Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nierówności systemowe w opiece nad rakiem piersi na całym świecie

Nierówności systemowe w opiece nad rakiem piersi na całym świecie

Nowy przegląd podkreśla pilną potrzebę opracowania opartych na badaniach rozwiązań w zakresie raka piersi, aby usprawnić wczesne wykrywanie, leczenie i wsparcie dla pacjentów w różnych populacjach. | Źródło obrazu: wektorfusionart — stock.adobe.com

Jak wynika z przeglądu opublikowanego w czasopiśmie „Likwidacja systemowych nierówności w opiece nad rakiem piersi ma kluczowe znaczenie dla poprawy wyników leczenia pacjentów i podkreśla potrzebę badań społeczno-ekonomicznych w celu poprawy świadczenia opieki”. Onkolog.1

Strategie wczesnej diagnozy w krajach o niskim i średnim dochodzie zazwyczaj obejmują edukację i kliniczne badania piersi, podczas gdy w krajach o wysokich dochodach stosuje się metody przesiewowe. Wytyczne opracowane przez kraje o wysokich dochodach można wdrożyć, aby zaradzić nierównościom wśród populacji o ograniczonych zasobach.

W szczególności szerokiego zainteresowania wymagają pacjenci z rakiem piersi z przerzutami, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach.

Światowa Inicjatywa na rzecz Walki z Rakiem Piersi (GBIC) postawiła sobie za cel zmniejszenie zachorowalności na raka piersi o 2,5% rocznie na rok 2021.2 Oczekuje się, że w ciągu dwudziestu lat inicjatywa ta uratuje życie około 2,5 miliona ludzi.

„Aby osiągnąć lepsze wyniki dla wszystkich pacjentów chorych na raka piersi na całym świecie, konieczne jest uczestnictwo wszystkich zainteresowanych stron i skoordynowane podejście do ich wysiłków” – stwierdzili autorzy badania.

W ciągu ostatnich pięciu lat badacze zebrali spostrzeżenia na temat wysokiej jakości opieki nad rakiem piersi od 150 ekspertów z 30 krajów na 5 kontynentach. W badaniu wzięli udział lekarze, epidemiolodzy, ekonomiści, farmaceuci, psycholodzy, pielęgniarki, rzecznicy pacjentów, dziennikarze i pracownicy naukowi.

Problem globalny

Pomimo niskiego współczynnika umieralności, Ameryka Północna i Europa odpowiadają za odpowiednio 9,4% i 25,3% zgonów z powodu raka piersi na świecie. Globalna liczba zgonów z powodu raka piersi waha się od 41% w Azji, 8,3% w Ameryce Środkowej i Południowej, 6% w Afryce Północnej i Azji Zachodniej oraz 9% w Afryce Subsaharyjskiej.

READ  Ryzyko raka wzrasta wśród dzieci urodzonych po zamrożonym transferze zarodków

CONCORD to globalny system nadzoru, który śledzi przeżycie raka i podkreśla różnice w 5-letnim przeżyciu na całym świecie w przypadku kobiet zdiagnozowanych w latach 2010–2014, od 66% w Indiach do 90% lub więcej% w Stanach Zjednoczonych i Australii.

W Stanach Zjednoczonych, kraju o wysokich dochodach, pięcioletni standaryzowany na wiek wskaźnik przeżycia netto był o ponad 10% niższy wśród kobiet rasy czarnej niż kobiet białych, a różnice utrzymywały się w czasie (76,9% wśród kobiet rasy czarnej w porównaniu z 89,1% wśród kobiet białe kobiety w latach 2001-2003; 78,4% wobec 89,6% w latach 2004-2009).

Wczesna diagnoza

Stadium, na którym rozpoznany jest rak piersi, jest kluczowym wskaźnikiem wyników leczenia i jest ściśle powiązane ze wskaźnikiem rozwoju społecznego danego kraju. Częstość występowania raka piersi w zaawansowanym stadium w populacji objętej badaniami przesiewowymi jest wiarygodną miarą skuteczności programu badań przesiewowych, chociaż niektóre badania sugerują, że ryzyko progresji nowotworów wykrytych podczas badań przesiewowych jest mniejsze.3

Mammografia, choć skuteczna, ma wady, takie jak wyniki fałszywie dodatnie i nadmierna diagnostyka. Często nie jest odpowiedni dla krajów o niskich i średnich dochodach ze względu na swoją złożoność, koszty i potrzeby infrastrukturalne. W takich sytuacjach kliniczne badanie piersi jest zwykle lepszą opcją, zwłaszcza gdy systemy opieki zdrowotnej mogą odpowiednio leczyć populację.

W krajach tych priorytetem jest wczesna diagnostyka i leczenie objawowego raka piersi, aby zapobiec postępowi choroby. W miarę wzrostu wskaźników infekcji zwiększanie świadomości społecznej i doskonalenie umiejętności pracowników służby zdrowia w zakresie klinicznych badań piersi ma kluczowe znaczenie dla wczesnej diagnozy i lepszych wyników.

