Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kultura jest ważnym składnikiem relacji Katar-Polska: Ambasador

Kultura jest ważnym składnikiem relacji Katar-Polska: Ambasador

15 maja 2021 – 07:53

Zdjęcie do akt ambasadora RP w Katarze JE Janusa Janka

Doha: Ambasador RP w Katarze HU Janusz Janke zwrócił uwagę na sektor kultury jako kluczowy element stosunków między Katarem a Polską, otwierając wirtualną sesję na temat „Muzealnictwa Kataru”, jednego z głównych punktów drugiego Tygodnia Arabskiego. Skończyło się wczoraj.

„Kultura jest integralną częścią współpracy polsko-katarskiej i jednym z priorytetów działalności Ambasady RP w Doha. To ważny element tożsamości narodowej Polaków i zaćmy. Dlatego bardzo ważne jest, aby w naszych działaniach odkrywać wspólne kulturowe i historyczne doświadczenia obu krajów ”- powiedział ambasador Janke.

Jedną z ostatnich korzyści płynących ze współpracy obu krajów w dziedzinie kultury jest publikacja książki słynnego polskiego odkrywcy i jeździeckiego hrabiego Vakla Severina Rzhevsky’ego.

W 2018 roku dzięki współpracy Muzeów Katarskich, Biblioteki Narodowej Kataru i Biblioteki Narodowej w Warszawie ukazało się słynne dzieło Rzewskiego „Konie Orientu i Wschodu” – wydanie naukowe przetłumaczone na język angielski. Premiera ma miejsce podczas 29. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Doha ”.

Wystawa rękopisów książki Rzewskiego została zorganizowana w tym roku w Fundacji Wsi Kulturowej (Katara) w ramach Międzynarodowego Festiwalu Koni Arabskich Katara.

„Konie arabskie polskiego pochodzenia wzięły udział w festiwalu i odniosły sukces, co wpisuje się w wieloletnią tradycję polsko-katarskiej współpracy w zakresie hodowli tych pięknych zwierząt” – powiedział.

Druga edycja Tygodnia Arabskiego, organizowana przez Arab Studies Group przy Uniwersytecie Warszawskim, odbyła się pod patronatem Ambasady Państwa Kataru w Warszawie, Ambasady RP w Doha i Katarze . Krajowa Izba Gospodarcza. Jednym z ośrodków wydarzenia jest Muzeum w Katarze.

„Wierzę, że kontakty w dziedzinie muzealnictwa i badań nad sztuką islamu mogą w dużym stopniu przyczynić się do współpracy i wymiany doświadczeń między Polską a Katarem” – powiedział Ambasador RP w Katarze H. E. Janus Jank ே. Współpraca naukowa i edukacyjna związana z Polską i Katarem na stałe znajdzie się w agendzie najbliższych tygodni arabskich, a Wasze działania w tej dziedzinie będą inspiracją dla innych. ”

READ  Portret Sobina zakupiony na pchlim targu w Polsce pochodzi z XIX wieku

Pogratulował organizatorom Tygodnia Arabskiego i podkreślił, że inicjatywa zasługuje na poparcie, ponieważ zapewnia dostęp do osób zainteresowanych kulturą świata arabskiego. Omówił stosunki między Polską a Katarem na różnych polach.

„Polskę i Katar łączy strategiczne partnerstwo, zwłaszcza w sektorze energetycznym. Dążymy do rozwoju i wzbogacania. Każdego roku Katar dostarcza do naszej gospodarki około 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego. Rynek katarski szacowany jest na blisko 200 mln dolarów Dodał, że katarskie inwestycje w Polsce dotyczą nieruchomości i innych sektorów.

Dzięki Qatar Airways jesteśmy bezpośrednio połączeni liniami lotniczymi. Nadzorujemy wiele przyszłych możliwości biznesowych w powstających sektorach technologicznych, takich jak Fintech, Smart City czy Drones ”- powiedział.

„Ambasada jest otwarta na współpracę z polskimi i katarskimi ośrodkami edukacyjnymi w zakresie wymiany studentów oraz realizacji wspólnych wydarzeń i badań” – powiedział.

Przeczytaj to też