Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowa Zelandia ma jeden z najniższych wskaźników uchodźców na świecie – i miejsce na więcej

Opinia: gdy COVID-19 Nowa Zelandia zmuszona do zamknij jego granice, to lewy uchodźcy mieliśmy Zobowiązany do przesiedlenia W niebezpiecznych okolicznościach i zawiedzionych nadziejach.

Najnowsze dane ONZ szacują, że liczba osób przymusowo przesiedlonych w wyniku konfliktu wynosi prawie 80 milionów – prawie dwukrotnie więcej niż 10 lat temu. W ciągu ostatniego roku w każdej minucie każdego dnia 21 osób zostało oddzielonych od swoich przyjaciół, rodziny i społeczności z powodu tego, kim są lub w co wierzą.

Zbliżamy się Światowy Dzień Uchodźcy W tę niedzielę musimy pomyśleć o tym, co jest sprawiedliwe, gdy myślimy o ponownym otwarciu tych granic.

odkładając na bok ograniczenia związane z krukowicami, Nowa Zelandia przyjmuje rocznie 1500 uchodźców. Chociaż jest to wzrost w porównaniu z poprzednią kwotą 1000, to tylko śledzi wzrost liczby ludności od czasu rozpoczęcia kwot w 1987 roku.

Czytaj więcej:
* Nielegalne: utrzymywanie rodziny razem
* Kryzys uchodźczy w Birmie wzmaga się, gdy zawirowania uderzają w gospodarkę
* Długa podróż powrotna do domu: Fatima w poszukiwaniu akceptacji

Mając obecnie pod kontrolą Covid, Nowa Zelandia przyjęła w lutym 35 uchodźców, a 242 uchodźców ma przybyć do końca naszego roku przyjmowania – znacznie poniżej naszego pełnego zaangażowania.

Wszyscy będą musieli poddać się kwarantannie przez 14 dni przed rozpoczęciem pięciotygodniowego programu orientacyjnego w Mangere Centrum Przesiedlania Uchodźców w Auckland.

Rejestr Uchodźców z Nowej Zelandii

Podczas gdy Nowa Zelandia wykonuje stosunkowo dobrą robotę we wspieraniu uchodźców, którym udaje się tu pozostać, akceptujemy niewielką liczbę.

Zgodnie z najnowszymi badaniami pre-covid Rocznik statystyczny Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), Nowa Zelandia ma jedną z najniższych liczby uchodźców na mieszkańca na świecie: 0,3 uchodźców na 1000 osób, co daje nam 95. miejsce na świecie.

Podczas gdy Nowa Zelandia wykonuje stosunkowo dobrą robotę we wspieraniu uchodźców, którym udaje się tu pozostać, akceptujemy niewielką liczbę.

Fundusz łez / Dostarczone

Podczas gdy Nowa Zelandia wykonuje stosunkowo dobrą robotę we wspieraniu uchodźców, którym udaje się tu pozostać, akceptujemy niewielką liczbę.

Dla porównania Szwecja zajmuje szóste miejsce, przyjmując 23,36 uchodźców na 1000 osób, Kanada 49. (2,68), Wielka Brytania 55 (1,83), Australia 59. (1,74) i Stany Zjednoczone 77 (0,84).

Norwegia i Irlandia, z populacją podobną do Nowej Zelandii, zajmują odpowiednio 15 (11,29) i 69 (1,22) miejsce na świecie.

Ujmując to w kontekście, gdybyśmy zapełnili Eden Park 50 000 miejsc, byłoby około 15 osób ze środowisk uchodźczych. Mamy dużo miejsca na więcej.

Z drugiej strony, 2 procent studentów zapisanych na University of Auckland identyfikuje się jako uchodźcy. Wypełnij Eden Park uczniami, wtedy będzie 1000 uczniów ze środowisk uchodźczych. Pokazuje jak zainwestowani są ci ludzie we własną przyszłość – i przyszłość Nowej Zelandii.

Nie ma „kolejki”

Jednak wszystkie te liczby bledną w porównaniu z krajami najbliższymi ruchom uchodźczym, gdzie mieszka większość uchodźców (około 85 proc.).

