Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

UE wymienia kwestie dotyczące praworządności na Węgrzech i w Polsce, które mają kluczowe znaczenie dla uwolnienia funduszy COVID أموال

Najwyższe instytucje kontrolne UE szybko zareagowały na COVID-19

Pandemia COVID-19 jest jednym z najbardziej niszczycielskich kryzysów zdrowotnych, jakie kiedykolwiek widział świat, i ma duży wpływ na społeczeństwa, gospodarki i jednostki na całym świecie. Spośród wielu skutków pandemia wpłynęła również znacząco na pracę najwyższych organów kontroli (NOK) Unii Europejskiej. Zareagowali szybko i przeznaczyli znaczne zasoby na ocenę i przegląd reakcji na kryzys. Kompendium kontroli opublikowane dzisiaj przez Komitet Łącznikowy Najwyższych Organów Kontroli Unii Europejskiej zawiera przegląd kontroli przeprowadzonych w związku z COVID-19 i opublikowanych w 2020 r. przez najwyższe organy kontroli Unii Europejskiej.

Wpływ pandemii na Unię Europejską i jej państwa członkowskie był duży, niszczycielski i wysoce asymetryczny. Ich terminy, zakres, dokładny charakter i reakcja były bardzo zróżnicowane w całej Unii Europejskiej, ale także regionalnie, a czasem lokalnie, w odniesieniu do zdrowia publicznego, działalności gospodarczej, pracy, edukacji i finansów publicznych. .

W większości regionów ciężko dotkniętych pandemią Unia Europejska ma ograniczone możliwości działania. Dzieje się tak częściowo dlatego, że kompetencje w zakresie zdrowia publicznego nie ograniczają się do UE, a częściowo dlatego, że istnieje niewielka chęć lub wstępny konsensus wśród państw członkowskich w sprawie wspólnej reakcji. Z powodu braku skoordynowanego podejścia rządy krajowe i regionalne działały niezależnie podczas opracowywania środków zapobiegawczych i ograniczających, zakupu sprzętu lub przygotowywania pakietów naprawczych i planów utrzymania miejsc pracy w celu złagodzenia społecznych i ekonomicznych skutków pandemii. Jednak po trudnym starcie wydaje się, że Unia Europejska i jej państwa członkowskie poprawiły współpracę, aby złagodzić skutki kryzysu.

„Pandemia COVID-19 spowodowała wielowymiarowy kryzys, który dotknął prawie wszystkie obszary życia publicznego i prywatnego” – powiedział Klaus-Heiner Len, prezes Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ECA). Jego konsekwencje dla sposobu, w jaki żyjemy i pracujemy w przyszłości, będą znaczące. . Ponieważ wirusy nie dbają o granice państw, Unia Europejska potrzebuje środków na wsparcie państw członkowskich. Zobaczymy, czy wyciągnęliśmy wnioski, w tym potrzebę lepszej współpracy”.

READ  Tesco i M&S odnotowały wysoką sprzedaż świąteczną

Najwyższe Organy Kontroli w państwach członkowskich oraz Agencja Nadzoru Gospodarczego przeprowadziły wiele działań kontrolnych i monitorujących. Oprócz 48 audytów zakończonych w 2020 r., w nadchodzących miesiącach nadal realizowanych lub planowanych jest ponad 200 innych działań audytowych.

Opublikowane dzisiaj podsumowanie zawiera ogólne wprowadzenie do pandemii oraz podsumowanie jej skutków dla Unii Europejskiej i państw członkowskich, w tym wywołanych przez nią reakcji. Opiera się również na wynikach kontroli przeprowadzonych przez najwyższe organy kontroli Belgii, Cypru, Niemiec, Łotwy, Litwy, Holandii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Szwecji i ETO. Podsumowane 17 raportów (spośród 48) opublikowanych w 2020 r. obejmuje pięć priorytetowych obszarów: zdrowie publiczne, cyfryzację, reakcję społeczną i gospodarczą, finanse publiczne i ryzyko oraz reakcję publiczną na różnych szczeblach administracji.

Informacje ogólne

Niniejsze podsumowanie kontroli jest efektem współpracy europejskich NOK w ramach Komitetu Łącznikowego Unii Europejskiej i ma stanowić źródło informacji dla wszystkich zainteresowanych skutkami COVID-19 i związanych z nim prac NOK. Obecnie jest dostępny w języku angielskim w Unii Europejskiej Skontaktuj się ze stroną internetową komisjiPóźniej będzie również dostępny w innych językach urzędowych UE

Jest to czwarta edycja podsumowania audytu Komitetu Łącznikowego. dzień pierwszej edycji Bezrobocie młodzieży i integracja młodzieży na rynku pracy Opublikowano w czerwcu 2018. Drugi dzień Zdrowie publiczne w Unii Europejskiej Wydany w grudniu 2019 r. Trzeci został opublikowany w grudniu 2020 r. Cyberbezpieczeństwo w Unii Europejskiej i jej państwach członkowskich.

Komitet Łącznikowy jest niezależnym, apolitycznym stowarzyszeniem szefów najwyższych organów kontroli Unii Europejskiej i jej państw członkowskich. Stanowi forum do omawiania i rozwiązywania kwestii będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, związanych z Unią Europejską. . Promując dialog i współpracę między swoimi członkami, Komitet Łącznikowy przyczynia się do skutecznej i niezależnej kontroli zewnętrznej polityk i programów UE.