Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do dziewięciu, a dziesiątki utknęły na mieliźnie

Wczoraj w godzinach porannego szczytu Tajwanem wstrząsnęło najsilniejsze trzęsienie ziemi od ćwierćwiecza, w wyniku którego zginęło dziewięć osób, dziesiątki pracowników uwięziono w kamieniołomach, a część mieszkańców wypadła przez okna zniszczonych budynków.

Epicentrum trzęsienia ziemi, w którym rannych zostało także ponad 1000 osób, znajdowało się u wybrzeży górzystego wiejskiego hrabstwa Hualien, gdzie niektóre budynki zostały wygięte pod dużym kątem, a ich partery uległy zniszczeniu.

Widziano ludzi szukających bezpieczeństwa, gdy budynek w Hualien częściowo zawalił się w wyniku potężnego trzęsienia ziemi.

Nieco ponad 150 kilometrów dalej, w stolicy, Tajpej, ze starych budynków spadły płytki, a szkoły ewakuowały swoich uczniów na boiska sportowe, wyposażając ich w żółte kaski ochronne.

W miarę trwania wstrząsów wtórnych niektóre dzieci zakryły się podręcznikami szkolnymi, aby chronić się przed spadającymi przedmiotami.

Ratownicy rozmieścili się w Hualien, aby szukać osób, które mogły zostać uwięzione, i użyli koparek do stabilizacji uszkodzonych budynków.

Liczba osób zaginionych, uwięzionych lub osieroconych często się wahała, w miarę jak władze dowiadywały się o większej liczbie osób w tarapatach i podejmowały wysiłki, aby je zlokalizować lub uwolnić.

Straż pożarna podała, że ​​około 70 pracowników utknęło w dwóch kamieniołomach i nic im się nie stało, ale prowadzące do nich drogi zostały zniszczone przez spadające kamienie. Dziś zaplanowano transport lotniczy sześciu pracowników.

W pierwszych godzinach po trzęsieniu w telewizji można było zobaczyć sąsiadów i ratowników, którzy wyciągali mieszkańców, w tym małe dziecko, przez okna na ulicę, po tym jak drzwi trzasnęły z powodu wstrząsów.

Na tym zdjęciu z wideo nadawanego przez TVBS widać częściowo zawalony budynek w Hualien we wschodnim Tajwanie.

Tajwan jest regularnie narażony na trzęsienia ziemi, a jego mieszkańcy są uważani za najlepiej przygotowanych na nie, jednak władze stwierdziły, że spodziewają się stosunkowo łagodnego trzęsienia ziemi i dlatego nie wysłały ostrzeżeń.

READ  Covid 19: W Szanghaju wybuchają zamieszki, gdy głodujący mieszkańcy buntują się przeciwko blokadzie „Zero Covid”

Trzęsienie ziemi było w końcu na tyle silne, że przeraziło nawet ludzi przyzwyczajonych do takich wstrząsów.

„Jestem do tego przyzwyczajony [earthquakes]. „Ale dzisiaj po raz pierwszy po raz pierwszy przestraszyłem się do łez z powodu trzęsienia ziemi. Trzęsienie ziemi mnie obudziło” – powiedział Hsin Hswen Keng, mieszkaniec mieszkania na piątym piętrze w Tajpej. „Nigdy wcześniej nie czułem tak intensywnego drżenia”.

Według tajwańskiej Narodowej Agencji Pożarnej w trzęsieniu ziemi zginęło co najmniej dziewięć osób.

Lokalna gazeta United Daily News doniosła, że ​​trzech turystów zginęło w osuwiskach skał w Parku Narodowym Taroko w Hualien, a kierowca ciężarówki zginął w tym samym obszarze, gdy skały zderzyły się z pojazdem.

Wydano ostrzeżenie przed tsunami, ale później je zniesiono.

Kolejnych 1011 osób zostało rannych. Władze początkowo straciły kontakt z 50 pracownikami hotelu w minibusach w parku narodowym po tym, jak trzęsienie uszkodziło sieci telefoniczne. Trzem pracownikom udało się dotrzeć do hotelu pieszo, pozostali utknęli.

Pasażerowie czekają na wejście do pociągu jadącego na południe, ponieważ niektóre połączenia kolejowe są zawieszone po trzęsieniu ziemi w Tajpej na Tajwanie.

Trzęsienie ziemi i wstrząsy wtórne spowodowały także 24 osuwiska oraz uszkodzone drogi, mosty i tunele. Budynek Legislatury Krajowej, szkoła przekształcona przed II wojną światową oraz części głównego lotniska w Taoyuan na południe od Tajpej również doznały niewielkich uszkodzeń.

Burmistrz Hualien, Hsu Chen Wei, powiedział, że w mieście o tej samej nazwie co hrabstwo uszkodzonych zostało 48 budynków mieszkalnych. Hsu powiedział, że trwa przywracanie dostaw wody i prądu.

Tajwańska agencja monitorująca trzęsienia ziemi podała, że ​​trzęsienie miało siłę 7,2, podczas gdy amerykańska służba geologiczna podała, że ​​miało siłę 7,4.

Trzęsienie miało miejsce około 18 kilometrów od Hualien, na wschodnim wybrzeżu Tajwanu, i miało głębokość około 35 kilometrów.

READ  Najlepsza pora roku na wędrówkę Szlakiem Inków do Machu Picchu w Peru

Nastąpiło kilka wstrząsów wtórnych.