Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Koktajl noworoczny Covid 19 Omicron: smutek, strach i nadzieja na 2022 r.

Uczniowie trzymają świece podczas demonstracji, aby pożegnać rok 2021 i powitać rok 2022 w Lahore w Pakistanie. Zdjęcie / AP

Żal z powodu zmarłych i umierających, strach przed kolejnymi infekcjami i nadzieje na zakończenie pandemii koronawirusa – po raz kolejny – były słodko-gorzkim koktajlem, który, jak powiedział, skazał świat na zagładę do 2021 roku i zapowiedział w 2022 roku.

Sylwester, który był obchodzony na całym świecie z wolną dzikością, wydawał się przypadkiem deja vu, gdy szybko rozprzestrzeniający się wariant Omicron ponownie wypełniał szpitale.

W szpitalu La Timone w Marsylii na południu Francji dr Fouad Bouzana mógł tylko westchnąć w piątek, gdy zapytano go, jaki może być rok 2022.

Powiedział: „Ważne pytanie”. „To zaczyna być uciążliwe, ponieważ fale nadchodzą jedna po drugiej”.

Ciche obchody sylwestrowe na całym świecie zwiastowały początek czwartego roku kalendarzowego otoczonego globalną pandemią. Ponad 285 milionów ludzi na całym świecie zaraziło się koronawirusem od końca 2019 roku, a ponad 5 milionów zmarło.

Mężczyzna patrzy na dekoracje na przyszły rok 2022 w sylwestra w Seulu w Korei Południowej.  Zdjęcie / AP
Mężczyzna patrzy na dekoracje na przyszły rok 2022 w sylwestra w Seulu w Korei Południowej. Zdjęcie / AP

W Stanach Zjednoczonych urzędnicy przyjęli mieszane podejście do uroczystości na koniec roku: przekreślili imprezę odliczającą w Los Angeles, zmniejszyli się w Nowym Jorku, ale posuwali się naprzód z pełną prędkością w Las Vegas, gdzie oczekiwano, że 300 000 osób weźmie udział w imprezie. pokaz sztucznych ogni na taśmie.

W Nowym Jorku urzędnicy planowali wpuścić zaledwie 15 000 osób — zaszczepionych i zamaskowanych — na teren otaczający Times Square, ułamek miliona ludzi, którzy normalnie naciskają na centrum miasta, aby obejrzeć spadającą słynną piłkę. Broniąc wydarzenia, ustępujący burmistrz Bill de Blasio powiedział, że ludzie muszą zobaczyć, że Nowy Jork jest otwarty dla biznesu.

Jednak do czwartku raper LL Cool J wycofał się z transmisji telewizyjnych w Nowym Jorku po pozytywnym wyniku testu na Covid-19, Broadway „The Music Man” został zamknięty po tym, jak główny aktor Hugh Jackman uzyskał pozytywny wynik testu, a restauratorzy ujawnili, że zostali pobici przez braki kadrowe i Rezygnacje firmy Omicron w okresie świątecznym były trudne do utrzymania.

„Naprawdę boję się o naszą branżę” – powiedział restaurator David Rabin, partner w Temple Bar, Skylark i innych miejscach w mieście, w których rezerwacje i rezerwacje na przyjęcia zniknęły w tym miesiącu. „Nikt nie zarobił pieniędzy w grudniu. Fakt, że mogą mieć dobrą noc, nie ma na to wpływu”.

READ  Corona Virus Covid 19: Paszporty szczepionek w drodze do kiwi

Linie lotnicze również walczyły pod koniec roku, odwołując tysiące lotów po tym, jak wirus zainfekował załogi lotnicze i inny personel. Czasami przyczyną była też zła pogoda.

A zmieniający grę proces pandemii 2021 r. – szczepienia – trwał w szybkim tempie. Pakistan powiedział, że w tym roku w pełni zaszczepił 70 milionów z 220 milionów populacji, a Wielka Brytania stwierdziła, że ​​osiągnęła swój cel, jakim jest dostarczenie szczepionki przypominającej wszystkim dorosłym do piątku.

W Rosji prezydent Władimir Putin opłakiwał zmarłych, chwalił Rosjan za ich siłę w trudnych czasach i bezczelnie ostrzegał, że epidemia „jeszcze nie ustąpiła”. Rosyjska grupa zadaniowa ds. wirusów zgłosiła 30 860 zgonów z powodu Covid-19, ale państwowa agencja statystyczna twierdzi, że liczba zgonów wzrosła ponad dwukrotnie.

