Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak Polska pomaga kształtować gospodarkę jutra – Business Extra Podcast

Wysoki rangą urzędnik powiedział, że Polska ma nadzieję, że jej rola jako centrum technologicznego w Europie Środkowo-Wschodniej pomoże inwestorom z Zatoki Perskiej stworzyć możliwości krzyżowych inwestycji w sektorach finansowym, zdrowotnym i spożywczym.

Powell Jablonsky, polski podsekretarz współpracy gospodarczej i rozwojowej w Afryce i na Bliskim Wschodzie, przebywał w tym miesiącu w Abu Zabi, aby zbadać sposoby rozszerzenia handlu i handlu tego kraju poza jego tradycyjnych kluczowych partnerów, takich jak Niemcy.

Jabłoński powiedział, że Polska i Zjednoczone Emiraty Arabskie mają wiele wspólnych obszarów, w tym rozwój infrastruktury, co dałoby możliwości „synergii” w celu „kształtowania gospodarki jutra”. Wtyczki biznesowe Światło internetowe.

“Widzimy też, że rynek europejski ma swoje ograniczenia i chcemy rozwijać się globalnie. Dlatego przenosimy te relacje gospodarcze na wyższy poziom z krajami oddalonymi geograficznie od Polski.”

Polska, szósta co do wielkości gospodarka w UE, z około 250 start-upami w sektorze fintech, znana jest jako hub regionalny. Odzwierciedla to również inny możliwy punkt współpracy, powiedział.

„Przychodzi mi na myśl jeden sektor… technologia finansowa, dzięki której 30 lat temu rozpoczęliśmy przejście do gospodarki wolnorynkowej, dlatego w wielu sektorach byliśmy w tyle. Zaczęliśmy później, ale dzięki temu byliśmy w stanie by wyprzedzić te kraje rozwinięte” – powiedział Japlonsky.

Inne szybko rozwijające się innowacyjne branże w Polsce to Medek, Acrotech, technologie przetwórstwa i przechowywania żywności.

Rozwijają się również dziedziny czystej energii i odnawialnych źródeł energii oraz rozwiązań w zakresie gospodarki wodnej i utylizacji odpadów. .

„Korzystamy z tych rozwiązań w domu, korzystamy z nich u naszych sąsiadów i chcemy je eksportować, aby wymieniać nasze doświadczenia z krajami takimi jak Zjednoczone Emiraty Arabskie” – powiedział Japlonski.

Polska jest też pionierem technologii smart city – Uważam, że to jest potrzeba regionu – powiedział.

Doświadczenie epidemii Govit-19 „Musimy być bardziej odporni… to nie znaczy, że musimy uciekać… wszystko jest produkowane w domu, musimy współpracować, ale te [supply] Łańcuchy powinny być prawdopodobnie krótsze, może mocniejsze, powinniśmy mieć alternatywy. “

READ  Zaszczepiony przywódca Polski nie został zszargany sprzeciwem kościoła

„Dlatego chcemy skupić się nie tylko na kierunku tej tradycyjnej współpracy, ale także na nowym. Dlatego nasze wysiłki na rzecz wzmocnienia naszej obecności w regionie Zatoki” – powiedział.

Położone między Morzem Bałtyckim, Czarnym i Adriatyckim, 12 krajów tworzy Grupę Trójmorza – w tym Polskę – współpracując przy budowie infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej.

„W Europie Środkowej rozwijamy się, wzmacniamy tę współpracę regionalną, szczególnie w ostatnich dwóch latach… pracujemy bardzo blisko” – powiedział Jablonsky.

“Więc kiedy mówimy o współpracy, reprezentuję polski rząd. Ale w rzeczywistości reprezentuję sojusz tych 12 krajów, dużą, wielką gospodarkę z populacją ponad 110 milionów, rosnącą pod względem wielkości i z niespotykanym postępem.”

W tym rozdziale:

Ekspansja Polski na Zjednoczone Emiraty Arabskie (0 mln 36s)

Z UE do ZEA (2m31s)

Pola podstawowe dla Polski (4m27s)

Konkurencyjne interesy (8m26s)

Zróżnicowany rynek w Europie (12m27s)

Czytaj więcej