Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Korea oferuje Polsce sześć reaktorów: nowy atom

25 kwietnia 2022

Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) przekazała Polsce tzw. „ofertę techniczną i cenową” na budowę sześciu reaktorów APR-1400.

Adam Giburgi Chitortinsky i Jeong Jae Hoon prowadzili swoje festyny ​​(fot. KHNP)

Nowej delegacji CPC przewodniczył dyrektor generalny Jeong Jae-hoon przy wsparciu dyrektora ds. rozwoju biznesu Yosika Nama. Ich oferta przewidywała „budowę sześciu reaktorów APR1400 o łącznej mocy 8,4 gigawatów, z których pierwszy może zacząć działać zgodnie z harmonogramem przyjętym w polskim programie energetyki jądrowej, czyli w 2033 roku” – poinformowało polskie Ministerstwo Klimatu. i energia.

Jeong miał przy sobie list od koreańskiego ministra handlu, przemysłu i energii Moon Seung-wooka, który „wyrażał pełne poparcie rządu koreańskiego” dla tej oferty. Przyjęli je wiceminister klimatu i środowiska Adam Giborg تشيiتورtortinski oraz Komisarz Krajowy ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Nemsky.

Polski rząd poinformował, że zainteresowanie programem tego kraju wyraziło trzech dostawców energii jądrowej: amerykański Westinghouse, francuski EDF i południowokoreański KHNP. Oprócz otrzymanej właśnie oferty koreańskiej, ma już ofertę od EDF opartą na projekcie reaktora EPR2, a Westinghouse ma czas do września tego roku na złożenie oferty, która będzie oparta na AP1000.

Polski program jądrowy przewiduje sześć reaktorów o mocy od 1 GW do 1,5 GW, przy czym pierwszy z nich zostanie uruchomiony w 2033 r., a kolejne co dwa lata. Zastąpią elektrownie węglowe, które dostarczają do 73% energii elektrycznej. Będzie to pierwsza duża elektrownia na północy na polskim wybrzeżu Bałtyku, ocena oddziaływania na środowisko została przekazana regulatorom pod koniec marca.

APR-1400 to ewolucyjny reaktor wodny ciśnieniowy, którego początki sięgają modelu CE System 80+. Pierwotnie zaprojektowany przez Korea Engineering Corporation, wytwarza 1400 MW energii elektrycznej i ma żywotność 60 lat. Zastępuje on standardową konstrukcję 995 MW We OPR-1000, z której Korea Południowa zbudowała 12.

READ  Bartosz Szmirzlik zdobywając Grand Prix Polski, zdobywa swoje czwarte mistrzostwo świata FIM MotoGP

Pierwsze dwie jednostki APR-1400 – Shin Kori 3 i 4 – weszły do ​​komercyjnej eksploatacji odpowiednio w grudniu 2016 i wrześniu 2019 roku. Budowa dwóch dodatkowych jednostek APR-1400 jako Shin Kori 5 i 6 rozpoczęła się w kwietniu 2017 i wrześniu 2018. Jednostki te mają zostać oddane do użytku w marcu 2023 i czerwcu 2024.

Cztery APR-1400 zbudowano również w Al Baraka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pierwsze dwie z tych jednostek zostały podłączone do sieci odpowiednio w sierpniu 2020 r. i wrześniu 2021 r.

Badania i napisane przez Global Nuclear Energy News