Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy twierdzą, że uszkodzenie układu ucha wewnętrznego może przewidzieć ryzyko upadków wśród pacjentów z chorobą Alzheimera



Ani |
aktualizacja:
12 marca 2022 16:09 IST

Waszyngton [US]12 marca (ANI): Ostatnie badania wykazały, że uszkodzenie układu ucha wewnętrznego, który kontroluje równowagę, jest głównym czynnikiem dobrze udokumentowanego zwiększonego ryzyka upadków u pacjentów.
Badanie zostało opublikowane w Journal of Alzheimer’s Disease.
Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy stwierdzili, że ich badanie wykazało, że dysfunkcja przedsionkowa była związana z 50-procentowym zwiększonym ryzykiem upadków u pacjentów z chorobą Alzheimera w porównaniu z pacjentami z chorobą Alzheimera i normalną funkcją przedsionkową.
Uważa się, że badanie to jest jednym z pierwszych, które wykazało, że układ przedsionkowy znacząco przyczynia się do utraty równowagi i ryzyka choroby Alzheimera. Choroba Alzheimera jest postępującą chorobą neurologiczną, która niszczy pamięć i inne funkcje psychiczne.
Badacze stwierdzili, że nie ma lekarstwa i chociaż leki i strategie leczenia mogą tymczasowo złagodzić objawy, upadki przyczyniają się do znacznej niepełnosprawności pacjentów.
„Upadki są poważnym problemem u osób z chorobą Alzheimera, które spadają dwukrotnie częściej niż zdrowe osoby starsze, a to często prowadzi do urazów, umieszczenia w domu opieki i przedwczesnej śmierci” – powiedział starszy autor Yuri Agrawal, profesor otolaryngologii. Chirurgia głowy i szyi w Szkole Medycznej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.
Powiedziała, że ​​nowe badanie zostało zaprojektowane, aby lepiej zrozumieć pierwotne przyczyny wyższego wskaźnika upadków i zidentyfikować konkretne interwencje w celu jego zmniejszenia.
Do badania zespół badawczy zrekrutował 48 osób, u których zdiagnozowano łagodną lub umiarkowaną chorobę Alzheimera, które były obserwowane w Johns Hopkins Center for Memory and Alzheimer’s Treatment oraz Johns Hopkins Alzheimer’s Disease Research Center w okresie od marca 2018 r. do stycznia 2020 r. uczestnicy mieli 65 lat i 27 mężczyzn.
Zespół zbadał związek między dysfunkcją przedsionkową a upadkami w grupie pacjentów w okresie dwóch lat.
Osłabienie aparatu przedsionkowego, który składa się z grupy kanałów i głębokich struktur kostnych w uchu wewnętrznym, jest częstą przyczyną zawrotów głowy, oszołomienia i problemów z równowagą, nawet u ogólnie zdrowych osób.

READ  Ostrzeżenie przed burzą słoneczną z „dużymi przerwami w dostawie prądu”, które zagrażają życiu na Ziemi - naukowcy biją na alarm | nauka | Aktualności

Naukowcy zauważają, że słabość powoduje, że problemy te występują częściej u osób starszych, więc skupienie się na tym systemie jako źródle ryzyka u pacjentów z chorobą Alzheimera ma sens.
W szczególności naukowcy wykorzystali urządzenia, które mogą śledzić reakcje na ruch oczu i głowy w celu stymulowania i odwracania funkcji przedsionkowej.
Osoby z upośledzoną funkcją przedsionkową w tych testach były o 50 procent bardziej narażone na upadki niż osoby z prawidłową funkcją przedsionkową.
Utrata funkcji przedsionkowej prowadzi do zwiększonego uderzenia, powiedział Agrawal, prowadząc do niestabilnej równowagi, co z kolei prowadzi do większej liczby upadków.
„Nazywamy układ przedsionkowy ukrytym szóstym zmysłem, ponieważ działa prawie na poziomie podświadomości. Jest zawsze „włączony” i działa normalnie, aby utrzymać nas zorientowaną w czasie poruszania się w przestrzeni, wyczuwając, co się dzieje i co jest poniżej i wokół nas” Agrawal powiedział. .
„System automatycznie przekazuje te informacje do mózgu, podobnie jak inne narządy zmysłów, takie jak oczy czy uszy. Ale w przeciwieństwie do zamykania oczu lub zatykania uszu, ludzie nie mogą tego celowo kontrolować. Tak więc, gdy jest słabość, ludzie doświadczają zawrotów głowy , co jest mylące. Dodano brak możliwości poruszania się po świecie.
Agrawal powiedział, że większość badań nad chorobą Alzheimera, co zrozumiałe, koncentruje się na zmniejszaniu lub zapobieganiu utracie pamięci i innym upośledzeniom funkcji poznawczych, ale sugeruje to, że dodatkowa uwaga poświęcona układowi przedsionkowemu może potencjalnie poprawić jakość życia osób z chorobą Alzheimera.
„Słabość aparatu przedsionkowego można leczyć ćwiczeniami równowagi wykonywanymi pod opieką fizjoterapeuty” – powiedziała.
„Może to poprawić jakość życia zarówno pacjentów, jak i opiekunów” – dodała.
Zespół badawczy powiedział, że trwają już badania kliniczne mające na celu ocenę wartości terapii przedsionkowej w zapobieganiu upadkom pacjentów z chorobą Alzheimera.
Według Stowarzyszenia Alzheimera, ponad sześć milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych żyje z tą chorobą, która jest szóstą najczęstszą przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych. (Ani)

READ  Pandemia Covid-19 wiąże się ze znacznym spadkiem liczby przypadków czerniaka we wczesnym stadium, co wskazuje na ograniczony dostęp do badań przesiewowych.