Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Komisja ds. Covid-19 stwierdziła, że ​​były brytyjski premier Boris Johnson został „oszukany” przez naukę

Boris Johnson, były premier Wielkiej Brytanii, miał trudności ze zrozumieniem dużej części nauki podczas pandemii koronaawirusa, powiedział w nocy jego główny doradca ds. nauki.

W długo oczekiwanym zeznaniu złożonym w ramach publicznego dochodzenia prowadzonego w kraju w sprawie pandemii Covid-19 Patrick Vallance powiedział, że on i inni wielokrotnie mieli problemy z przekonaniem Johnsona do zrozumienia nauki i że wielokrotnie zmieniał zdanie.

„Myślę, że mam rację, mówiąc, że premier porzucił naukę w wieku 15 lat” – powiedział. „Myślę, że jako pierwszy przyznałby, że to nie była jego mocna strona i że miał problemy z koncepcjami i musieliśmy je często powtarzać”.

Do śledztwa przekazano fragmenty ówczesnych pamiętników Vallasa. Napisał w nim, że Johnsona często „oszukiwali” wykresy i dane oraz że obserwowanie go, jak „robi statystyki, jest przerażające”.

Podczas pandemii firma Vallance była bardzo widoczna w Wielkiej Brytanii. On i główny lekarz, Chris Whitty, regularnie towarzyszyli Johnsonowi podczas codziennych konferencji prasowych dotyczących Covid-19, które odbywały się w biurze premiera na Downing Street.

Vallance, który na początku tego roku zrezygnował ze stanowiska głównego doradcy naukowego rządu brytyjskiego, powiedział, że cierpienia Johnsona nie są wyjątkowe i że wielu przywódców miało problemy ze zrozumieniem dowodów naukowych i rad, szczególnie we wczesnych stadiach pandemii na początku 2020 r.

„Powiedziałbym też, że utkwiło mi w pamięci spotkanie z moimi kolegami doradcami z całej Europy, kiedy jeden z nich – nie powiem z jakiego kraju – oznajmił, że przywódca tego kraju ma ogromne problemy z krzywe wykładnicze, a rozmowa telefoniczna eksplodowała śmiechem, ponieważ to była prawda. W każdym kraju.

Były główny doradca naukowy Patrick Vallance składa zeznania w Dorland House w Londynie.

„Nie sądzę zatem, że koniecznie istniała wyjątkowa niemożność zrozumienia niektórych z tych koncepcji w przypadku ówczesnego premiera, ale czasami trudno było upewnić się, że zrozumiał, czym jest konkretny wykres lub fragment danych” – dodał. – mówił – dodał Vallance.

READ  Epidemia Covid 19 Omicron: szczyt liczby w Auckland, oczekuje się wzrostu liczby przypadków w pozostałej części kraju

Johnson trafił do szpitala z powodu wirusa w kwietniu 2020 r., niecałe dwa tygodnie po wprowadzeniu w kraju pierwszej izolacji.

Vallance przyznał, że premier „nie był w stanie skupić się” na niczym, kiedy był naprawdę chory, ale po wyzdrowieniu „nie było widocznej zmiany w stosunku do tego, kim był wcześniej”.

Wielka Brytania odnotowuje jeden z najwyższych w Europie wskaźników zgonów z powodu wirusa koronowego – wirus ten jest przyczyną śmierci ponad 232 000 osób.

Johnson, który we wrześniu 2022 r. został zmuszony do ustąpienia ze stanowiska premiera po ujawnieniu doniesień o imprezach łamiących kwarantannę w jego rezydencji na Downing Street podczas pandemii, ma zająć się dochodzeniem przed Bożym Narodzeniem.