Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Innowacyjne startupy i nowe technologie napędzają zmiany w rolnictwie w Polsce

Innowacyjne startupy i nowe technologie napędzają zmiany w rolnictwie w Polsce

Województwo podlaskie w północno-wschodniej Polsce znane jest z piękna przyrody, gospodarstw mlecznych i rozległych połaci leśnych, w tym ostatniego prastarego lasu w Europie. Działa także na rzecz rozwoju innowacyjnego sektora technologii rolniczych, żywności i zdrowia.

reklama

Województwo podlaskie, posiadające najczystsze powietrze w Polsce i jedną trzecią powierzchni pokrytej lasami, uznawane jest za „zielone płuca Europy”.

Aspiruje także do pełnienia roli „krzemowej dżungli” dzięki rozwijającej się technologii i krajobrazowi IT.

Historycznie rzecz biorąc, województwo podlaskie było jednym z najbiedniejszych regionów w Polsce i korzystało ze znacznych funduszy UE. Region ten został obecnie sklasyfikowany przez Komisję Europejską jako „wschodzący innowacyjny”.

Jednym z tych innowatorów jest lokalny startup, Idealne bistro która opracowała genialny sposób dostarczania do pracy świeżo przygotowanych posiłków pochodzących od lokalnych rolników.

Pracownicy wybierają posiłki na podstawie zamówienia, a następnie odbierają je z automatów zwanych „foodomatami”.

Rozwiązanie jest wyjątkowe, wygodne i skuteczne – mówi Tomasz Korzenka, współzałożyciel Ideal Bistro.

„Możemy obsłużyć od 200 do 300 osób jednorazowo w 20-minutowych przerwach” – wyjaśnił.

Technologia ta zapobiega marnowaniu żywności, dokładnie przewidując, ile rolnicy muszą wyprodukować. Daje im także gwarantowany dochód.

Ideal Bistro rozpoczęło współpracę z dietetykami i wykorzystując sztuczną inteligencję do tworzenia spersonalizowanych posiłków, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zdrowotnych i żywieniowych.

Jako największy w Polsce producent produktów mlecznych i lider w produkcji maszyn rolniczych, województwo podlaskie poszukuje innowacji w sektorze przemysłu surowcowego.

Region chce unowocześnić produkcję rolną z wykorzystaniem najnowszych technologii, w tym robotów i dronów – powiedział Andriej Borusiewicz, profesor inżynierii rolniczej.

„Ten obszar jest wyjątkowy, ponieważ mamy bardzo wysoką produkcję rolną. Jeśli zastosujemy nowoczesne technologie, żywność będzie bezpieczniejsza i zdrowsza. Klienci będą mogli kupić tańszą żywność na rynku. Może to również pomóc w zielonej produkcji i zielonej energii” – powiedział. .

Podlaskie uruchomiło projekt pt Dolina Rolnicza 4.0 Stymulowanie innowacji w dziedzinie technologii rolniczej, spożywczej i zdrowotnej.

READ  Grupa Coroplast współpracuje z OpenText przy realizacji wymogów e-fakturowania w Polsce

Region promowany jest wśród inwestorów jako „miejsce, w którym świat przyrody i świat biznesu spotykają się w doskonałej harmonii” oraz „dom ambitnych ludzi, których pomysły podbijają międzynarodowe rynki”.

„Zdecydowaliśmy się na realizację tego projektu, ponieważ nasz region jest bardzo mocny w produkcji mleka i produkcji maszyn rolniczych” – powiedział Mariusz Dąbrowski, Dyrektor ds. Obsługi Inwestorów w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

„Jeśli więc połączymy to z uniwersytetami, instytucjami badawczymi, inwestorami i władzami publicznymi, możemy stworzyć wspaniały ekosystem innowacji, mam nadzieję”.

Powiedział, że w ciągu najbliższych pięciu lat organizacja skupi się na rozwoju lokalnych start-upów.

„Będziemy tworzyć programy inkubacji i akceleracji. Chcemy połączyć ten ekosystem z inwestorami z zewnątrz, zwłaszcza z aniołami biznesu i funduszami venture capital.”

reklama

Oraz w stolicy, Białymstoku Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Stworzył pierwsze w Polsce centrum sztucznej inteligencji w medycynie.

Projekt Dolina Rolnicza 4.0 ma nadzieję przekształcić odkrycia naukowców z centrum w start-upy odnoszące sukces komercyjny.

Jedna z nich, której współzałożycielką jest dietetyczka kliniczna Selwia Naliwako, to tzw Laboratorium NutriDesign.

„Prowadzę badania naukowe dotyczące jakości i bezpieczeństwa żywności” – powiedziała. „Pomaga osobom starszym, zapobiegając chorobom neurodegeneracyjnym”.

„Jedną częścią naszego wsparcia żywieniowego jest aplikacja pomagająca ocenić stan odżywienia, a drugą częścią jest żywność funkcjonalna”.

reklama

Powiedziała, że ​​żywność funkcjonalna może pomóc w walce z chorobami ze względu na „skarbnicę składników bioaktywnych”.

Obecnie firma poszukuje wsparcia finansowego na rozpoczęcie produkcji „żywności funkcjonalnej”.