności treści wyróżniono następujące cechy:

Weryfikacja faktów

Publikacja recenzowana

zaufane źródło

Korekta

emisje sf6 W Chinach. kredyt: Komunikacja przyrodnicza (2024). doi: 10.1038/s41467-024-46084-3

× Zamknąć

emisje sf6 W Chinach. kredyt: Komunikacja przyrodnicza (2024). doi: 10.1038/s41467-024-46084-3

Aby osiągnąć ambitny cel Porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatu – ograniczenie wzrostu średniej globalnej temperatury powierzchni do nie więcej niż 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu przedindustrialnego – będzie wymagało od 196 sygnatariuszy znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Te gazy cieplarniane różnią się znacznie pod względem potencjału globalnego ocieplenia (GWP) lub zdolności do pochłaniania energii promieniowania, a tym samym podgrzewania powierzchni Ziemi.

Na przykład, mierzony w ciągu 100 lat, współczynnik ocieplenia globalnego metanu jest około 28 razy większy niż dwutlenek węgla (CO).2) i współczynnik ocieplenia globalnego sześciofluorku siarki (SF6) jest 24 300 razy większy niż dwutlenek węgla2Według szóstego raportu oceniającego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Stosowany głównie w rozdzielnicach wysokiego napięcia w sieciach elektroenergetycznych, SF6 Jest to jeden z najsilniejszych gazów cieplarnianych na Ziemi. W XXI wieku stężenie SF w atmosferze wzrosło6 Wzrosła ona gwałtownie wraz ze światowym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, zagrażając wysiłkom świata na rzecz stabilizacji klimatu.

To rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną jest szczególnie widoczne w Chinach, które w ostatniej dekadzie zdominowały ekspansję światowego przemysłu energetycznego. Kwantyfikacja wkładu Chin w światową fantastykę naukową6 Emisje – i pozyskiwanie ich w danym kraju – mogą skłonić ten kraj do wdrożenia nowych środków mających na celu ich redukcję, zmniejszając w ten sposób, jeśli nie usuwając, przeszkodę na drodze do ambitnego celu Porozumienia paryskiego.

W tym celu w nowym badaniu przeprowadzonym przez naukowców ze Wspólnego Programu Nauki i Polityki Globalnych Zmian MIT, Uniwersytetu Fudan, Uniwersytetu w Pekinie, Uniwersytetu w Bristolu i Centrum Obserwatorium Meteorologicznego Chińskiej Administracji Meteorologicznej ustalono, że całkowita suma S.F.6 Emisje w Chinach w latach 2011–2021 na podstawie obserwacji atmosfery zebranych z dziewięciu stacji w ramach chińskiej sieci, w tym jednej stacji z sieci Advanced Global Atmospheric Gases Experiment (AGAGE).

Dla porównania, całkowitą globalną emisję określono na pięciu rozmieszczonych na całym świecie i stosunkowo niezanieczyszczonych stacjach AGAGE, w których uczestniczą dodatkowi badacze z Instytutu Oceanografii Scripps i CSIRO, australijskiej krajowej agencji naukowej.

Naukowcy odkryli, że SF6 Emisje w Chinach niemal się podwoiły z 2,6 gigagramów rocznie w 2011 r., kiedy to odpowiadały za 34% światowego dwutlenku węgla.6 emisji do 5,1 gigagramów rocznie w 2021 r., kiedy to będą one odpowiadać za 57 proc. całkowitego światowego dwutlenku węgla6 emisje. Ten wzrost w przypadku Chin w okresie 10 lat – z czego część pochodziła z mniej zaludnionych zachodnich regionów kraju – był większy niż suma globalna.6 Emisje rosną, co podkreśla znaczenie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych6 Emisje z Chin w przyszłości

Badanie otwartego dostępu, które Wydaje się W magazynie Komunikacja przyrodniczabada perspektywy SF na przyszłość6 Ograniczenie emisji w Chinach

„Przyjmij praktyki konserwacji, które redukują SF6 Wskaźniki rezygnacji lub korzystania z SF6-Darmowy sprzęt lub SF6 „Alternatywy w sieci energetycznej przyniosłyby korzyści w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych w Chinach” – mówi Mindy An, badaczka ze stopniem doktora w Centrum Nauki o Globalnych Zmianach MIT (CGCS) i główna autorka badania. „Nasze ustalenia postrzegamy jako pierwszy krok w ilościowym określeniu problemu i określeniu sposobu jego rozwiązania”.

emisje sf6 Oczekuje się, że pozostanie w atmosferze przez ponad 1000 lat, zwiększając ryzyko, przed którym stoją decydenci w Chinach i na całym świecie.

„Każdy wzrost SF6 „Emisje w tym stuleciu skutecznie zmienią budżet radiacyjny naszej planety – równowagę między energią otrzymaną ze Słońca a energią uwolnioną z Ziemi – znacznie wykraczając poza wielodekadowe ramy czasowe obecnej polityki klimatycznej” – mówi dyrektor wspólnego programu MIT i dyrektor CGCS Ronald Breen. „Konieczne jest zatem, aby Chiny i wszystkie inne kraje podjęły natychmiastowe działania w celu ograniczenia, a ostatecznie wyeliminowania SF.6emisji.”

więcej informacji:
Mindy An i in., Trwały wzrost emisji sześciofluorku siarki w Chinach wywnioskowany z obserwacji atmosferycznych, Komunikacja przyrodnicza (2024). doi: 10.1038/s41467-024-46084-3

Informacje o magazynie:
Komunikacja przyrodnicza


READ  Wypadanie włosów jest powszechne po zakażeniu COVID-19 | Najnowsze wiadomości dla lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów