Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kristina Dimonovskaya: Polska Białoruska sprinterka olimpijska oferuje wizę humanitarnąCNN

Białoruski Sprinter Krystyna Dimonowskaja Otrzymane W poniedziałek wiza humanitarna z Polski, kilka godzin po tym, jak odmówił wejścia na pokład samolotu z Japonii, zmusiła go do powrotu do kraju wbrew jego woli i został aresztowany.

Wiceminister spraw zagranicznych RP Marcin Presidak poinformował na Twitterze, że Dimonovskaya otrzymała wizę. „Polska zrobi wszystko, co w jej mocy, aby kontynuować karierę sportową. (Polska) Zawsze opowiada się za jednością.

Później powiedział Reuterowi, że 24-letni olimpijczyk planuje w najbliższych dniach przyjechać do Polski. Zgodnie z jego decyzją, nasza ambasada w Tokio usłyszała, że ​​planuje w najbliższych dniach odwiedzić Polskę w Warszawie. Jeśli chce… może swobodnie kontynuować karierę sportową w Polsce ”- powiedział Presidak.

Wcześniej w poniedziałek Reuters poinformował, że Dimonowskaja weszła do polskiej ambasady.

Thimanovskaya miała rywalizować w biegu na 200 m kobiet na igrzyskach olimpijskich w Tokio w poniedziałek, ale przedstawiciele białoruskiej reprezentacji powiedzieli, że próbowali zmusić ją do powrotu do ojczyzny po skrytykowaniu narodowych urzędników sportowych za wzięcie udziału w sztafecie 4×400 m bez niej. Aprobata

Przedstawiciele zespołu przybyli do Wioski Olimpijskiej w niedzielne popołudnie i „poprosili ją o spakowanie swoich rzeczy, ponieważ zdecydowała się wrócić do Mińska” – powiedział Anadol Godavu z Białoruskiej Fundacji Solidarności Sportowej, która reprezentuje sportowców represjonowanych przez władze białoruskie. I w bezpośrednim kontakcie z Dimonovskaya.

Białoruska ambasada w Tokio poinformowała w poniedziałkowym oświadczeniu, że białoruscy ambasadorowie przybyli na lotnisko w niedzielę, aby „wyjaśnić sytuację” i „w razie potrzeby zapewnić pomoc dyplomatyczną i prawną”, ale nie mogą uzyskać żadnych informacji o Dimonowskiej od delegacji japońskiej . Sportowiec nie skontaktował się z ambasadą w tym oświadczeniu.

Kim Kyung-hoon / Reuters

Białoruska sprinterka Kristina Simanuskaya wchodzi do polskiej ambasady w Tokio 2 sierpnia.

We wtorek Międzynarodowy Komitet Olimpijski zapowiedział, że rozpocznie formalne śledztwo w sprawie stanu Dimonowskiej.

„Nic dziwnego, że kierownictwo MKOl wszczyna formalne dochodzenie. Musimy ustalić wszystkie fakty i musimy zapytać wszystkich zaangażowanych, a wyraźne podjęcie działań może zająć trochę czasu” – powiedział rzecznik MKOl Mark Adams na konferencji prasowej.

Globalna organizacja non-profit Global Athlete wezwała MKOl do natychmiastowego zawieszenia Białoruskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego i umożliwienia wszystkim białoruskim sportowcom konkurowania jako neutralni sportowcy pod flagą olimpijską.

Kotow powiedział, że Dimonovskaya miała wejść na pokład samolotu o 10:50 do Stambułu w niedzielę wieczorem, ale po przybyciu na lotnisko Dimonovskaya zwróciła się do japońskiego policjanta i poprosiła o azyl polityczny.

„Obawiam się, że mógłbym zostać uwięziony na Białorusi” – powiedziała w niedzielę Timanowskaja w wywiadzie dla białoruskiego serwisu informacyjnego Tripuna. „Nie boję się usunięcia lub wydalenia z kadry narodowej. Martwię się o swoje bezpieczeństwo. W tej chwili myślę, że nie jest to dla mnie bezpieczne na Białorusi. Nic nie zrobiłem, ale stracili prawo do udziału w 200. metrów i chciał odesłać mnie do domu.

