Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kobiety z niezdiagnozowaną endometriozą częściej odwiedzają lekarza: badanie  zdrowie

Kobiety z niezdiagnozowaną endometriozą częściej odwiedzają lekarza: badanie zdrowie

Endometrioza to przewlekła, często bolesna choroba, która dotyka wyłącznie kobiety. Nowe badania sugerują, że można skrócić drogę do diagnozy i leczenia. Kobiety chore na endometriozę cieszą się większym kontaktem z lekarzem rodzinnym, prywatnym ginekologiem i opieką szpitalną niż populacja ogólna.

Kobiety z niezdiagnozowaną endometriozą częściej odwiedzają lekarza: badanie (Shutterstock)

Naukowcy przeanalizowali korzystanie z opieki zdrowotnej przez 129 696 duńskich kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem 21 616 kobiet, u których w latach 2000–2017 zdiagnozowano raka endometrium.

„Widzimy, że nawet na 10 lat przed diagnozą kobiety chore na endometriozę nieco częściej korzystają z systemu opieki zdrowotnej, a w latach poprzedzających diagnozę wzrasta zaangażowanie” – mówi doktorantka Anna Melgaard z Instytutu Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. Katedra Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Aarhus. Jest pierwszą autorką badania, które właśnie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym Human Reproduction.

Przeczytaj także: Wiele czynników wpływa na opóźnienie wczesnej diagnozy endometriozy: badanie

„Badanie jest szczególnie interesujące w przypadku kobiet chorych na endometriozę, ponieważ poprzednie badania wykazały, że często mają one częsty kontakt z pracownikami służby zdrowia i mają niespójne podejście do systemu opieki zdrowotnej. Nasze badanie potwierdza tę opinię” – mówi Anna Melgaard.

Badanie jest również interesujące dla pracowników służby zdrowia mających kontakt z kobietami w wieku rozrodczym, które przechodzą do sektora opieki zdrowotnej i zauważa:

„Mamy nadzieję, że pomoże to podkreślić fakt, że kobiety powinny być wcześniej kierowane na dalszą diagnostykę”.

Pomijając wieloletni proces, endometrioza jest chorobą związaną z dużymi opóźnieniami w rozpoznaniu. Od pojawienia się pierwszych objawów do zdiagnozowania choroby może minąć nawet dziesięć lat.

Powodów może być kilka, jak wyjaśnia Anna Milgaard:

„Kobietom może być trudno rozróżnić objawy normalne od nieprawidłowych, dlatego mogą nie zgłaszać się natychmiast po pomoc lekarską. Lekarze mogą też nie mieć wystarczającej wiedzy na temat endometriozy i mogą mieć tendencję do normalizowania objawów, co może skutkować niepełnymi badaniami i skierowaniami. Nieodpowiednie skierowania do lekarzy powiedzieć: „Zły specjalista”.

READ  Kontynuacja leczenia anty-TNF po ciąży zapobiega nawrotom choroby u kobiet z nieswoistym zapaleniem jelit | Najnowsze wiadomości dla lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów

Naukowcy mają nadzieję, że badanie pomoże ukazać tragiczne konsekwencje opóźnionej diagnozy nie tylko dla dotkniętych nią kobiet, ale także dla sektora opieki zdrowotnej, który będzie mógł lepiej wykorzystać swoje zasoby.

„Dzięki temu badaniu możemy potwierdzić, że opóźnienie w rozpoznaniu endometriozy nie wynika z braku wizyt kobiet u lekarza” – mówi Anna Melgaard.

Naukowcy kontynuują obecnie badania w Zakładzie Zdrowia Publicznego. Celem jest pomoc pracownikom służby zdrowia w identyfikacji kobiet z objawami podobnymi do endometriozy, aby skrócić czas od wystąpienia objawów do postawienia diagnozy.

„Przyglądamy się teraz konkretnym powodom, dla których kobiety kontaktują się z systemem opieki zdrowotnej. Celem jest identyfikacja wzorców kontaktów u pacjentek z niezdiagnozowaną endometriozą. Powinno to pomóc kobietom szybciej zdiagnozować i leczyć – i, miejmy nadzieję, uniknąć spędzenia lat bez celu w służbie zdrowia – mówi Anna Milgaard.

Co to jest endometrioza?

Endometrioza to przewlekła choroba zapalna, w której tkanka podobna do wyściółki macicy znajduje się na zewnątrz macicy, na przykład w jajowodach, jajnikach, otrzewnej, jelitach lub pęcherzu.

Głównym objawem choroby jest silny ból menstruacyjny. W dłuższej perspektywie u osób chorych na endometriozę może rozwinąć się przewlekły, upośledzający ból, który występuje również wtedy, gdy kobieta nie miesiączkuje.

Inne objawy obejmują ból podczas stosunku, zmniejszoną płodność, problemy z jelitami i krwawienie z odbytu.

Przyczyna endometriozy nie jest znana, ale wydaje się, że choroba ma podłoże genetyczne.

Możliwości leczenia obejmują terapię hormonalną, leki przeciwbólowe, a w niektórych przypadkach operację.

Szacuje się, że na endometriozę cierpi 5–10% wszystkich kobiet w wieku rozrodczym. Jednak wiele z nich nie ma żadnych objawów.

Ta historia została opublikowana z kanału agencji informacyjnej bez zmian w tekście. Zmienił się tylko adres.