Opieka oparta na wartościach

Rozpoznanie raka piersi może wiązać się z poważnymi wyzwaniami psychologicznymi i społecznymi, które wpływają na jakość życia i przeżycie pacjentki. Jedno z badań wykazało, że 32% pacjentek z rakiem piersi we wczesnym stadium doświadczyło poważnego stresu emocjonalnego, który w przypadku przerzutów sięgał 60% i narastał w miarę postępu choroby.

READ  Wirus korony: COVID-19 prawdopodobnie zmieni się w chorobę, która dotyka głównie dzieci – badanie

Wczesne badania przesiewowe pod kątem stresu i potrzeb psychospołecznych mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia wsparcia i poprawy wyników i stanowią standard jakości opieki nad rakiem piersi w Europie. Przejrzysta komunikacja między świadczeniodawcami a pacjentami poprawia również adaptację, zgodność, satysfakcję i wyniki kliniczne.

Programy opieki nad osobami, które przeżyły, choć często zaniedbywane, mają kluczowe znaczenie dla pomocy pacjentom w powrocie do normalnego stanu i mogą zmniejszyć ogólne koszty opieki zdrowotnej.

Kierownictwo służby zdrowia, decydenci, klinicyści i obrońcy pacjentów muszą współpracować, aby stworzyć kompleksowe usługi w zakresie opieki nad piersiami, obejmujące badania przesiewowe, diagnostykę, leczenie, wsparcie, przeżycie i opiekę u schyłku życia. Niezależnie od poziomu dochodów oddziały opieki zintegrowanej powinny mierzyć wyniki za pomocą praktycznych wskaźników i poprawiać koordynację między zespołami opiekuńczymi, aby zoptymalizować leczenie i ograniczyć nadmierne lub niedostateczne leczenie.

Globalne limity dostaw

W ostatniej dekadzie wzrosła ocena ekonomiczna raka piersi w krajach o niskich i średnich dochodach. Koszty opieki zdrowotnej są często wysokie ze względu na wydatki bezpośrednie i brak refundacji.

W 2020 r. wydatki własne stanowiły 43% całkowitych wydatków na opiekę zdrowotną w Stanach Zjednoczonych. Rak piersi często powoduje poważne napięcia finansowe, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach, gdzie wskaźniki toksyczności finansowej wynoszą 78% w porównaniu z około 35% w krajach o wysokich dochodach.

Oceny ekonomiczne mogą pomóc w zwiększeniu wydatków na opiekę zdrowotną poprzez identyfikację opłacalnych metod leczenia. Czynniki lokalne, takie jak dostępność zasobów i efektywność administracyjna, często wpływają na jakość opieki. Strategie krajowe powinny mieć na celu zmniejszenie obciążeń finansowych powodowanych przez raka piersi.

Badania nad populacjami zagrożonymi

Badania kliniczne dotyczące raka piersi nie są prowadzone z taką samą częstotliwością w krajach o niskich i średnich dochodach jak w krajach o wysokich dochodach. W rezultacie dane demograficzne większości badań nie charakteryzują się dużą różnorodnością.

READ  Astronauta na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej robi zdjęcie błyskawicy uderzającej w górę

Istnieją znaczne luki w wiedzy pomiędzy członkami mniejszości etnicznych, osobami niepełnosprawnymi i osobami starszymi. Niezbędne jest, aby wszystkie strony uczestniczyły w badaniach klinicznych i stosowanych, aby przełożyć odkrycia biomedyczne na równość w zdrowiu dla wszystkich.

Zwiększone finansowanie jest niezbędne do wspierania infrastruktury badawczej i potencjału w krajach o niskich i średnich dochodach.

„Istnieje wyraźna potrzeba badań w populacjach ryzyka dostosowanych do środowiska lokalnego, z uwzględnieniem różnic etnicznych, lokalnych zasobów i lokalnej organizacji opieki nad rakiem piersi” – podsumowali autorzy badania.

Referencje

  1. Verhoeven D, Siessling S, Alemany C i in. Wysokiej jakości opieka nad rakiem piersi w ramach limitów zasobów. Onkolog. 2024;29(7):899-909. doi:10.1093/oncolo/oyae080
  2. Globalna Inicjatywa na rzecz Walki z Rakiem Piersi. Globalna Organizacja Zdrowia. 2023. Dostęp: 19 sierpnia 2024. https://www.who.int/initiatives/global-breast-cancer-initiative
  3. Włosy B, Arriagada B. Wskaźnik rozwoju społecznego. Nasz świat tkwi w danych. 1 listopada 2023 r. Dostęp: 20 sierpnia 2024 r. https://ourworldindata.org/human-development-index