Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niesłuszne wyroki skazujące setek pracowników poczty w Wielkiej Brytanii zostały unieważnione

Brytyjski premier Rishi Sunak powiedział w nocy, że podejmie działania w celu unieważnienia wyroków skazujących ponad 900 kierowników oddziałów pocztowych, którzy zostali niesłusznie oskarżeni o kradzież lub oszustwo spowodowane usterką systemu komputerowego.

Sunak powiedział, że skandal, w wyniku którego setki naczelników poczty fałszywie skazano za kradzież pieniędzy, ponieważ komputery urzędu pocztowego błędnie wykazały brak pieniędzy w ich sklepach, był „jedną z największych pomyłek sądowych w historii naszego narodu”.

Minister poczty Kevin Hollenrack powiedział, że z ponad 900 kierowników oddziałów pocztowych skazanych w latach 1999–2015 za kradzież lub oszustwo tylko w przypadku 95 udało się unieważnić wyroki skazujące.

Niektórzy trafili do więzienia, a wielu zbankrutowało finansowo po zmuszeniu do płacenia dużych sum państwowej poczcie. Wielu się zabiło. W sumie skandal dotknął ponad 2 tysiące osób.

Prawdziwym winowajcą był wadliwy pakiet oprogramowania księgowego o nazwie Horizon, dostarczony przez japońską firmę technologiczną Fujitsu, który był wdrażany w oddziałach pocztowych pod koniec lat 90-tych.

Sunak powiedział prawodawcom, że zostanie wprowadzone nowe prawo, które zapewni, że „osoby niesłusznie skazane zostaną szybko uniewinnione i zadośćuczynione”.

„Życie i reputacja ludzi, którzy ciężko pracowali, aby służyć swoim społecznościom, zostały zniszczone nie z własnej winy” – stwierdził. „Upewnimy się, że prawda wyjdzie na jaw, krzywdy z przeszłości zostaną naprawione, a ofiary otrzymają sprawiedliwość, na jaką zasługują”.

Biuro Sunaka przyznało, że całkowite uchylenie wyroków skazujących było niezwykłe, ale stwierdziło, że jest uzasadnione „wyjątkową sytuacją”.

Poczta państwowa od lat utrzymuje, że dane z Horyzontu są wiarygodne i zarzuca kierownikom oddziałów nieuczciwość.

W 2016 r. grupa dotkniętych pracowników poczty dołączyła do pozwu zbiorowego przeciwko poczcie, który odegrał kluczową rolę w ujawnieniu skandalu.

Trzy lata później Wysoki Trybunał orzekł, że Horizon zawierał szereg „błędów, pomyłek i wad” oraz że wady te prawdopodobnie były przyczyną braków w rachunkach oddziału.

READ  „Chodzi o życie ludzi”: ankieta dotycząca siły roboczej GP pokazuje więcej niż kiedykolwiek wypalenia zawodowego

Urzędnicy powiedzieli, że setki pracowników poczty, którzy przyłączyli się do działań prawnych, otrzymają zaliczkę w wysokości 75 000 funtów (153 000 dolarów nowozelandzkich) każdy.

Urzędnicy dodali, że osoby, których wyroki skazujące zostały uchylone, będą uprawnione do odszkodowania w wysokości 600 000 funtów (1,2 miliona dolarów nowozelandzkich).

Choć skandal trwa od lat, w tym tygodniu ponownie trafił na pierwsze strony gazet dzięki hitowemu telewizyjnemu dokumentowi dokumentalnemu poświęconemu tej sprawie.

Program ITV Pan Bates kontra Poczta przedstawia trwającą dwie dekady walkę toczoną przez kierownika oddziału Alana Batesa, granego przez Toby’ego Jonesa, o odkrycie prawdy i uniewinnienie pokrzywdzonych pracowników poczty.

Program, oglądany przez miliony ludzi, pomógł skupić uwagę polityczną na walce ofiar o sprawiedliwość.

W zeszłym tygodniu policja poinformowała, że ​​wszczęła dochodzenie w sprawie oszustw na poczcie, twierdząc, że funkcjonariusze badali możliwe przestępstwa polegające na krzywoprzysięstwie i wypaczaniu wymiaru sprawiedliwości podczas dochodzeń i postępowań prowadzonych przez Urząd Pocztowy.

Jak dotąd nikt z firmy ani Fujitsu nie został aresztowany ani nie postawiono mu zarzutów karnych.

Od 2022 r. toczy się niezależne śledztwo publiczne.