Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Król Danii Fryderyk X odwiedził Polskę podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej jako król

Król Danii Fryderyk X odwiedził Polskę podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej jako król

Król Danii Fryderyk X swoją pierwszą zagraniczną podróż jako monarcha rozpoczął od trzydniowej wizyty w Polsce

WARSZAWA, Polska — król Fryderyk

Fryderyk, który 14 stycznia został ogłoszony królem, przyjął oficjalne przyjęcie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, gdzie został przyjęty przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i wartę honorową.

Tradycyjnie królowie duńscy najpierw udają się do innego kraju skandynawskiego, ale wizyta Fryderyka w Polsce została zaplanowana, zanim jego matka, królowa Małgorzata II, ogłosiła w przemówieniu sylwestrowym niespodziewaną abdykację.

Dlatego też podróż króla nie była traktowana jako wizyta państwowa. Przybył bez swojej urodzonej w Australii żony, królowej Marii.

W środę wieczorem Fryderyk ma złożyć wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza, pomniku żołnierzy poległych w obronie Polski. Jego program obejmuje także wizyty w obu izbach parlamentu, Sejmie i Senacie, a także lunch i kolację w Pałacu Królewskim w Warszawie w towarzystwie Dudy.

Królowi będą towarzyszyć Minister Spraw Zagranicznych, Minister Obrony oraz duński Minister Klimatu, Energii i Usług Komunalnych, a także oczekuje się, że w kolacji będą obecni przedstawiciele duńskiego sektora biznesowego.

W czwartek Frederick planuje podpisanie umowy na projekt mający na celu gromadzenie i ponowne wykorzystanie nadwyżki ciepła z warszawskiego metra poprzez przesyłanie go do miejskiego systemu ciepłowniczego.

Dania jest dumna ze swojego zaangażowania w energię odnawialną. Ten mały skandynawski kraj twierdzi, że ponad 50% jego zapotrzebowania na energię elektryczną pokrywa energia wiatrowa i słoneczna. Jednak najczęściej stosowanym odnawialnym źródłem energii w Danii jest bioenergia.

READ  Polska podnosi stopy procentowe po raz pierwszy od 2012 roku