Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy po raz pierwszy wykrywają światło za czarną dziurą

W krótkim czasie zabrali nas astronomowie bliższy Więcej czarnych dziur niż kiedykolwiek wcześniej Bez precedensu Kino Kosmiczne olbrzymy. Teraz po raz pierwszy naukowcy zrobili to widziałem zjawiska, które za nimi zachodzą. W ramach tego przełomu naukowcy dostrzegli światło z tyłu supermasywnej czarnej dziury i przechwycili je 800 milionów lat świetlnych stąd.

Według astrofizyka z Uniwersytetu Stanforda, Dana Wilkinsa, niedawny przełom jest „kluczowym elementem układanki do zrozumienia”, jak powstał wszechświat. Co więcej, wydaje się potwierdzać teorię względności Einsteina ponad sto lat temu.

Badając jasne rozbłyski promieniowania rentgenowskiego emitowane przez czarną dziurę, funkcję znaną jako korona, naukowcy byli również świadkami słabych błysków światła. Były to „świetliste echa” rozbłysków odbijających się od gazu za czarną dziurą. Einstein po raz pierwszy przewidział to zjawisko w swojej teorii względności opublikowanej w 1916 roku.

ten który

Wilkins wyjaśnił: „Żadne światło, które wpada do tej czarnej dziury, nie gaśnie, więc nie powinniśmy być w stanie zobaczyć niczego za czarną dziurą. Powodem, dla którego to widzimy, jest to, że ta czarna dziura zniekształca przestrzeń, zaginając światło i zawijając pola magnetyczne wokół siebie.”

Supermasywna czarna dziura ma masę 10 milionów mas naszego Słońca i znajduje się w centrum pobliskiej galaktyki spiralnej o nazwie I Zwicky 1. Międzynarodowa grupa naukowców obserwowała jej echa za pomocą teleskopów Europejskiej Agencji Kosmicznej XMM-Newton i NASA NuSTAR . Ich odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Natura.

„Kolor tych rozbłysków, kolor tych ech, a także czas, w którym zostały opóźnione po pierwotnym blasku, powiedziały nam, że są to echa gazu ukrytego przed naszym widokiem za czarną dziurą” – zauważył Wilkins. „Niektóre z nich ponownie zabłysną na gazie wpadającym do czarnej dziury, a to naprawdę daje nam wyjątkowy obraz tego materiału w jego ostatnich chwilach, zanim zgubi się w czarnej dziurze”.

Wszystkie polecane przez Engadget produkty są starannie dobierane przez naszą redakcję, niezależnie od firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki afiliacyjne. Jeśli kupisz coś przez jeden z tych linków, możemy otrzymać prowizję partnerską.

READ  NASA wybiera SpaceX na misję do Jowisza Europa