Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kolejne ciąże u kobiet z kardiomiopatią okołoporodową wiążą się ze zdarzeniami niepożądanymi  Najnowsze wiadomości dla lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów

Kolejne ciąże u kobiet z kardiomiopatią okołoporodową wiążą się ze zdarzeniami niepożądanymi Najnowsze wiadomości dla lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów

Kolejne ciąże (SSP) mogą prowadzić do negatywnych wyników u kobiet z kardiomiopatią okołoporodową (PPCM), zgodnie z badaniem wskazującym, że normalizacja funkcji lewej komory nie gwarantuje pozytywnego wyniku w SSP.

Zespół badaczy przeprowadził retrospektywny przegląd 137 PPCM w rejestrze, aby ocenić długoterminowe przeżycie SSP w tej populacji. Następnie porównali wyniki kliniczne i echokardiograficzne między grupą odzyskującą a grupą nieregenerującą, które zdefiniowano jako frakcję wyrzutową lewej komory wynoszącą odpowiednio 50 procent i <50 procent po wskaźniku ciąży.

W badaniu wzięło udział 45 kobiet z SSP (średnia wieku 27,0 lat), z których 80 procent było Afroamerykankami, a 75,6 procent miało niskie pochodzenie społeczno-ekonomiczne. Większość z tych pacjentów (n = 30, 66,7%) została włączona do grupy, która wyzdrowiała.

SSP były istotnie związane ze spadkiem średniej frakcji wyrzutowej lewej komory (z 45,1% do 41,2%; p = 0,009). Negatywne wyniki po 5 latach występowały częściej wśród kobiet w grupie, która nie wyzdrowiała, w porównaniu z kobietami w grupie, która wyzdrowiała (53,3 procent vs 20,0 procent; p = 0,04), co było spowodowane nawrotem PPCM (53,3 procent vs 20,0 procent; p = 0,03).

Warto zauważyć, że śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny po 5 latach była większa w grupie bez wyzdrowienia niż w grupie wyzdrowienia (13,33 procent vs 3,33 procent; p = 0,25). Jednak niekorzystne wyniki (53,3% vs 33,3%; p = 0,20) i śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny (20% vs 20%) były porównywalne między obiema grupami przy średnim okresie obserwacji wynoszącym 8 lat.

READ  Ryzyko raka piersi wzrasta wraz z powiększeniem piersi i łagodną chorobą piersi - Consumer Health News