„Chciałbym wyrazić słowa szczerego wsparcia wszystkim tym, którzy stracili swoich bliskich” – powiedział Putin w przemówieniu telewizyjnym, które wyemitowano tuż przed północą w 11 strefach czasowych w Rosji.

Gdzie indziej, miejsce, które wielu wybrało na swoje obchody Nowego Roku, jest tym samym miejscem, które aż nazbyt kojarzyło im się podczas zamknięcia: ich domy. Z powodu zaciekłości Omicron wiele miast odwołało tradycyjne koncerty sylwestrowe i pokazy sztucznych ogni, aby nie przyciągać tłumów.

Papież Franciszek odwołał również sylwestrową tradycję odwiedzania naturalnej wielkości żłóbka wzniesionego na Placu św. Piotra, aby ponownie uniknąć tłumów. W niezwykłym dla Franciszka posunięciu 85-letni papież nosił maskę chirurgiczną, aby w piątkowy wieczór odprawiać nieszpory modlitw i hymnów siedząc w fotelu. Ale wygłosił także kazanie stojące i obnażające.

Papież Franciszek macha ręką, gdy przybywa, aby świętować nieszpory sylwestrowe w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie.  Zdjęcie / AP
Papież Franciszek macha ręką, gdy przybywa, aby świętować nieszpory sylwestrowe w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie. Zdjęcie / AP

„W czasie pandemii wzrosło poczucie zagubienia się w świecie” – powiedział Franciszek wiernym w Bazylice św. Piotra.

Maski na twarz stały się ponownie obowiązkowe w piątek na ulicach Paryża, zasada powszechnie ignorowana przez popołudniowe tłumy, które tłoczyły się na Polach Elizejskich, gdzie zaplanowany pokaz sztucznych ogni został odwołany.

READ  COP26: Czy Nowa Zelandia może zostać zmuszona do podjęcia dalszych działań na rzecz klimatu?

Francja, Wielka Brytania, Portugalia i Australia znalazły się wśród tych krajów, które ustanowiły nowe rekordy w zakresie zakażeń Covid-19 do 2021 r. do 2022 r. Jednak prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził nadzieję, gdy wygłosił ostatnie przemówienie noworoczne w swojej obecnej kadencji.

„Być może rok 2022 będzie rokiem, w którym wyjdziemy z epidemii – chcę w to wierzyć – rokiem, w którym będziemy mogli zobaczyć wyjście tego dnia bez końca” – powiedział Macron. ukłucie.

W piątek, trzeci dzień z rzędu, we Francji zarejestrowano bezprecedensową liczbę 232 200 nowych przypadków, powyżej 200 000. Wielka Brytania była w tyle, z 189.846 nowymi przypadkami, również rekordowymi. W Londynie urzędnicy powiedzieli, że nawet jedna na 15 osób zaraziła się wirusem w tygodniu przed Bożym Narodzeniem. Liczba pacjentów z Covid-19 w szpitalu w Wielkiej Brytanii wzrosła w zeszłym tygodniu o 68 procent do najwyższego poziomu od lutego.

Indianie, którzy noszą maski na twarz, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, trzymają kutry, aby powitać 2022 w sylwestra w Ahmedabadzie w Indiach.  Zdjęcie / AP
Indianie, którzy noszą maski na twarz, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, trzymają kutry, aby powitać 2022 w sylwestra w Ahmedabadzie w Indiach. Zdjęcie / AP

Jednak hałaśliwe obchody sylwestrowe rozpoczęły się w stolicy Serbii, Belgradzie, gdzie, w przeciwieństwie do innych części Europy, zezwalano na masowe zgromadzenia pomimo obaw przed wariantem Omicron. Jeden z ekspertów medycznych przewidział, że po wakacjach Serbia zobaczy tysiące nowych infekcji Covid-19.

Na Expo 2020, rozległych światowych targach poza Dubajem, 26-letnia turystka Loujain Orfi przygotowała się na sylwestrową ostrożność – po raz pierwszy poza Arabią Saudyjską, gdzie mieszka w Medynie.

„Jeśli nie będziesz świętować”, powiedziała, „życie cię ominie”. „Jestem zdrowy i wziąłem dwa [vaccine] dawki. Po prostu musimy się dobrze bawić”.

