Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta odwiedza afgańskich uchodźców w Katarze i podróżuje do Stanów Zjednoczonych

Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta przybył do Stanów Zjednoczonych po wizycie w ośrodku dla afgańskich uchodźców uciekających przed rządami talibów podczas krótkiego postoju w Katarze.

Rząd kontynuował próby ewakuacji około 900 Afgańczyków, którzy otrzymali wizy na pobyt w Nowej Zelandii. Od zeszłego tygodnia 630 obywateli Nowej Zelandii, rezydentów i posiadaczy wiz afgańskich przybyło do Nowej Zelandii od czasu, gdy talibowie zadeklarowali kontrolę nad krajem w sierpniu.

Mahouta odwiedził w niedzielę Doha, gdzie spotkał się i podziękował ministrowi spraw zagranicznych Kataru Mohammedowi bin Abdul Rahmanowi bin Jassim Al Thani za pomoc swojego kraju w transporcie ludzi z Kabulu w Afganistanie.

Mahuta odwiedził także osiedle, w którym mieszkali uciekinierzy z Afganistanu.

Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahouta spotkał się w weekend w Doha w Katarze z szejkiem Mohammedem bin Abdulrahmanem Al Thani.

@MBA_AlThani_ / Twitter

Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahouta spotkał się w weekend w Doha w Katarze z szejkiem Mohammedem bin Abdulrahmanem Al Thani.

Czytaj więcej:
* Rząd mianuje specjalnego przedstawiciela ds. Afganistanu, ponieważ do Nowej Zelandii przybywa coraz więcej ewakuowanych
* Droga wyjścia z Afganistanu pozostaje niepewna, ponieważ sojusznicze narody spotykają się bez Nowej Zelandii
* Pierwszy komercyjny lot od czasu wycofania się USA z Afganistanu z 200 obcokrajowcami na pokładzie

„Doha była kluczową deską ratunku, gdy pracowaliśmy nad wydostaniem tych ludzi z Afganistanu i Nowej Zelandii, i jesteśmy szczerze wdzięczni” – powiedział Mahuta w oświadczeniu wydanym w niedzielę.

Oczekuje się, że w nadchodzących tygodniach do Nowej Zelandii z Afganistanu przybędzie z pomocą Kataru kolejne 130 osób.

Mahuta odwiedził kraj z nowo mianowanym specjalnym przedstawicielem rządu ds. Afganistanu, ambasadorem Matthew Hawkinsem, który jest obecnie ambasadorem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Przystanek w Doha nastąpił podczas pierwszej międzynarodowej podróży Mahuty jako ministra spraw zagranicznych. Od 11 listopada odwiedziła Australię, Singapur, Indonezję i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W Indonezji Mahuta spotkał się z prezydentem Joko Widodo, ministrem spraw zagranicznych Retno Marsudi i sekretarzem generalnym Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej Lim Jok Hui. Wygłosiła przemówienie ostrzegające przed „rosnącym nacjonalizmem” w regionie i powiedziała, że ​​potrzebni są „zaufani przyjaciele”, ponieważ konkurencja geopolityczna w regionie Azji i Pacyfiku wzrosła.

„Weszliśmy w erę ogromnych trudności środowiskowych, zdrowotnych i geopolitycznych, z mniejszą pewnością i większym ryzykiem” – powiedziała.

Podczas pobytu w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wzięła udział w otwarciu nowozelandzkiego festiwalu idei tubylczych i plemiennych Te Arateni, który odbył się w ramach Expo 2020 – głównych targów światowych. Spotkała się również z ministrem spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejkiem Abdullahem bin Zayedem Al Nahyanem.

„Te Aratini … zapewniło wyjątkową platformę do bogatych dyskusji opartych na rdzennych perspektywach, aby rozważyć korzyści płynące z kultury, handlu i dobrobytu.

Szejk Abdullah i ja dyskutowaliśmy o możliwościach dalszego rozwoju naszej współpracy, szczególnie w obszarach bezpieczeństwa żywnościowego i ułatwień w handlu.

Mahuta przybyła do Stanów Zjednoczonych w niedzielę i spotka się ze swoim odpowiednikiem, sekretarzem stanu Anthonym Blinkenem. Następnie 23 listopada pojedzie do Kanady.

READ  Nazwa lotniska w USA zmieniła się po latach walk o Orlando