Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kryzys na Ukrainie: jakie są możliwości nałożenia sankcji na Putina przez USA?

Kobieta przechodzi przed ambasadą USA w Kijowie na Ukrainie. Zdjęcie / AP

Rozważane są opcje finansowe mające na celu ukaranie prezydenta Władimira Putina w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę, od zamiatania i osobistego – od odcięcia Rosji dolara amerykańskiego i międzynarodowej bankowości po nałożenie sankcji na byłą gimnastyczkę olimpijską, o której mówiono, że jest dziewczyną Putina.

Publicznie Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy obiecali uderzyć finansowo Rosję jak nigdy dotąd, jeśli Putin wepchnie swoją armię na Ukrainę. Przywódcy podali jednak opinii publicznej kilka trudnych szczegółów, twierdząc, że najlepiej jest zgadywać Putina.

Po tygodniach negocjacji nie jest jasne, czy Amerykanom udało się osiągnąć amerykański i europejski konsensus co do tego, jakie sankcje zostaną nałożone i co może doprowadzić do ich wystąpienia.

Rzuć okiem na niektóre z rozważanych środków finansowych:

szybka zemsta

Dla USA i ich europejskich sojuszników wykluczenie Rosji z systemu finansowego SWIFT, który przesyła pieniądze z jednego banku do drugiego na całym świecie, byłoby jednym z najtrudniejszych kroków finansowych, jakie mogliby podjąć, szkodząc rosyjskiej gospodarce zarówno natychmiast, jak i na dłuższą metę . Posunięcie to może odciąć Rosję od większości międzynarodowych transakcji finansowych, w tym międzynarodowych zysków z wydobycia ropy i gazu, które we wszystkich przypadkach stanowią ponad 40 procent dochodów kraju.

Sojusznicy po obu stronach Atlantyku rozważali również opcję SWIFT w 2014 r., kiedy Rosja dokonała inwazji i aneksji ukraińskiego Półwyspu Krymskiego i poparła siły separatystyczne we wschodniej Ukrainie. Rosja oświadczyła wówczas, że usunięcie go z systemu Swift byłoby równoznaczne z wypowiedzeniem wojny. Ale alianci – krytykowani wówczas za zbyt słabą reakcję na rosyjską agresję w 2014 roku – podtrzymali ten pomysł.

Rzecznik Pentagonu John Kirby przemawia podczas briefingu w Pentagonie w Waszyngtonie.  Zdjęcie / AP
Rzecznik Pentagonu John Kirby przemawia podczas briefingu w Pentagonie w Waszyngtonie. Zdjęcie / AP

Od tego czasu Rosja podjęła próbę opracowania własnego systemu przekazów pieniężnych, z ograniczonym sukcesem.

READ  Biden o Putinie w Rosji: „Ten człowiek nie może pozostać u władzy”

Wcześniej Stany Zjednoczone zdołały przekonać reżim Swifta do wydalenia kraju – Iranu, z powodu jego programu nuklearnego.

Jednak wykluczenie Rosji z systemu SWIFT zaszkodziłoby także innym gospodarkom, w tym USA i ich głównemu sojusznikowi Niemcom. Prawodawcy amerykańscy powiedzieli w zeszłym tygodniu, że administracja Bidena wciąż analizuje, jak zły może być ten efekt. Zapytana przez dziennikarzy o proponowany przez Swift zakaz w Rosji, Annallina Barbock, minister spraw zagranicznych Niemiec, zdawała się wyrażać swój sceptycyzm.

„Najtwardszy kij nie zawsze będzie najmądrzejszym mieczem” – powiedział Barbock.

rozliczenie dolara

Stany Zjednoczone mają już jedną z najpotężniejszych broni finansowych, których można użyć przeciwko Putinowi, jeśli dokona on inwazji na Ukrainę – i to jest, aby odmówić Rosji dostępu do dolara amerykańskiego.

Dolary wciąż dominują w transakcjach finansowych na całym świecie, z bilionami dolarów w grze każdego dnia.

Transakcje w dolarach amerykańskich są ostatecznie rozliczane przez Rezerwę Federalną lub przez amerykańskie instytucje finansowe. Co najważniejsze dla Putina, oznacza to, że zagraniczne banki muszą mieć dostęp do amerykańskiego systemu finansowego, aby rozliczać transakcje dolarowe.