Na Florydzie wszystkie cztery parki rozrywki w Walt Disney World w Lake Buena Vista zostały wyprzedane w piątek, zgodnie ze stroną internetową firmy.

Australia kontynuowała obchody, mimo że zgłosiła 32 000 nowych przypadków. Tysiące fajerwerków rozświetliło niebo nad Sydney Harbour Bridge i Operą o północy. Tłumy były jednak znacznie mniejsze niż w latach przed pandemią.

Ochroniarz trzyma znak wskazujący, że na słynnym przejściu Shibuya Crossing, popularnym miejscu spotkań sylwestrowych w Tokio, nie ma odliczania.  Zdjęcie / AP
Ochroniarz trzyma znak wskazujący, że na słynnym przejściu Shibuya Crossing, popularnym miejscu spotkań sylwestrowych w Tokio, nie ma odliczania. Zdjęcie / AP

W Japonii pisarz Naoki Matsuzawa powiedział, że przez kilka następnych dni będzie gotować i dostarczać jedzenie osobom starszym, ponieważ niektóre sklepy zostaną zamknięte. Powiedział, że pomimo nowej alternatywy szczepienia sprawiły, że ludzie mniej obawiają się pandemii.

READ  Oblężone Apple Daily w Hongkongu zamyka swoje podwoje

„Zaczęło się czuć odrętwiałe i nie baliśmy się już nadmiernie”, powiedział Matsuzawa, który mieszka w Jokohamie, na południowy zachód od Tokio. „Niektórzy z nas zaczynają akceptować, że mi się to nie przydarzy”.

Władze Korei Południowej zamknęły wiele plaż i innych atrakcji turystycznych na wschodnim wybrzeżu, które zwykle są pełne ludzi, którzy mają nadzieję zobaczyć pierwszy wschód słońca w roku.

W Indiach miliony ludzi siedziało w nowym roku z dala od swoich domów, a nocna godzina policyjna i inne ograniczenia usuwały świąteczny szał w New Delhi, Bombaju i innych dużych miastach.

W Hongkongu impreza sylwestrowa z udziałem lokalnych celebrytów, w tym boysbandu Mirror, była pierwszym dużym wydarzeniem sylwestrowym od 2018 r., po tym, jak imprezy zostały odwołane w 2019 r. z powodu konfliktu politycznego i w zeszłym roku z powodu pandemii.

Uczestnicy biorą udział w wydarzeniu, które zbiega się z radością sylwestrową, gdy sztuczny śnieg jest zdmuchiwany z maszyny do piany nad ich głowami w Pekinie w Chinach.  Zdjęcie / AP
Uczestnicy biorą udział w wydarzeniu, które zbiega się z radością sylwestrową, gdy sztuczny śnieg jest zdmuchiwany z maszyny do piany nad ich głowami w Pekinie w Chinach. Zdjęcie / AP

W Chinach kontynentalnych rząd Szanghaju odwołał coroczny pokaz świateł wzdłuż rzeki Huangpu, który zwykle przyciąga setki tysięcy widzów. W Pekinie nie planowano publicznych obchodów, gdzie od połowy grudnia świątynie ludowe są zamknięte lub dostęp jest ograniczony.

Świątynie ludowe w Nanjing, Hangzhou i innych większych miastach wschodnich Chin odwołały ceremonie „szczęśliwego dzwonu” w sylwestra i poprosiły publiczność o trzymanie się z daleka.

Na Filipinach potężny tajfun dwa tygodnie temu zniszczył podstawowe potrzeby dziesiątek tysięcy ludzi przed Sylwestrem. Ponad 400 osób zostało zabitych przez Cyclone Ray, a co najmniej 82 wciąż zaginęło.

Leahmer Singson, 17-letnia matka, straciła dom w pożarze w zeszłym miesiącu, kiedy cyklon wysadził jej prowizoryczną chatę z bali w Cebu City. Nowy Rok powita z mężem, który pracuje w fabryce szkła i aluminium, i rocznym dzieckiem w rozsypanym namiocie na polanie, na której setki innych rodzin rozbiło małe namioty z gruzu, worków ryżu i plandek.

Zapytana, czego chce na nowy rok, miała proste życzenie: „Mam nadzieję, że nie zachorujemy”.

__

Raporty Nicka Berry’ego z Wellington w Nowej Zelandii.