Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Krach jagodowy 2023 – Serbia, Polska i Ukraina gwałtownie zmniejszają przychody z mrożonych jagód • EastFruit

Krach jagodowy 2023 – Serbia, Polska i Ukraina gwałtownie zmniejszają przychody z mrożonych jagód • EastFruit

Według analityków EastFruit w 2023 roku eksport mrożonych jagód z Serbii spadł do najniższego poziomu od czterech lat. Przychody z eksportu serbskich mrożonych jagód spadły do ​​300–310 mln dolarów, co wskazuje na roczną utratę jednej trzeciej przychodów z eksportu. Jeśli porównamy to z rokiem 2021, przychody serbskich eksporterów jagód spadły o 42% z rekordowych 523 milionów dolarów odnotowanych w tym roku.

Główni konkurenci Serbii: Polska i Ukraina również znacznie zmniejszyli swoje przychody z eksportu mrożonych jagód. O ile eksport z Polski spadał szybciej niż z Serbii, to eksport z Ukrainy spadał znacznie wolniej. Co więcej, Ukraina była jedynym krajem spośród tych trzech głównych krajów eksportujących, który zwiększył wielkość eksportu jagód.

„Spadek przychodów z eksportu mrożonych jagód wynika z… Typowe wahania cen na tym rynku. W latach 2022 i 2023 wskazane jest „dół” cyklu cen mrożonych jagód, a już w 2024 r. moim zdaniem możemy spodziewać się wzrostu cen skupu tych jagód oraz średnich cen eksportowych mrożonych jagód – mówi Andrzej Yarmak jest ekonomistą w Centrum Inwestycyjnym Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

„W związku z tym ci rolnicy, którzy nie pozbyli się plantacji jagód, ale wykorzystali okres niskich cen jagód na powiększenie obszarów i poprawę jakości produktu, będą mogli w pełni wykorzystać je w ciągu najbliższych 2-3 sezonów, chyba że oczywiście ekspert uważa, że ​​czynniki pogodowe lub czynniki makroekonomiczne przeplatają się.

My niedawno zaobserwowali pewne ożywienie popytu na europejskim rynku mrożonych jagód. Większość uczestników rynku uważa, że ​​oznacza to zasadniczą zmianę trendów na tym rynku.

Owoce wschodnie


Korzystanie z materiałów serwisu jest bezpłatne, jeśli istnieje bezpośrednie i otwarte hiperłącze wyszukiwarki do konkretnej publikacji East-Fruit.com.