Możliwość zablokowania tego dostępu daje Stanom Zjednoczonym możliwość wyrządzenia szkód finansowych poza ich granicami. Wcześniej Stany Zjednoczone zawiesiły instytucjom finansowym rozliczanie w dolarach za rzekome złamanie sankcji wobec Iranu, Sudanu i innych krajów.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price podczas konferencji prasowej w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie.  Zdjęcie / AP
Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price podczas konferencji prasowej w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie. Zdjęcie / AP

Biden wskazał dziennikarzom, że odcięcie Rosji i Rosjan możliwości zawierania transakcji w dolarach było jedną z opcji rozważanych przez Stany Zjednoczone. W przeciwieństwie do opcji SWIFT i innych środków finansowych, jest to opcja, którą Stany Zjednoczone mogą zrobić samodzielnie. Wiele rosyjskich i rosyjskich firm utknie, przeprowadzając nawet najbardziej rutynowe transakcje, takie jak przygotowywanie listy płac czy kupowanie rzeczy, ponieważ nie będą miały dostępu do amerykańskiego systemu bankowego.

kontrola eksportu

READ  Coronavirus Covid 19: ubezpieczenie kart Wellington; 14 ważnych miejsc po wizycie w stolicy zainfekowanej Covid

Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki potwierdziła, że ​​Stany Zjednoczone rozważają wprowadzenie kontroli eksportu – potencjalnie izolując Rosję od zaawansowanych technologii, które pomagają samolotom bojowym i pasażerskim latać i czynią smartfony inteligentnymi, wraz z innym oprogramowaniem i zaawansowanym sprzętem elektronicznym, które tworzą nowoczesną technologię … Kieruj światem.

Mogłoby to obejmować dodanie Rosji do grupy krajów najbardziej restrykcyjnych pod względem kontroli eksportu, stwierdzili urzędnicy, wraz z Kubą, Iranem, Koreą Północną i Syrią.

Oznacza to, że zdolność Rosji do nabywania układów scalonych i produktów zawierających układy scalone będzie poważnie ograniczona ze względu na globalną dominację amerykańskiego oprogramowania, technologii i sprzętu. Wpływ może obejmować elektronikę samolotów, obrabiarki, smartfony, konsole do gier, tablety i telewizory.

Takie sankcje mogą również objąć krytyczny przemysł Rosji, w tym sektor obrony i lotnictwa cywilnego, potencjalnie zagrażając ambicjom Rosji w zakresie zaawansowanych technologii, zarówno w dziedzinie sztucznej inteligencji, jak i obliczeń kwantowych.

Podobnie jak w przypadku innych rozważanych sankcji, amerykańskie ograniczenia eksportowe skłoniłyby firmy do poszukiwania alternatyw w innych krajach, w tym w Chinach.

Rynki obligacji

Administracja Bidena ograniczyła możliwość pożyczania pieniędzy przez Rosję, zakazując amerykańskim instytucjom finansowym kupowania rosyjskich obligacji rządowych bezpośrednio od instytucji państwowych w zeszłym roku. Ale sankcje nie były skierowane na rynek wtórny, pozostawiając to jako potencjalny kolejny krok.

Nord Stream 2. Rurociąg gazu ziemnego

Republikanie i Demokraci w Kongresie od lat walczą z nowym rosyjskim gazociągiem Nord Stream 2 do Niemiec, twierdząc, że pomoże on Rosji wykorzystać kontrolę nad dostawami gazu jako dźwignię do osiągnięcia celów politycznych w Europie. Konkurujące ustawy w Kongresie sankcjonują operatorów rurociągów — Republikanie chcą, aby sankcje zostały nałożone natychmiast, ale Demokraci tylko w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę.

Administracja Bidena wcześniej wstrzymywała się na tym poziomie sankcji, aby uniknąć skrzyżowania z jej sojusznikiem Niemcami.

READ  Cierniste dylematy zachodnio-rosyjskich firm

Niemieccy urzędnicy twierdzą, że zablokowanie rurociągu, gdyby Rosja przeniosła się na Ukrainę, byłoby „na stole”, gdyby doszło do inwazji – ale o ile zostało to publicznie podniesione.

Pogoń za oligarchą… i znajomy zgłoszony

Jedną z najczęstszych taktyk sankcji stosowanych przez Stany Zjednoczone jest karanie najbliższych kręgów przywódców, ich rodzin oraz społeczności wojskowej i cywilnej. Putin, jego przyjaciele i rodzina również mogli stawić temu czoła, wraz z potężnymi rosyjskimi biznesmenami i jej bankami.

Szerokie prawodawstwo przyjęte przez reprezentanta Indiany Jima Banksa, współsponsorowanego przez prawie 40 republikanów z Izby Reprezentantów, nałożyłoby sankcje jeszcze przed każdą inną rosyjską inwazją na Ukrainę, od cięcia SWIFT po sankcje Nord Stream.

Będą również nakłaniać do rozważenia nałożenia sankcji na wiele najwyższych szczebli Rosji.

Obejmuje to rodzinę Putina i kobietę, o której mówi się, że była romantycznym zainteresowaniem Putina, Alinę Kabajewę, która w 2004 roku zdobyła złoty medal olimpijski w gimnastyce artystycznej.

Pisarze Associated Press, Ken Sweet z Nowego Jorku i Jerry Molson z Berlina, przyczynili się do powstania tego raportu.