Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy ostrzegają, że wiadomości o raku prostaty mogą utrudniać wczesne wykrycie

Naukowcy ostrzegają, że komunikaty dotyczące zdrowia publicznego dotyczące raka prostaty kładą mylący nacisk na objawy ze strony układu moczowego i mogą utrudniać wczesne wykrywanie.

Naukowcy z University of Cambridge powiedzieli, że „nie ma dowodów na związek przyczynowy między rakiem prostaty a rozmiarem prostaty lub uciążliwymi objawami moczu u mężczyzn”.

Jednak wytyczne dotyczące zdrowia publicznego regularnie promują ten link, a potrzeba oddawania moczu rośnie na szczycie listy objawów raka prostaty zamieszczonych na stronie internetowej NHS.

W przeglądzie opublikowanym w czasopiśmie BMC Medicine naukowcy argumentują, że „silne publiczne postrzeganie” objawów ze strony układu moczowego u mężczyzn jako głównego czynnika prognostycznego raka prostaty „może poważnie utrudnić wysiłki na rzecz wczesnej prezentacji”.

„Jeśli wskaźniki wczesnej diagnozy ulegną poprawie, popieramy wyraźne, jasne komunikaty, że rak prostaty jest cichą chorobą, szczególnie w stadiach uleczalnych, a mężczyźni powinni ubiegać się o testy niezależnie od tego, czy mają objawy”, mówi artykuł badawczy.

„Powinno to odbywać się równolegle z innymi trwającymi wysiłkami na rzecz podnoszenia świadomości, w tym skierowanymi do mężczyzn, którzy są najbardziej zagrożeni ze względu na pochodzenie etniczne lub historię rodziny”.

Rak prostaty jest najczęstszym rodzajem raka u mężczyzn. Według Cancer Research UK każdego roku diagnozuje się to u ponad 52 000 mężczyzn, a ponad 12 000 zgonów.

Ponad trzy czwarte (78%) mężczyzn, u których zdiagnozowano tę chorobę, żyje dłużej niż 10 lat, ale odsetek ten prawie się nie zmienił w ciągu ostatniej dekady w Wielkiej Brytanii – głównie z powodu wykrycia choroby na stosunkowo późnym etapie.

W Anglii prawie połowa wszystkich przypadków raka prostaty jest wykrywana w stadium III lub IV.

Vincent Gnanaprajasam, profesor urologii na Uniwersytecie w Cambridge, powiedział: „Kiedy większość ludzi myśli o objawach raka prostaty, mają na myśli problemy z oddawaniem moczu lub potrzebę częstego oddawania moczu, zwłaszcza w nocy.

READ  W galaktyce 12,88 miliarda lat świetlnych od Ziemi wykryto ślady wody

„To błędne wyobrażenie utrzymywało się od dziesięcioleci, pomimo braku dowodów i prawdopodobnie uniemożliwia nam wyłapywanie spraw na wczesnym etapie”.

Naukowcy stwierdzili, że chociaż powiększona prostata może powodować problemy z układem moczowym, które często pojawiają się w komunikatach dotyczących zdrowia publicznego, dowody sugerują, że jest to stosunkowo rzadkie z powodu złośliwych guzów prostaty.

Zamiast tego badania sugerują, że prostata jest mniejsza w przypadku raka prostaty.