Rzecznik ukraińskiego MSW Artem Szewczenko powiedział CNN w poniedziałek, że mąż Dimonovskaya, Arsenij Zdanevich, opuścił Białoruś i wjechał na Ukrainę.

W niedzielę późnym wieczorem olimpijczyk został ewakuowany z tokijskiego lotniska Haneda i „strzeżony przez policję w specjalnym schronie”. MKOl poinformował, że wcześniej spędził noc w hotelu na lotnisku Timanowskaja w Diman i jest w rękach władz japońskich.

Rzecznik MKOl Mark Adams poprosił Narodowy Komitet Olimpijski MKOl Białorusi o pełny pisemny raport na temat sytuacji na codziennej konferencji prasowej.

„Porozmawiamy z nią ponownie dziś rano, aby zrozumieć, co przyniesie przyszłość i do czego chce dążyć, i będziemy ją wspierać w tym przedsięwzięciu” – powiedział Adams, odnosząc się do zaangażowanego w nią Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). walizka.

W poniedziałek ambasador USA na Białorusi podziękował Dimonowskiej za pomoc władzom japońskim i polskim.

„Dzięki szybkim działaniom władz japońskich i polskich Simanuskaya może uniknąć prób reżimu Łukaszenki, by obrażać i upokarzać tego sportowca #Tokyo2020”. Julie Fisher napisała na Twitterze.

Podczas zimnej wojny duża liczba sportowców wycofała się ze Związku Radzieckiego i komunistycznego Wschodu podczas głównych zagranicznych zawodów sportowych. Chociaż po upadku Związku Radzieckiego takie akty stały się rzadkością, secesja z innych krajów trwała nadal.

W zeszłym miesiącu 20-letni ugandyjski sztangista Julius Sekidoleko Zniknął Zostawił notatkę, że jego życie w Ugandzie było bardzo trudne i że chce pracować w Japonii. Został odnaleziony i przeniesiony do aresztu policyjnego. Kilku afrykańskich olimpijczyków zaginęło na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 r. – wśród osób ubiegających się o azyl w Wielkiej Brytanii jest noszący flagę Erytrea Wayne Capricillasi.

Jednak w przeciwieństwie do tych sportowców, Dimonowskaja nie wydaje się, aby wyjechała z zamiarem wycofania się z powodów politycznych, ale wydaje się, że została zepchnięta do działania po wypowiedzeniu się przeciwko oficjalnej decyzji o włączeniu go do wyścigu, w którym wcześniej nie brał udziału . .

Dimonowskaja nie powiedziała dokładnie, czego obawiał się, że zostanie uwięziona, ale białoruscy sportowcy spotkali się z odwetem, zostali zatrzymani i wydaleni z drużyn narodowych za kontynuowanie krytyki rządu. Masowe protesty Przeciwko zeszłorocznemu wieloletniemu siłaczowi Aleksandrowi Łukaszence.

Podczas protestów aresztowano tysiące osób Brutalnie uciskany Powszechne przez władze Doniesienia o nadużyciach i torturach.

Białoruski prezydent rządził krajem od 27 lat, a jego najstarszy syn Wiktor przez dziesięciolecia był przewodniczącym Narodowego Komitetu Olimpijskiego (NOC), zanim objął urząd w lutym.

Jednak MKOl odmówił identyfikacji syna Łukaszenki W oświadczeniu Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski „nie chroni odpowiednio białoruskich sportowców przed dyskryminacją polityczną”. W grudniu MKOl zabronił Lokaszence i jego synowi udziału w igrzyskach w Tokio.

W poniedziałek lider białoruskiej opozycji Swietłana Dikanowskaja Społeczność międzynarodowa wezwała do potwierdzenia bezpieczeństwa Dimonowskiej i przeprowadzenia dochodzenia w sprawie incydentu. Zauważył, że niezadowolony dziennikarz został zatrzymany po locie Ryanairem z Grecji na Litwę. Rozproszony W maju został zmuszony do lądowania na Białorusi.

„Reżim stale sprawdza granice. Jego terroryzm nie ogranicza się już do Białorusi. Tihanovskaya powiedziała CNN w poniedziałek.

