Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy twierdzą, że małe dinozaury żyjące na pustyni miały „niezwykłe” widzenie w nocy i słuch przypominający sowy

Obecnie na Ziemi żyje około 10 000 gatunków ptaków, które żyją w prawie każdym możliwym do wyobrażenia środowisku, ale tylko niewielka ich część jest przystosowana do polowania w ciemności nocy.

Ponieważ wszystkie współczesne ptaki są bezpośrednimi potomkami dinozaurów teropodów, takich jak velociraptor i potężny T-rex, naukowcy od dawna zastanawiali się, czy któryś z krewnych tych groźnych myśliwych miał zdolność polowania na swoją ofiarę w środku nocy.

Odpowiedź brzmi: tak, chociaż w przeciwieństwie do wyżej wspomnianych potężnych mięsożerców, gatunki zidentyfikowane jako posiadające niezbędną biologię są bardzo małe i mniej zjadliwe z wyglądu.

Dowiedz się o shuvuuia, członku grupy dinozaurów znanej jako Alvarezsaurs, która miała niezwykły słuch i widzenie w nocy.

Naukowcy stwierdzili, że niezwykle duże kości ucha tego gatunku wskazują, że Czuwaja mógł polować w całkowitej ciemności.

W nowych badaniach, prowadzonych przez profesora Jonah Choiniere z University of the Witwatersrand, wykorzystano tomografię komputerową i szczegółowe pomiary, aby zebrać informacje na temat względnej wielkości oczu i uszu wewnętrznych prawie 100 żywych ptaków i wymarłych gatunków dinozaurów.

Aby zmierzyć słuch, zespół zmierzył długość laginy, organu przetwarzającego przychodzące informacje dźwiękowe, zwanego ślimakiem u ssaków.

Płomykówka, która może polować w całkowitej ciemności przy użyciu samego aparatu słuchowego, ma stosunkowo najdłuższe jezioro spośród wszystkich ptaków.

Aby ocenić wzrok, zespół przyjrzał się twardówce, która jest serią kości otaczających źrenicę, dla każdego gatunku.

Porównaj to z obiektywem aparatu – im większa źrenica, tym więcej światła wpada, co pozwala na lepsze widzenie w nocy.

Mierząc średnicę pierścienia, naukowcy mogą dowiedzieć się, ile światła może zebrać oko.

Zespół odkrył, że wiele mięsożernych teropodów, takich jak T-rex i dromeozaury, miało wzrok, który był szczególnie poprawiony w świetle dziennym, a ich słuch był lepszy niż przeciętny, co według nich powinno pomóc im w polowaniu.

READ  Nowa strategia edycji genów wykorzystuje niezwykłą zdolność ochronną do wyeliminowania zakażenia HIV-1

Ale duże jezioro Shuvuuia było zaskakującym odkryciem dr Jamesa Ninana, pierwszego współautora badania.

„Podczas cyfrowej rekonstrukcji czaszki shuvuuia nie mogłem uwierzyć w rozmiar laginy… Zadzwoniłem do profesora Chwenera, żeby się przyjrzeć.

„Oboje myśleliśmy, że to może być błąd, więc sięgnąłem do drugiego ucha – dopiero wtedy zdaliśmy sobie sprawę, jakie cudowne znalezisko znaleźliśmy!” Powiedział.

Profesor Schoenner powiedział: „Nie mogłem uwierzyć w to, co zobaczyłem, kiedy tam dotarłem – uszy dinozaurów nie miały tak wyglądać”.

Uwagę zwracały również oczy shuvuuia, ponieważ skamieniałości wskazywały, że miały one jedne ze stosunkowo największych dotychczas źrenic mierzonych u ptaków lub dinozaurów, co wskazuje, że prawdopodobnie będą dobrze widzieć w nocy.

Shuvuuia był małym dinozaurem wielkości kurczaka, który żył na pustyniach dzisiejszej Mongolii.

Naukowcy stwierdzili, że szkielet stworzenia należy do najbardziej niezwykłych ze wszystkich dinozaurów.

Ma delikatną, ptasią czaszkę, dwa mocne ramiona do podnoszenia ciężarów z jednym pazurem w każdej dłoni oraz długie, przypominające drogę nogi.

Ta dziwna kombinacja cech intryguje naukowców od czasu jej odkrycia w latach 90. Ale mając nowe dane na temat zmysłów shuvuuia, zespół naukowy zakłada, że ​​Shuvuia, podobnie jak wiele zwierząt pustynnych, szukałby pożywienia w nocy, używając słuchu i wzroku, aby znaleźć ofiary, takie jak małe ssaki i owady, używając długich nóg do biegania. szybko opuść ofiarę i użyj jej potężnych przednich kończyn. Aby usunąć zdobycz z nor lub krzewów.

Profesor Schwener powiedział: „Nocna aktywność, zdolność do kopania i długie tylne kończyny to cechy zwierząt żyjących obecnie na pustyniach, ale zaskakujące jest to, że wszystkie zostały połączone w jeden gatunek dinozaurów, który żył ponad 65 milionów lat temu. ”

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nauka.