Na przykład Liban ma około 170 uchodźców na 1000 osób. Kraje te zazwyczaj dysponują znacznie mniejszymi środkami na wsparcie i ochronę tych przesiedleńców.

W ciągu ostatnich 10 lat Nowozelandzka Jednostka ds. Statusu Uchodźcy zatwierdziła średnio 106 osób ubiegających się o azyl rocznie o status uchodźcy (spośród średnio 375 osób ubiegających się o status uchodźcy). Są to osoby, które ubiegają się o status uchodźcy z Nowej Zelandii z obawy przed prześladowaniami, jeśli mają wrócić do domu.

Często mówi się, że osoby ubiegające się o azyl muszą „wpisać się na listę oczekujących” – ale nie ma kolejki. Mniej niż 1% uchodźców na świecie będzie miał ku temu okazję Przesiedlenia do miejsc takich jak Nowa Zelandia, Kanada, Australia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Ta osoba często ma tyle szczęścia, że ​​otrzymuje możliwość zastanowienia się nad pozostałymi 99 osobami.

Prawo do bycia uchodźcą

Należy zauważyć, że w dzisiejszych czasach Nowa Zelandia nigdy nie miała na swoich brzegach wielu osób ubiegających się o azyl. Mimo to utrzymuje się strach przed osobami ubiegającymi się o azyl. Dzieje się tak w dużej mierze dzięki wysoce upolitycznionym przedstawieniom Przeładowane łodzie płynące do Australii i przekroczenie Morza Śródziemnego do Europy.

Partie polityczne w Wielkiej Brytanii, Ameryce Północnej, Europie i Australia Rutynowo podsycać strach i rozpowszechniać dezinformację o problemach uchodźców i imigrantów w czasie wyborów

Nawet w Nowej Zelandii ludzie byli niesprawiedliwie i niesłusznie napiętnowani, przechodząc od „niebezpieczeństwa” do „niebezpieczeństwa”.

Ale uciekając się do praw człowieka. Nowa Zelandia jest sygnatariuszem 1951 على Konwencja ONZ dotycząca uchodźców اتفاقية i jego Protokół z 1967 r, który potwierdza prawo do ubiegania się o status uchodźcy i, jeśli się powiedzie, do pozostania w Nowej Zelandii.

To umowa mająca na celu ochronę nas wszystkich.

sprawiedliwe dla wszystkich

Na Światowy Dzień Uchodźcy Musimy zdać sobie sprawę, że Nowa Zelandia może radzić sobie lepiej na wiele sposobów:

  • Zakończenie nieuczciwych praktyk Niektóre osoby ubiegające się o azyl trafiają do więzienia Podczas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku.
  • Zobowiązanie do przesiedlenia tych, którzy stracili możliwość przybycia (w tym z kategorii wsparcia rodzin uchodźców), gdy nasze granice były zamknięte, oprócz obecnego rocznego dochodu.
  • Zapewnij równe wsparcie osobom ubiegającym się o azyl lub rozważanie w ramach programu łączenia rodzin, niezależnie od tego, jak przybyły do ​​Nowej Zelandii.
  • Zapewnij uchodźcom usługi z odpowiednimi zasobami w ciągu pierwszych kilku lat przesiedlenia, wspierając zdrowie, edukację, zatrudnienie, zakwaterowanie, naukę języka i poczucie przynależności.
  • Zapewnienie osobom ze środowisk uchodźczych możliwości równego udziału w zatrudnieniu, edukacji i szerszej społeczności.

Wszyscy możemy odegrać rolę w pomaganiu uchodźcom w poczuciu, że tu należą. Prawdziwym powitaniem jest zapewnienie im uczciwej szansy.

Jay Marlowe Profesor nadzwyczajny i współdyrektor Centrum Badań nad Uchodźcami w Azji i Pacyfiku na Uniwersytecie w Auckland.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany Rozmowa. Przeczytaj oryginalny artykuł.

READ  Nowa Zelandia przekazuje więcej szczepionek przeciwko Covid-19 indonezyjskiemu regionowi Pacyfiku