„Niewątpliwie Krystyna Dimonowskaja jest naszą bohaterką; miała odwagę się wypowiedzieć i spotkała się z prześladowaniami. Musimy okazać solidarność i stanąć po jej stronie. Wzywamy do jej międzynarodowej ochrony i śledztwa w sprawie incydentu. Wszyscy sprawcy muszą zostać ukarani i usunięci. [participating] Na każdym międzynarodowym wydarzeniu. Niestety ta sprawa jest znakiem, że nawet Białorusin, który opuścił granice Białorusi, nie jest bezpieczny.

„Z drugiej strony jest to znak, że reżim jest słaby i niepewny” – dodała Tikanovskaya. „Wierzę, że jest to znak zbliżającego się i nieuniknionego upadku reżimu”.

Dimonovskaya powiedziała białoruskiemu klubowi sportowemu Tribuna, że ​​nie brał udziału w biegu na 400 metrów i był „zły” na decyzję o włączeniu jej do sztafety.

“W moim życiu przyszli do mnie z wyprzedzeniem, wyjaśnili sytuację, dowiedzieli się, czy mogę przebiec 400 metrów, czy jestem gotowy? Ale mimo moich wysiłków, aby znaleźć te informacje i zignorowali mnie, postanowili zrobić wszystko za moimi plecami, – napisał w piątek w poście na Instagramie.

Chociaż jego komentarze nie były poprawne politycznie, jego szczera krytyka oficjalnej decyzji wywołała napięcie w kraju sprzeciwu. Coraz bardziej karaneZwłaszcza po zeszłorocznych wyborach.

Po opublikowaniu filmu na Instagramie wyraził swoją frustrację, mówiąc: „(Urzędnicy zespołu) zaczęli dzwonić do mnie z groźbami i prosić o usunięcie filmu, jeśli chcę zrobić postęp w grze. Na początku odmówiłem usunięcia go przez jakiś czas. długo, ale potem to zrobiłem, więc przestali do mnie dzwonić.”

Białoruski Narodowy Komitet Olimpijski poinformował w niedzielę, że Dimonovskaya wycofała się ze sportu z powodu jego „stanu emocjonalnego i psychicznego”, który jest kontrowersyjny dla sportowców.

Christina Dimonovskaya z Białorusi pobiegnie na 100 metrów kobiet na igrzyskach olimpijskich w Tokio 30 lipca.

Martin Meissner / A.P.

Christina Dimonovskaya z Białorusi pobiegnie na 100 metrów kobiet na igrzyskach olimpijskich w Tokio 30 lipca.

„Zgodnie z decyzją lekarzy, trenerzy kadry narodowej lekkoatletyki postanowili przerwać występ zawodniczki na XXXII Igrzyskach Olimpijskich ze względu na stan emocjonalny i psychiczny białoruskiej lekkoatletki Kristiny Dimonowskiej” – powiedział zespół. w oświadczeniu na ich stronie na Facebooku.

“Dlatego wniosek sportowca o zakwalifikowanie się do sztafet na 200m i 4x400m został wycofany” – dodał.

Dimonowskaja przyszła porozmawiać z nią w sposób, w jaki psycholog określił ją jako „głupia”.

„Żaden z lekarzy nie przyszedł do mnie. Nikt mnie nie badał” – powiedział. “Mam dobry stan psychiczny, nawet jeśli taka sytuacja ma miejsce. Po prostu czekam. Nie mam problemów zdrowotnych, kontuzji, problemów psychicznych. Byłem gotowy do biegu.”

Timanowskaya, główny trener reprezentacji narodowej w lekkiej atletyce, powiedział jej, że „ta kwestia nie jest już na poziomie federacji (lekkoatletyka), nie na poziomie Ministerstwa Sportu, ale na najwyższym poziomie”.

„Muszę zostać wyrzucony z igrzysk olimpijskich i wrócić do domu, ponieważ jestem w drodze do akcji zespołowej” – powiedział.

Po więcej informacji CNN zwróciło się do Dimonovskiej i Białoruskiej Reprezentacji Olimpijskiej, ale nie nadeszła żadna odpowiedź.

Kawan Bay z CNN, Chandler Thornton, Mohamed Tawfeek, Hannah Richie, Tara John i Olga Pavlova przyczynili się do powstania raportu. Dodatkowy raport Reutera.

READ  Cofland odnotował całoroczną sprzedaż w Polsce